بورس جلوی تلاطم بازارهای ارز، طلا و مسكن را می گیرد

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه با تشریح علت رشد غیرمنتظره شاخص در روز «چهارشنبه طلایی بورس»، گفت: بازار سرمایه می تواند با جلب اعتماد و جذب سرمایه گذاری ها، جلوی سفته بازی و تلاطم بازارهای ارز، طلا، خودرو و مسكن را بگیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، جهش سریع شاخص بورس در معاملات روز چهارشنبه (23 خرداد) كه به چهارشنبه طلایی بورس معروف شد، با شكل گیری صف خرید در اغلب گروه های بورسی همراه شد و تعجب فعالان بازار سرمایه را برانگیخت.
بر این اساس، شاخص بورس در آخرین روز كاری هفته گذشته، با 2 هزار و 767 واحد رشد به جایگاه 99 هزار و 146 واحدی ارتقا یافت و حجم معاملات نیز به یك میلیارد و 660 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 355 میلیارد ریال رسید.
اگرچه رشد شاخص بورس با توجه به تحولات اقتصادی و سیاسی روزهای اخیر، پیش بینی می شد، اما رشد دو هزار و 767 واحدی در یك روز، دور از انتظار بود كه كارشناسان در تبیین آن، به عواملی مانند اشباع بازارهای رقیب ارز، مسكن و سكه و ورود نقدینگی جدید اشاره می كنند.

**بررسی علت رشد غیرمنتظره شاخص بورس
«احسان رضاپور» كارشناس مسایل اقتصادی و بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه و رشد شاخص بورس در معاملات روز چهارشنبه (23 خرداد)، گفت: به دلیل حجم بالای نقدینگی در كشور و ریسك های گسترده كسب و كار، در ماه های اخیر در بازارهای مختلف شاهد تلاطم های زیادی بوده ایم، بر این اساس، رشد قابل توجهی در بخش ارز، طلا و مسكن رخ داد.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: اما با وجود رشد بالای بازارهای مختلف، بورس و بازار سرمایه نتوانست انتظارات سهامداران را تامین كند به طوری كه اغلب سهام شركت ها یا با افت قیمت مواجه شده و یا این كه رشد اندكی را تجربه كرده بودند.
وی ادامه داد: در واقع، در ماه های اخیر به دلیل رشد سریع نرخ ارز و تبعات ناشی از آن، توجه كمی به بازار سرمایه وجود داشت.
این كارشناس مسایل اقتصادی به الزام شركت ها برای فروش ارز ناشی از صادرات به نرخ 4200 تومان اشاره كرد و گفت: در حالی این شركت ها ملزم به فروش به نرخ 4200 تومان بودند كه در بازار غیر رسمی، دلار با نرخ بیش از 6 هزار تومان به فروش می رسید.
رضاپور یادآور شد: الزام شركت ها به فروش ارز ناشی از صادرات به نرخ 4200 تومان، باعث شده بود كه میزان فروش شركت ها تحت تاثیر قرار بگیرد و آنها نتوانند سود بالایی را شناسایی كنند.

** تمایل افراد به بازارهای ملتهب ارز و طلا در هفته های اخیر
این كارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی كه تلاطم اقتصادی رخ داده و مردم به تصمیم گیری ها، اطمینان نداشته باشند، میزان ریسك سیستماتیك در بازار افزایش می یابد و سهامداران با احتیاط بیشتری اقدام به خرید كرده و سرمایه گذاری را به زمان دیگری موكول كنند.
رضاپور افزود: به دلیل ریسك های اقتصادی و سیاسی، افراد تمایل بیشتری داشتند كه به بازارهای ملتهب ارز، طلا و مسكن توجه بیشتری داشته باشند.
وی اضافه كرد: در حالی كه بازارهای موازی ارز و سكه به شدت با رشد قیمت مواجه شدند، بهای سهام شركت ها در بورس در كف (حداقل) قرار داشت و قیمت ها، پایین و دارای جذابیت زیادی شدند.

