۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
کد خبر 82943752
۰ نفر
موسیقی، همسفر فوتبال در جام جهانی

تهران- ایرنا- مگر می شود جام جهانی را بدون موسیقی تصور كرد، شاید بسیاری از ما، مسابقات فوتبال جام جهانی سال های قبل را درست به یاد نداشته باشیم اما به طور حتم، برخی آهنگ هایی كه توسط كشورهای مختلف برای این مسابقات ساخته شد را به خاطر داریم.

اكنون كه جام جهانی 2018 روسیه آغاز شده، خیابان های سن پترزبورگ و مسكو به تسخیر مردم از چهار گوشه جهان در آمده است، در وسط میدان سرخ مسكو كه می ایستند، موسیقی، آوازها و سرودهای كشورهای مختلف از سراسر جهان را می توانند بشنوند. آنجا فرهنگ و ملیت رنگ باخته، همه با هم آواز و سرودهای فوتبالی می خوانند، پایكوبی می كنند، دست می زنند، شادی می كنند و در كنار هم فارغ از اینكه برای كدام كشور هستند، از این شعف می خندند.
خیابان های روسیه اكنون نمایشگاه هزار و یك ملت است، اما چه چیزی می تواند مردم جهان را اینگونه گرد هم آورد، غیر از فوتبال و همسفر دلبرش، موسیقی؟
موسیقی سالهاست با جام جهانی فوتبال درآمیخته است، تا رویدادی بزرگ را هر چهار سال یكبار در ذهن جهان ثبت كند، آن یكی با بازی های مهیج و این یكی با آهنگ ها و ملودی های نشاط آور، اذهان مردمان جهان را به یكدیگر گره می زند.
شاید بتوان جام جهانی فوتبال را به نوعی آكادمی موسیقی نیز مشابهت داد چرا كه همه كشورهای راه یافته به مسابقات جام جهانی، موسیقی ای را به این مناسبت می سازند.
تحقیقات نشان داده است كه موسیقی در تحریك سلول های مغز نقش بسیار موثری دارد؛ به همین دلیل، نقش موسیقی در تقویت ادراك و احساس امری واضح است كه به طور قطع همه ما آن را تجربه كرده ایم.
شاید تاكنون امتحان كرده باشید كه هنگام ورزش، پیاده روی طولانی یا دویدن، با زدن هدفون به گوش و گوش دادن به موسیقی، قوای بدنی تان به طرز عجیبی افزایش می یابد و می توانید با قدرت و زمان طولانی تری ورزش كنید.
افزودن موسیقی به حركات روتین ورزشی می تواند شما را تشویق كرده و بر شدت حركات شما بیفزاید؛ اما این تمام ماجرا نیست.
موسیقی تاثیری بر آرامش و روح و روان دارد كه شاید این كار از اختیار قرص های آرامش بخش خارج باشد.
در همین رابطه رییس دانشكده هنرهای نمایشی و موسیقی در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران می گوید: تاثیر موسیقی در بدن انسان به قدری بالاست كه حتی در تحریك سلولهای مغز، باعث بالا رفتن ترشح دوپامین بدن می شود. دوپامین همان ماده احساس رضایت و لذت در مغز است.
آذین موحد در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا می افزاید: موسسات و سازمانهای بزرگ ورزشی دنیا هم بدون شك به این امر واقف هستند، آنها برای تاثیرگذاری در ایجاد همدلی و احساس شور، شعف، قدرت و ایجاد اتحاد در شركت كنندگان، چه تماشاچی و چه ورزشكار از نقش موسیقی به خوبی استفاده می كنند.
این نوازنده فلوت اظهار داشت: اساسا موسیقی از نظر روانشناختی نقش بسزایی در برانگیختن یا ترغیب كردن و انگیزه دادن دارد و به همین خاطر در نظام های آموزشی اعتقاد دارند با موسیقی می توانند مغز سالم، بدن سالم و لذت سالم را در جوانان تقویت كنند.

