استفاده از توان نخبگان حلقه مفقوده توسعه است

بیرجند - ایرنا - سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با بیان اینكه استفاده از توان نخبگان حلقه مفقوده توسعه است گفت: توسعه در فضای همدلی و با بهره گیری از ظرفیت نخبگان اتفاق می افتد كه مسئولان باید به آن توجه كنند.

به گزارش ایرنا سید سعید احمد زاده چهارشنبه شب در دیدار نخبگان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افزود: فضای این استان فضای همدلی نیست و باید برای توسعه فكری برداشت.
وی ادامه داد: همه جناح ها در استان برادرند و باید دلسوز نظام باشند، در حاشیه اختلاف به جایی نمی رسیم.
وی با بیان اینكه مسئولان دولتی گاهی به اشتباه از توان نخبگان استفاده نمی كنند، تصریح كرد: برای رسیدن به توسعه استفاده از كارشناسان ادارات به تنهایی كارساز نیست.
به گفته وی نخبگان به دنبال تحقق ایده و آرمان هایشان هستند كه بر همین اساس نباید موقعیتی فراهم شود كه دیگران از این ظرفیت ها بهره مند شوند.
وی تاكید كرد: برای رسیدن به توسعه باید از توان، نوآوری و خلاقیت نخبگان استفاده كرد تا این فضا در راستای اتحاد و همدلی پیش برود.
وی ادامه داد: نخبگان بر این باورند كه باید دینشان را به نظام و انقلاب ادا كنند تا در توسعه منطقه موثر باشند.
احمد زاده اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی ها بر نخبه باوری تاكید داشتند اما متاسفانه برخی از مسئولان بی توجه هستند.
به گفته وی در حال حاضر 204 نخبه عضو این بنیاد هستند كه باید فضا برای حضور این افراد كه خود ظرفیتی برای توسعه استان هستند فراهم شود.
سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی از راه اندازی اتاق فكر نخبگان در استان خبر داد و افزود: به دستور استاندار آیین نامه این اتاق به تصویب رسیده است كه امیدواریم در آینده ای نزدیك جلسات پر باری را با حضور نخبگان، دانشگاهیان و مسئولان دستگاه ها شاهد باشیم.
وی در ادامه از اجرایی شدن طرح همنت در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: با این طرح چرخه فرآوری محصولات استراتژیك استان به صورت كاملا علمی مدیریت خواهد شد تا دست دلالان از این چرخه كوتاه شود.
برخی از نخبگان حاضر در این جلسه، علل های توسعه نیافتگی استان، استفاده از ظرفیت های صنعت و كشاورزی، معدن و تجارت و بررسی فرصت ها و تهدید های استان را از مهمترین دغدغه های نخبگان و طرح آن در اتاق فكر بیان كردند.
تبدیل معضلات صنعت و كشاورزی به فرصت و شكل گیری پژوهش ها در راستای توسعه پایدار از دیگر دغدغه های نخبگان بود.
نماینده وی فقیه در خراسان جنوبی هم در ادامه به حاضران توصیه كرد كه این جلسات از شكل تئوری به عملیاتی تبدیل شود و مسئولان هم برای بررسی و داشتن خروجی در این گرد همایی ها شركت كنند.
حجت الاسلام سید علیرضا عبادی افزود: این تنها راه گذر از حرف به عمل است كه امیدواریم به زودی با همكاری و هم افزایی نخبگان و مسئولان، این امر محقق شود.
3215* 6054