احتمال كاهش تعداد ورزشكاران اعزامی به جاكارتا

تهران- ایرنا- «هادی رضایی» سرپرست كاروان اعزامی ایران به بازی های پاراآسیایی 2018 اندونزی سقف كاروان اعزامی به جاكارتا را 400 نفر اعلام كرد و گفت: بنابر راهبرد كمیته ملی پارالمپیك با هدف كسب مدال احتمال كاهش تعداد ورزشكاران به این رقابت ها وجود دارد.

رضایی، روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره آخرین وضعیت كاروان اعزامی ایران به بازی های پاراآسیایی 2018 اندونزی گفت: فهرست مقدماتی ورزشكاران اعزامی در 12 رشته ورزشی بسته شده و تنها در رشته بوچیا (ورزش توپی) كه در گروه حمایتی قرار دارد، منتظر دریافت سهمیه «وایلد كارت» برای نخستین بار در این بازی ها هستیم.
وی تكلیف وضعیت این رشته را 15تیر ماه امسال از سوی فدراسیون جهانی اعلام كرد. البته احتمال حضور ورزشكاران این رشته در جاكارتا 50 درصد است.
عضو افتخاری هیات اجرایی كمیته پارالمپیك گفت: راهبرد این كمیته اعزام رشته های مدال آور است و در این زمینه سخت گیرانه تصمیم می گیرد زیرا بازی های پاراآسیایی محل تجربه اندوزی نیست و چه بسا احتمال ریزش نفرات اعزامی به این دوره از بازی ها وجود دارد.
رضایی كه سقف كاروان اعزامی به این دوره از بازی ها را 400 نفر عنوان كرده است، می گوید: از این تعداد حدود 80 ورزشكار زن و 190ورزشكار مرد و بقیه كادر فنی و سایر همراهان هستند كه تركیب نهایی ورزشكاران اعزامی با توجه به حضورشان در رویداد های مختلف جهانی و آسیایی 20تیرماه اعلام می شوند.
سومین دوره این بازی ها 12 تا21مهرماه امسال و با حضور سه هزار و 589ورزشكار از 43 كشور قاره كهن و در 18 رشته ورزشی به میزبانی اندونزی برگزار خواهد شد.

** پاداش پای سكوی پاراآسیایی اعلام می شود
سرپرست كاروان اعزامی ایران به پاراآسیایی درباره پاداش پای سكوی مدال آوران در جاكارتا اعلام كرد كه در نشست دوشنبه آینده در جلسه هیات اجرایی كمیته پارالمپیك نهایی و مشخص می شود.

** تلاش بانوی كماندار برای حضور در بازی های آسیایی
رضایی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره آخرین وضعیت حضور «زهرا نعمتی» بانوی كماندار طلایی ایران در بازی های آسیایی 2018 اندونزی گفت: این بانوی المپیكی و پارالمپیكی از ورزشكاران موفق ایران است و به دلیل توانمندی هایی بالایی كه دارد به سهم خود همكاری های لازم را برای حضور این بانوی ورزشكار در بازی های آسیایی 2018اندونزی خواهیم داشت.
گفته می شود با توجه به اختصاص تنها یك سهمیه از سوی كمیته ملی المپیك به رشته ریكرو بانوان برای شركت در بازی‌های آسیایی جاكارتا، كماندار اعزامی به این رقابت‌ها باید در انتخابی تیم ملی شركت كند تا نماینده این رشته به جاكارتا مشخص شود كه نام نعمتی در این فهرست قرار دارد.