**موسیقی مقوله مهم در سیاستگذاری های فرهنگی
استاد دانشگاه تهران تصریح كرد: اینجاست كه ما باید بار دیگر از این فرصت استفاده كنیم و یادآور شویم كه جایگاه موسیقی در سیاستگذاری های فرهنگی یك نظام و اجتماع، بسیار مهم است.
وی تاكید كرد: دولتها و سازمان ها موظفند با انجام بررسی های اجتماعی، اهمیت موسیقی، كاربرد و تاثیرگذاری هر یك از سبك ها و گونه های مختلف موسیقی را بشناسند.
استاد دانشگاه تهران ادامه داد: دولتها باید با برنامه ریزی معنا دار فرهنگی از مقوله موسیقی استفاده كنند چرا كه باعث بالا بردن سطح ادراك، احساس و ترغیب مفهومی مردم می شود.
موحد ابراز خرسندی كرد كه موسیقی در برنامه ریزی حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی در نظر گرفته شده است.
عضو هیات علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران گفت: اطمینان دارم حضور هنرمندان و اجرای موسیقی های مختلف ایرانی توسط آنان، باعث قوت و قدرت هرچه بیشتر ورزشكاران عزیز میهن در این مسابقات می شود و علی رغم هرگونه نتیجه تیم ملی ایران در این مسابقات، با احساس بالای ملی و اعتلای فرهنگی به میهن بازخواهند گشت.
وحید تاج خواننده موسیقی ایرانی نیز با بیان اینكه حواس، وسیله ارتباط آدمی با عالم خارج است، گفت: اصوات موسیقی از طریق گوش به مغز می رسد و حواس و عواطف را تحریك می كند و با ایجاد انرژی، موجب انگیزه و فعالیت می شود.
وی در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا افزود: نغمه های موسیقی بر حسب تركیب فواصل و ریتم، دارای ارتعاشات خاصی است كه با تحریكات ارتعاشات سلول های عصبی، احساس و انگیزه را تقویت و یا منتقل می كند.
تاج گفت: همانطور كه همه مردم ایران از رویدادهای فرهنگی، ورزشی و وقایع ملی در هر شریطی متاثر می شوند، همانطور كه همه لحظه شماری می كنیم و قلبمان برای تیم ملی ایران می تپد، طبیعتا به همان اندازه هم هر هنرمند و موزیسین دوست دارد در حد توان خود، برای بالا بردن روحیه و انرژی فوتبالیست ها تلاش كند.
این خواننده اظهار داشت: این یك حس متقابل است؛ انرژی دادن به ورزشكاران و انرژی گرفتن به طور كل در هر زمینه ای دو طرفه است. وقتی به ورزشكاران انرژی دهیم روحیه آنها روحیه تقویت شده و به طور حتم بهتر و با قوای بیشتری در زمین ظاهر می شوند.
تاج با تاكید بر اینكه موسیقی فقط در جام جهانی اهمیت ندارد، گفت: موسیقی امروز در ابعاد مختلف زندگی و همه زمینه ها رخنه كرده است. به عنوان مثال اگر موسیقی را از تلویزیون حذف كنید، تلویزیون قابل دیدن و شنیدن نیست و تحمل آن سخت خواهد بود.
وی ادامه داد: موسیقی به دلیل تهییج و هیجانی كه در خود دارد، در همه عرصه ها تاثیرگذار است.
این خواننده با یادآوری این نكته كه موسیقی بیان احساسات و عواطف است، اظهار داشت: موسیقی از دیرباز توسط ملل در همه عرصه ها همچون شادی، غم، حماسه و حتی جنگ مورد استفاده قرار می گرفت.
به گفته وی، موسیقی شاید تاثیرگذارترین هنر باشد به ویژه ملودی هایی كه تم ورزشی یا حماسی دارند. در واقع یك هنرمند می تواند استارتی برای شروع یك هیجان باشد، بدین ترتیب مردم مهیج می شوند و این تهییج به ورزشكاران هم منتقل می شود.
اركستر ویژه‌ای از تركیب اركسترهای سمفونیك تهران و ملی ایران با حمایت بخش خصوصی، به روسیه سفر كرده است.
این اركستر پنجشنبه ۲۴ خرداد در شهر سن ‌پترزبورگ، ۲۷ خرداد در مسكو و ۲۹ خرداد در شهر كازان سرودهای ساخته شده برای تیم ملی فوتبال را اجرا می‌كند. این سرود به خوانندگی سالار عقیلی است.
نخستین دیدار تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018 از ساعت 19 و 30 امروز (جمعه) برابر مراكش در ورزشگاه شهر سن پترزبورگ برگزار می شود.

گزارش: زهرا امیری
فراهنگ**9012 **1449