۲۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۷
کد خبر: 82944398
۰ نفر
یوز ایرانی در قصرشیرین مشاهده شد

قصرشیرین - ایرنا - سرپرست فرمانداری قصرشیرین، از مشاهده یك قلاده یوزپلنگ ایرانی از سوی نیروهای ارتش مستقر در این شهرستان خبر داد.

مرادعلی تاتار روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز گذشته نیروهای ارتش مستقر در منطقه از وجود یك قلاده یوزپلنگ ایرانی و مشاهده آن در روستای 'هدایت' حوالی تنگه حمام از توابع شهرستان قصرشیرین خبر دادند.
وی اظهار داشت: پیشتر نیز اهالی منطقه از وجود گربه سانانی از انواع پلنگ در این منطقه خبر داده بودند.
وی بیان كرد: هم اكنون هماهنگی های لازم با اداره حفاظت محیط زیست منطقه صورت گرفت و قرار است كه نسبت به نصب دوربین برای ثبت تصاویر و پایش در روستای هدایت برای مستندسازی از وجود این نوع گربه سانان در منطقه اقدام شود.
سرپرست فرمانداری قصرشیرین گفت: یوزپلنگ از نوع گرباسانان نادری است كه در صورت ثبت تصاویر آن از سوی اداره محیط زیست مستقر در منطقه، اهمیت این شهرستان را به لحاظ ملی و بین المللی بسیار ارتقا می دهد.
هم اكنون قصرشیرین دارای 2 منطقه شكار و تیراندازی ممنوع قراویز به مساحت سه هزار و 800 هكتار، زله زرد با 39 هزار هكتار و یك منطقه تیراندازی ممنوع در شعاع هفت كیلومتری نوار مرزی به مساحت 170 هزار هكتار است.
در این مناطق انواع پرندگان و گونه های جانوری زیست می كنند كه حفاظت از آنها نیازمند مشاركت همگانی است.
منطقه شكار و تیراندازی ممنوع قراویز مشترك قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اكنون تنها زیستگاه منحصر به فرد آهوی ایرانی در منطقه غرب كشور بشمار می رود.
منطقه زله زرد مشترك قصرشیرین و گیلانغرب با 39 هزار هكتار مساحت یكی از مناطق مهم زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان كرمانشاه و كشور به شمار می رود كه از سال 1373 تحت حفاظت است.
از جانوران موجود در این منطقه می توان به كل و بز وحشی، قوچ و میش ، آهو ، گرگ ، روباه ، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره كرد.
همچنین گونه های پرندگان كبك، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط ، پلك، تنگرس ، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می كنند.
قصرشیرین در غرب كرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت با عراق 186 كیلومتر مرز دارد.
7079/3012/8066