واكسن ایرانی پاپیلوم انسانی به مرحله پایانی تولید رسید

تهران-ایرنا-معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان اینكه محققان دو شركت دانش بنیان ایرانی به پیشرفت 90 و 70 درصدی در تولید واكسن HPV ( پاپیلوم انسانی ) رسیده اند، گفت:نخستین واكسن ایرانی این بیماری بزودی تولید و احتمالا از سال 98 وارد بازار می شود.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دكتر رضا ملك زاده درباره ضرورت تولید واكسن های مورد نیاز كشور گفت: تولید هر واكسن داخلی برای عفونت های ویروسی و بیماری هایی كه افراد باید در برابر آنها واكسینه شوند، یك موفقیت برای كشور است؛ چرا كه واردات واكسن، هزینه های سرسام آوری دارد و بسیار گران به دست مصرف كننده داخلی می رسد.
وی تصریح كرد: هزینه واكسیناسیون HPV برای هر فرد، 750 هزار تومان و نرخ استفاده از این واكسن در كشور، 43 هزار دز است ؛ بنابراین تحقیقات و تلاش ها برای تولید واكسن های موثر و با كیفیت كه این هزینه ها را به شدت كاهش دهد، قابل حمایت هستند.

** اولویت های تولید واكسن در ایران
وی درباره اولویت های تعریف شده در تولید واكسن های داخلی گفت: این اولویت بندی در كشورها از جمله ایران، از توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با بیماری های در حال شیوع، سیاستهای ملی سلامت و برنامه های كشوری واكسیناسیون، تبعیت و روند كاملا مشخصی را طی می كنند.
دكتر ملك زاده افزود: بر این اساس تولید برخی واكسن ها در اولویت نخست قرار دارند و برخی دیگر در اولویت بعدی هستند. اما تلاش های علمی محققان داخلی برای تولید واكسن ها جزو هر اولویتی كه باشند، قطعا در پاسخ به نیاز جامعه است و نمی توان حركت علمی دانشمندان كشور را متوقف كرد.

** دو واكسن HPV ایرانی به پیشرفت های قابل توجه در فرایند تولید رسیدند
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به واكسن های HPV در حال تولید توسط پژوهشگران دو شركت دانش بنیان ایرانی اشاره كرد و گفت: واكسن ایرانی دو ظرفیتی HPV (سروتیپ های 16 و 18 كه نقش عمده ای در بروز سرطان دهانه رحم دارند) مشابه سرواریكس است و در مراحل آزمایشات بالینی و دریافت مجوز سازمان غذا و دارو است و با دریافت مجوز، احتمالا از ابتدای سال 98 وارد بازار می شود و دیگر واكسن چهار ظرفیتی HPV ( سروتیپ های 6 ، 11، 16 و 18 ) مشابه گارداسیل در مرحله آزمایشات حیوانی است و به پیشرفت 70 درصدی رسیده است .
وی افزود: از آن جا كه برنامه های تشخیصی ویروس HPV تحت پوشش بیمه قرار ندارد، ساخت واكسن بیماری، ضمن آن كه با كاهش قابل توجه هزینه ها، به نیاز داخلی پاسخ خواهد داد، تولید آن را از انحصار شركت های سازنده دنیا (گارداسیل و سرواریكس) خارج خواهد كرد و از سوی دیگر یك سرمایه گذاری ارزی برای كشور محسوب می شود؛ چرا كه این واكسن دومین واكسن پرفروش دنیاست و ما می توانیم نیاز برخی كشورها را تامین كنیم.
بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، HPV یا پاپیلوم انسانی، هم اكنون شایعترین بیماری مقاربتی عصر حاضر است كه به دلیل روابط محافظت نشده رخ می دهد و مردان بیشترین عامل انتقال این بیماری هستند و مهمترین عواقب ابتلا به این ویروس، بروز سرطان دهانه رحم است.

** تخمین شیوع 7 درصدی HPV در بین زنان كشور
ملك زاده به نتایجی از مطالعات مرتبط با شیوع HPV در كشور اشاره كرد و گفت: نتایج برخی تحقیقات انجام شده در ایران شیوع كلی این ویروس در جمعیت زنان را حدود 4 تا 7 درصد تخمین زده می زند.
وی به مطالعه ای اشاره كرد كه در سال 1392 انجام شده و در آن، 30 هزار زن 30 تا 49 سال از جمعیت عادی 4 شهرستان كشور نمونه گیری شدند و نتایج آن نشان داد نزدیك به 3 هزار نفر HPV مثبت داشتند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: همچنین در سال 2017 گزارشی از «ICO HPV INFORMATION CENTRE » در مورد وضعیت HPV در ایران با استناد به نتایج مجموعه ای از مطالعات در چندین شهر جمع آوری و منتشر شد كه نتایج آن نشان می دهد شیوع HPV در زنان مورد بررسی با سیتولوژی نرمال، 7.4 درصد است و حدود 2.8 درصد زنان در جمعیت عمومی، حامل 16/18HPVدر ترشحات دهانه رحم بودند.
ملك زاده اضافه كرد: یك مرور سیستماتیك بر روی 14 مطالعه در ایران، شیوع HPV در بین زنان سالم در استانهای مختلف ایران را 9.4 درصد اعلام كرده كه در این میان، شیوع 16HPV، 2.3 درصد و شیوع 18 HPV نیز 1.7 بوده است.

