بازارچه مرزی خانم شیخان مریوان فعالیت خود را از سر گرفت

سنندج - ایرنا - فرماندار مریوان گفت: فعالیت تجاری در بازارچه مرزی خانم شیخان در این شهرستان با تصویب هیات وزیران از سر گرفته شد.

محمد شفیعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازارچه مرزی خانم شیخان مریوان پیرو مصوبه هفته گذشته هیات وزیران مبنی بر آیین نامه ساماندهی مبادلات مرزی در بازارچه های موقت كالاها و آغاز فعالیت پیله وری در چهار استان كردستان، آذربایجان غربی، كرمانشاه و سیاست بلوچستان از صبح امروز فعالیت خود را از سر گرفته است.
وی افزود: با آغاز فعالیت این بازارچه مرزی، 10 هزار و 318 پیله ور مرزی در این شهرستان از خدمات آن بویژه تخفیف ماهیانه هفت میلیون ریالی حق گمركات مرزی واردات كالای مجاز برای هر پیله ور و 28 میلیون ریال برای هر خانواده پیله وری به صورت توافقی با تجار بهره مند می شوند.
شفیعی با بیان اینكه با پیگیری های استاندار كردستان، بازارچه مرزی خانم شیخان نخستین بازارچه در بین چهار استان است كه فعالیت خود را از سر می گیرد، تاكید كرد: امروز نخستین كانتینر حامل لوازم خانگی از این بازارچه وارد كشور شد و این روند (واردات كالا) به مدت سه ماه ادامه دارد كه قابل تمدید نیز است.
فرماندار مریوان یادآور شد: این بازارچه از ششم تا 17 فروردین سال جاری نیز به منظور انتقال بارهای ترانزیتی دپو شده از بنادر جنوبی، بازگشایی شده بود كه در آن مقطع نیز 160 پیله ور دارای كارت الكترونیكی فعالیت می كردند.
وی اضافه كرد: اكنون زیرساخت های ورود كالا از این مرز فراهم شده و نمایندگی گمرك و استاندارد نیز در بازارچه مرزی خانم شیخان مستقر هستند.
به گزارش ایرنا، استاندار كردستان شنبه 19 خرداد از برداشته شدن محدودیت پیله وران برای ورود كالا برای سه ماه خبر داده و گفته بود: پیش از این در مصوبه ای پیله وران نسبت به واردات پوشاك و كالاهایی كه نمایندگی مجاز در كشور دارند، منع شده بودند اما با رایزنی های انجام گرفته این محدودیت تا سه ماه برداشته شد.
این فرصت سه ماهه به منظور بررسی مجدد با توجه به شرایط پیله وران و خواست آنان برای تجدید نظر در خصوص ورود كالاهایی است كه آنان درخواست وارد كردن آنها را دارند.
در آیین نامه ساماندهی مبادلات در بازارچه های غیررسمی و موقت مرزی چهار مورد از معابر غیر رسمی كردستان شامل معابر گله سور و هنگ ژال بانه، معابر خانم شیخان و پیران مریوان و مله خورد سروآباد مورد توجه قرار گرفته است.
در این طرح، معابر پیله وری كردستان برای ارائه خدمت به 23 هزار و 392 خانواده مرزنشین در سه شهرستان بانه، مریوان و سرآوباد پیش بینی شده است.
بازارچه مرزی خانم شیخان در پنج كیلومتری مرز رسمی باشماق مریوان واقع شده است.
شهرستان مریوان با حدود 120 هزار نفر جمعیت در 130 كیلومتری سنندج قرار گرفته و 93 كیلومتر مرز با اقلیم كردستان عراق دارد، در گذشته مبادله كالا علاوه بر مرز باشماق در 2 معبر مرزی پیران و خانم شیخان این شهرستان انجام می شد.
كردستان از استان های مرزی كشور با 227 كیلومتر مرز با شمال عراق، سه بازارچه و یك مرز رسمی و پنج معبر كولبری فعال با مجوز ورود 75 قلم كالا در امتداد این مرز دارد.
شهرستان مرزی مریوان در 135 كیلومتری غرب سنندج قرار دارد.
3034/9102