آبی بر آتش التهابات انتخاباتی عراق

بغداد– ایرنا – اعلام غیرمنتظره ائتلاف دو فهرست انتخابی پیروز انتخاب یعنی الفتح به رهبری هادی العامری و سائرون به پشتیانی سید مقتدا صدر، به اعتقاد كارشناسان به منزله نفس راحتی بود كه سینه ملتهب فضای سیاسی عراق كشید و آبی روی آتش این التهابات ریخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، به باور كارشناسان، اعلام این ائتلاف حاوی دو نكته مهم بود كه دو قطب ائتلاف در كنفرانس خبری شب گذشته به آن اشاره كردند و چند پرسش كه هنوز بی جواب مانده اند.

***اشتراكات سائرون و الفتح
نكته اول اینكه این مقتدا صدر بوده كه از هادی العامری برای سفر به نجف اشرف دعوت به آورده و تمایل خود را به ائتلاف با الفتح اعلام كرده است و این در تقویت و پایداری این ائتلاف سیاسی - به اعتقاد كارشناسان - در آینده بسیار حائز اهمیت است.
دومین نكته اینكه دو قطب این ائتلاف تصریح كردند كه در فضای سیاسی و ملی عراق، هیچ خط قرمزی بر روی هیچ یك از جریان های سیاسی كه قرار است در این فضا با این ائتلاف همكاری كنند، وجود ندارد.
این بدان معنا است كه ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالكی كه مقتدا صدر روی آن خط قرمز گذاشته بود و همچنین گروه های مقاومت اسلامی به ویژه عصائب اهل الحق كه مقتدا صدر از آن به عنوان گروه های ناآرام یاد می كرد، برداشته شده است.
اصرار هادی العامری در نشست خبری دیشب برای چندین بار بر روی اصطلاح 'فضای ملی' به اعتقاد ناظران، اشاره غیرمستقیم به برداشتن این خطوط قرمز از روی فهرست انتخاباتی نوری المالكی – خصوصا - بوده است.
برهمین اساس، همزمان با دیدار العامری با مقتدا صدر، شیخ قیس الخزعلی دبیر كل عصائب اهل الحق و متحد الفتح، دیدارهای موازی و جداگانه با جریان حكمت ملی به رهبری سید عمار حكیم و نوری المالكی رهبر ائتلاف دولت قانون به منظور بستر سازی برای پیوستن این دو جریان به این ائتلاف جدید آغاز كرد.

***ملاحظاتی درباره ائتلاف جدید
به رغم فضای امیدبخشی كه اعلام این ائتلاف در فضای ملتهب سیاسی امروز عراق ایجاد كرده اما پیرامون اعلام این ائتلاف سیاسی شتابزده كارشناسان ملاحظاتی را عنوان كرده اند:
اول این كه آیا این ائتلاف بین سائرون و الفتح است یا اینكه ائتلاف بین هادی العامری به عنوان دبیر سازمان بدر و مقتدا صدر به عنوان رهبر جریان صدر بوده است.
كارشناسان بین دو ائتلاف فوق، اختلاف ماهوی می بینند بدین معنا كه اگر بین صدر و العامری باشد، سهم صدری ها از كرسی های پارلمان در ائتلاف سائرون نه 54 كرسی بلكه 32 كرسی است و هادی العامری نیز به همین میزان سهم كرسی هایش به كمتر از 40 كرسی می رسد.
این سوال هنوز بی پاسخ مانده است كه همه رایزنی های مقتدا صدر با گروه های سیاسی در عراق به نمایندگی از همه اعضای سائرون است یا فقط بخشی از آن را تشكیل می دهد زیرا حزب كمونیست كه 15 كرسی در سائرون دارد قبلا به روش رایزنی های مقتدا صدر به نمایندگی از كل ائتلاف سائرون اعتراض كرده بود.
همین اشكال نیز بر الفتح وارد است و برخی خبرهای غیرموكد حاكیست كه گروه های مقاومت اسلامی خصوصا عصائب اهل الحق از این ائتلاف شب گذشته حمایت نكرده، برهمین اساس گفته می شود كه شیخ قیس الخزعلی به طور جداگانه رایزنی ها را با نوری المالكی و سید عمار برای اعلام یك ائتلاف سیاسی موازی آغاز كرده است.
اما اشكال بزرگتر، این كه همه این رایزنی ها و تشكیل ائتلاف های سیاسی در حالی انجام می شود كه اصولا كل مشروعیت انتخابات پارلمانی 22 اردیبهشت ماه كه بر مبنای آن ائتلاف های انتخاباتی شكل گرفته اند، در هاله ای از ابهام است.
بدین معنا كه شورای عالی قضایی كه متولی اداره كمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق شده اگر تشخیص بدهد كه انتخابات بشكل جزیی یا كامل بایستی از نو برگزار شود، همه این ائتلاف كان لم یكن خواهد بود.

