نظاميان استراليايي از نماد نازيها در افغانستان استفاده كردند

كوالالامپور- ايرنا- استفاده از نماد نازي ها توسط نظاميان استراليايي در افغانستان با واكنش هاي گسترده منفي رسانه اي در اين كشور روبه رو شده است به گونه اي كه مالكوم ترنبول نخست وزير مجبور به محكوم كردن اين اقدام شد.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از رسانه هاي استراليايي، در پي انتشار برخي تصاوير مربوط به نصب پرچم 'سواستيكا' به عنوان نماد جنايتكاران نازي بر روي يكي از خودروهاي نظاميان اين كشور درافغانستان ، ترنبول اين اقدام را تقبيح كرد.
ترنبول در واكنش به اين موضوع گفت افزود: اين اقدام كاملا غير قابل قبول در سال 2007 در جريان ماموريت نظاميان استراليا در افغانستان رخ داده است.
رسانه هاي استراليايي به نقل از برخي مقام هاي نظامي كه نام آنها را ذكر نكردند، گزارش دادند:اين اقدام بدون دخالت فرماندهان نظامي رخ داده و به افرادي كه مسئول اين اقدام بودند هشدار داده شد.
فاش شدن اين رسوايي تاكنون پيامدهاي گسترده رسانه اي براي استراليا به همراه داشته است.
ترنبول در واكنش به پيگيري هاي رسانه اي به خبرنگاران گفت : اين اقدام كاملا اشتباه بوده و در آن موقع با واكنش فرماندهان روبه رو شده است.
بر اساس تصاوير منتشره تعدادي از سربازان استراليايي درحالي بر روي يكي از خودروهاي نظامي در افغانستان نشسته اند، كه پرچم گروه نازي هاي آلمان بر روي آن نصب شده است.
يكي از مسئولان نظامي استراليا نيز بدون ذكر نام خود به شبكه اي بي سي اين كشور گفت: اين اقدام سربازان بيشتر شبيه يك شوخي تا اقدامي جدي در حمايت از يك گروه سياسي است.
اين موضوع دومين رسوايي نظاميان استراليايي در افغانستان است كه توسط رسانه ها مورد پيگيري قرار مي گيرد.
يكي از رسانه هاي استراليا به نقل از برخي منابع ناشناس از فرماندهان ارتش استراليا پيشتر در ماه جاري گزارش داد: اطلاعات طبقه بندي شده اي كه بتازگي بخشي از آن آشكار شده نشان مي دهد نيروهاي ويژه نظامي استراليا درافغانستان متهم به ارتكاب جنايات جنگي شده اند.
طبق اين گزارش گروههاي ويژه ارتش اين كشور كه در افغانستان حضور دارند، مرتكب اقدامات ضد بشري ،غيرقانوني و غيرمجاز و اعمال خشونت هاي غيرانساني عليه مردم افغانستان شدند.
اين تحقيقات كه توسط 'سامانتا كرامپوئتز' مشاور امنيت دفاعي استرالياSamantha Crompvoets انجام شده نشان مي دهد كه وي نسبت به عمليات نيروهاي ويژه هوايي ارتش و ساير فرماندهان اين كشور كه به عنوان متحد آمريكا پس از حملات 11 سپتامبر در افغانستان حضور دارند، ابراز نگراني كرده است.
استراليا به عنوان متحد ايالات متحده آمريكا طي 17 سال گذشته در جنگ و تجاوز نظامي عليه افغانستان حضور داشته است.
براساس آخرين گزارش هاي منتشره اكنون حدود 300 نفر از نيروهاي بخش هاي مختلف ارتش استراليا در افغانستان حضور دارند.
آساق **1599

سرخط اخبار جهان