**علت رشد شاخص بورس در معاملات روز چهارشنبه طلایی
این كارشناس بازار سرمایه درباره دلایل رشد سریع شاخص بورس در معاملات روز چهارشنبه (23 خرداد)، گفت: در هفته گذشته، اخباری به نقل از مسوولان بیان شد كه توجهات را به سوی بورس جلب كرد؛ مسوولان در اظهارات خود، عزمشان برای كنترل فعالیت های سفته بازان در بازارهای مختلف را مورد تاكید قرار دادند.
رضاپور ادامه داد: همچنین صبح چهارشنبه خبری منتشر شد درباره این كه شركت ها مجاز شده اند تا ارز ناشی از صادرات را با قیمت بالای شش هزار تومان به فروش برسانند كه این موضوع می تواند افزایش سودآوری شركت های بورسی را به دنبال داشته باشد.

** ملزومات تداوم رشد بورس
این كارشناس مسایل اقتصادی درباره چشم انداز حركت بورس در آینده، بیان داشت: تصمیماتی كه درباره نرخ ارز ناشی از صادرات شركت ها اتخاذ شده و همچنین وضعیت شاخص های كلان اقتصادی و تحریم ها می تواند، روند حركت آینده بورس را مشخص كند.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: تعاملات سیاسی داخلی و بین المللی، اجرای طرح های اقتصادی، وضعیت تولید و فروش شركت ها، تصیمات درباره نرخ ارز، نرخ سود بانكی، كنترل نقدینگی و تعرفه صادرات و واردات از مهم ترین عواملی هستند كه می توانند در ماه های آینده بر وضعیت بازار سرمایه و بورس، تاثیرگذار باشند.
رضاپور با خاطر نشان این كه توجه سرمایه گذاران بر بورس تحت تاثیر دو عامل خواهد بود، ادامه داد: عامل اول، وجود امنیت خاطر سیاسی و اقتصادی و دوم، وضعیت شاخص های مربوط به تولید و فروش شركت هاست.
وی یادآور شد: هرچه پایداری بیشتری در چرخه اقتصاد، برنامه های منسجم در عرصه سیاسی كشور و تعاملات سازنده تر با دنیا وجود داشته باشد، پیامدهای مثبت تری در بورس رخ خواهد داد.

**تاثیر تحولات نرخ ارز بر حركت بورس
این كارشناس بازار سرمایه به تاثیر پذیری بورس از نرخ ارز اشاره كرد و گفت: بخش عمده ای از بورس، مربوط به شركت های تولیدكننده كالا و یا شركت هایی است كه قیمت گذاری كالا در آن بر اساس نرخ ارز است، بنابراین، هر تصمیم و شایعه درباره نرخ ارز می تواند روند حركت بورس را تحت تاثیر قرار دهد.

**افزایش جذابیت بورس نسبت به بازارهای رقیب
این كارشناس مسایل اقتصادی درباره جذابیت بورس نسبت به بازارهای موازی نیز افزود: استقبال سرمایه گذاران از بازار طلا، ارز و خودرو از عدم اطمینان نسبت به ثبات اقتصادی و سیاسی نشات می گیرد، اما اگر سرمایه گذاران نسبت به این ریسك ها، امنیت خاطر بیابند، به سراغ بازار بورس می روند.
رضاپور یادآور شد: اكنون به دلیل رشد بالای قیمت ارز، طلا و مسكن، ریسك سرمایه گذاری در این بازارها افزایش یافته است، بنابراین، در صورت افزایش اطمینان بخشی و رفع ریسك های اقتصادی و سیاسی، حجم سرمایه گذاری در بورس افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
این كارشناس بازار سرمایه با بیان این كه به عنوان مثال، بخش مسكن رشد قابل توجهی را در ماه های اخیر، تجربه كرده است، افزود: به دلیل محدودیت تقاضا در بخش مسكن، نقد شوندگی پایین و جذب حجم بالای نقدینگی در این بخش، شانس كمی برای رشد بیشتر و قابل توجه قیمت مسكن وجود دارد.
وی گفت: بورس این ظرفیت را دارد كه فعالیت های سفته بازانه را در بازار ارز، طلا و مسكن كاهش دهد.
اقتصام**2022**1368