***دربرابر امر انجام شده
به رغم این پرسش های بی جواب در خصوص سرنوشت نتائج انتخابات 22 اردیبهشت ماه اما كارشناسانی چون 'هاشم الهاشمی' و 'وفیق السامرایی' معتقدند كه اعلام این ائتلاف، فضا را از حالت تنش به سمت تفاهم و تشكیل دولت سوق می دهد.
وفیق السامرایی كارشناسان برجسته عراقی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است كه این ائتلاف جدید، زمینه را سریعتر از آنچه تصور می رفت برای تشكیل دولت آینده فراهم می كند.
هاشم الهاشمی دیگر كارشناس عراقی نیز نوشته است كه ائتلاف بین سائرون و الفتح یك ائتلاف عمیق و جدی و راهبردی است كه می تواند تضمین كننده ثبات سیاسی در عراق باشد.
در همین راستا، دو حزب عمده كردستان عراق (اتحادیه میهنی و حزب دمكرات) از اعلام تشكیل این ائتلاف استقبال كرده و آن را گامی مثبت ارزیابی كرده اند.
پیش بینی می شود با تشكیل این ائتلاف و پیوستن گروه های دیگر از جمله الحكمه (عمار حكیم)، النصر (حیدر العبادی)، الوطنیه (ایاد علاوی) و دو حزب عمده كردستان عراق (اتحادیه میهنی و دمكرات) و عضویت احتمالی ائتلاف دولت قانون، مجموع كرسی های این ائتلاف به فراتز از 200 كرسی برسد.
این بدان معنا است كه ائتلاف مزبور از مرز حداقل لازم برای تشكیل ائتلاف بزرگ پارلمانی گذشته و با 200 كرسی از مجموع 329 كرسی، به راحتی تصمیمات خود را بر پارلمان به ویژه در قضیه تشكیل كابینه می تواند تحمیل كند.
كارشناسان همچنین معتقدند كه این ائتلاف تضمین كننده نتائج انتخابات 22 اردیبهشت ماه و عدم رفتن به سمت ابطال كل نتائج است و احتمال برگزاری انتخابات محدود در برخی مناطق مورد اعتراض كه تخلفات بالا بوده، را به وجود خواهد آورد.
اعلام ائتلاف سائرون و الفتح از بامداد امروز فضای التهاب آور روزهای گذشته را به تكاپو واداشته و نوری المالكی در ادامه وساطت های صلح بین او و مقتدا صدر، بعد از ظهر امروز هادی العامری را به ضیافت افطار فراخوانده است.

***چرا سعودی ها عصبانی شده اند؟
سعودی ها در شبكه های اجتماعی از بامداد امروز چهارشنبه كه بانگ تشكیل ائتلاف راهبردی بین سائرون و الفتح در سطح رسانه های منطقه پیچیده، به شدت به خشم آمده اند.
كاربرانی كه به نام سعودی ها در شبكه های اجتماعی حضور یافته، تا دیروز كه برای مقتدا صدر به به و چه چه می كردند بعد از اعلام ائتلاف او با الفتح، او را به باد بدترین انتقادات گرفته اند.
كاربران عراقی در مقابل از این ائتلاف استقبال كرده اند زیرا معتقدند از یكسو شبح احتمال درگیری داخلی میان شیعیان و تنش را از عراق دور كرد و دوم اینكه فضا را برای نفوذ سعودی ها به صحنه سیاسی عراق بست.
اما طرفداران محور مقاومت، تحقق این ائتلاف را پیروز مهم دیگری برای محور مقاومت در منطقه و شكست محور دوم شامل آمریكایی ها – سعودی ها و صهیونیست ها دانستند.
خاورم *353*380*