** ساره به خواست خود غیرمتمركز تمرین می كند
سرپرست كاروان اعزامی ایران به جاكارتا درباره اردوهای تیم های ملی اعزامی به اندونزی توضیح داد: این اردوها به دو صورت متمركز و غیر متمركز برگزار می شود كه در برخی رشته ها اردوها غیرمتمركز است و كمیته پارالمپیك هزینه این اردوها را پرداخت می كند.
رضایی در پاسخ به پرسشی كه چرا «ساره جوانمردی» بانوی تیرانداز معلول ایران كه بیش از چهارماه به «تنهایی» اردو نشینی كرده، مدتی در تمرینات تیم ملی حضور ندارد، گفت: خانم جوانمردی بنا به خواسته خود تصمیم گرفت تا غیر متمركز تمرین می كند.
وی در ادامه گفت: وقتی كه فدراسیون مبنا و معیار انتخاب یك مربی را بر پایه شاخص های كمیته پارالمپیك می گذارد، ورزشكاران باید به آن تمكین كنند. پارالمپیك برای انتخاب مربی شاخص های متعددی دارد كه فدراسیون هم در انتخاب مربی می توان پیشنهاد دهد اما همیشه پارالمپیك تایید كننده است. پس انتخاب مربی به این دو برمی گرد كه در این زمینه ها سلیقه ها متفاوت است.
عضو افتخاری هیات اجرایی كمیته ملی پارالمپیك این را هم گفت: اما تلاشی كنیم همه سلیقه ها را در نظر بگیریم و یك مربی خوب بتواند ورزشكاران را هدایت كند. حال برخی اوقات اختلاف سلیقه وجود دارد كه با مدیریت كردن برطرف می شود.

** حقوق مدال آوران بزودی پرداخت می شود
رضایی از پرداخت حقوق مدال آوران طلا و نقره و برنز طی امسال خبر داد و گفت: مدال آوران طلا، نقره و برنز به ترتیب معادل یك سال، شش ماه و سه ماه حقوق دریافت می كنند كه به زودی پرداخت می شود.

** تلاش والیبال نشسته ها برای كسب سهمیه پارالمپیك توكیو
مدیر تیم های ملی والیبال نشسته مردان درباره اعزام تیم به مسابقات قهرمانی جهان هلند اظهارداشت: این رویداد برای ما مهمتر از بازی های پاراآسیایی است زیرا در این رقابت ها نخستین سهمیه تیمی پارالمپیك 2020 توكیو توزیع می شود.
رضایی گفت: در این رویداد تیم ملی زنان و مردان حضور دارند و سه تیم برتر به همراه تیم میزبان سهمیه مستقیم توكیو را كسب می كنند و اگر تیمی سهمیه موفق به كسب سهمیه نشود در بازی های پاراآسیایی فرصت برای كسب سهمیه دارد.
این رقابت ها از 24 تیرماه تا دوم مردادماه در شهرهای مختلف هلند برگزار می شود.
دبیركل كنفدراسیون والیبال نشسته آسیا درباره تركیب تیم افزود: از 18بازیكن دعوت شده در تیم ملی 12 نفر انتخاب شدند كه پس از پایان ششمین مرحله اردو به هلند اعزام می شوند و میانگین سنی تیم 28سال و نیم است.
رضایی اضافه كرد: تركیب تیم در جاكارتا بین 30الی 40درصد تغییر خواهد كرد و با میانگین سنی 24تا 25 سال اعزام می شوند اما میانگین سنی تیم در پارالمپیك 2020 را با 28سال ونیم حفظ خواهیم كرد.
به گفته وی در این رویداد 16 تیم از مردان و 16 تیم از زنان حضور دارند كه بوسنی، روسیه، مصر و برزیل حریفان قدرتمند والیبال نشسته مردان ایران هستند.
مدیرتیم های ملی والیبال نشسته مردان در پایان گفت: اكنون پنج هزار و 200 والیبالیست در كشور داریم كه از این تعداد یكهزار نفر در بخش زنان و چهار هزار نفر در بخش مردان هستند و 35 درصد ورزشكاران به این رشته روی آورده اند.
والیبال نشسته مردان در پارالمپیك 2016 ریو با شكست حریف سنتی اش بوسنی و هرزگوین برسكوی قهرمانی ایستاد .
ورزشی**9250**1368