** ضرورت انجام مطالعات فراگیر برای شیوع HPV
وی خاطرنشان كرد: آنچه از یافته های منتشره بر می آید این است كه تاكنون مطالعه فراگیری در كشور كه بتواند با حجم نمونه قابل تعمیم، شیوع HPV را در زنان و گروه های مختلف سنی نشان دهد وجود ندارد و از سویی اغلب مطالعات در كشور در زمینه HPV در موارد سرطان و تعیین ارتباط آن صورت گرفته است؛ در حالی كه صورت دیگر بیماری، در زنان و مردان زیر 30 سال است كه خود را با بروز زگیل های آنوژنیتال با تبعات بسیار فراوان نشان می دهد.
ملك زاده این را نیز یادآور شد كه هم اكنون، زگیل های آنوژنیتال، توسط متخصصان زنان و متخصصان پوست بخوبی در بیماران مراجعه كننده، شناسایی شده و كاملا تحت درمان قرار می گیرند.

** مرگ سالانه 250 هزار زن در جهان بر اثر سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم یكی از خطرناك ترین بیماری هایی است كه ابتلا به ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی علت اصلی آن است. علی رغم این كه سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از 500 هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده و بیش از 250 هزار زن جان خود را از دست می دهند.

** مرگ سالانه 370 زن مبتلا به سرطان دهانه رحم در ایران
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، سرطان دهانه رحم را هفدهمین سرطان شایع در بین زنان ایرانی دانست و با استناد به آمارهای تخمینی ،مرگ های ناشی از سرطان دهانه رحم در كشور را سالانه 370 مورد اعلام كرد.

** اعلام نتایج دقیق ترین نظام ثبت سرطان دهانه رحم در ایران
ملك زاده، همچنین از انجام جامع ترین و دقیق ترین ثبت سرطان دهانه رحم مبتنی بر كل جمعیت ایران (پوشش بالای 98 درصد) در سال 94 خبر داد و گفت: این نظام جامع، ضمن ثبت 671 مورد سرطان دهانه رحم در كشور نشان داده است میزان بروز بیماری در هر 100 هزار زن، 1.78 است و استان تهران با 164 مورد ( 2.36 در هر 100 هزار نفر) نخستین استان مبتلاست و پس از آن به ترتیب، استانهای خراسان رضوی، فارس، مازندران، گلستان، اصفهان، كرمان، خوزستان ، آذربایجان شرقی، كرمانشاه ، البرز، گیلان، هرمزگان، آذربایجان غربی، اردبیل، سیستان و بلوچستان، بوشهر، همدان، خراسان شمالی، مركزی، كردستان، سمنان، خراسان جنوبی، لرستان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، كهكیلویه و بویراحمد، ایلام قرار دارند.

** واكسیناسیون یك پیشگیری عالی از سرطان دهانه رحم است
ملك زاده، با اشاره به اهمیت پیشگیری از عفونت ویروس HPV ، به عنوان یكی از راه های ابتلا به سرطان دهانه رحم و شیوع آن ، ضمن تاكید بر اصلاح رفتار و سبك زندگی برای پیشگیری از هر نوع بیماری و در این خصوص، اصلاح رفتارهای جنسی بویژه پرهیز از ارتباطات جنسی محافظت نشده با شركای متعدد گفت: واكسینه شدن البته در صورتی كه افراد از نظر پزشك و مراقبان بهداشتی، واجد شرایط واكسن باشند، یك پیشگیری عالی است؛ اما باید گفت واكسینه شدن تابع سیاست و دستورالعمل های بهداشتی كشورهاست. این واكسن در برخی كشورها از سن 9 سالگی تزریق می شود و در ایران از سن 12 سالگی. سازمان بهداشت جهانی توصیه می كند این واكسن به افراد زیر 26 سال تزریق شود و كشورها آن را در برنامه واكسیناسیون خود بگنجانند. علت تزریق زودهنگام واكسن نیز، كاملا مبنای پزشكی داشته و آن، ضرورت ایجاد مصونیت بموقع در برابر بیماری، در جریان واكسیناسیون است.
وی با بیان این كه عفونت HPV كه عمدتا مردان عامل انتقال آن هستند، در اغلب موارد توسط سیستم ایمنی پاكسازی می شود گفت:اگر بدن نتواند عفونت ویروس را پاك كند، پایداری طولانی مدت ویروس در بدن ممكن است منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. بنابراین انجام واكسیناسیون یك راه پیشگیری موثر در برابر سرطان دهانه رحم است.

** كاهش بروز بدخیمی ها در زنان كمتر از 50 سال با واكسیناسیون HPV
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت:مطالعات نشان می دهد كه واكسیناسیون HPV در درازمدت، باعث كاهش 98 درصدی موارد بدخیمی ها در زنان كمتر از 50 سال می شود. همچنین برنامه های غربالگری زنان باعث كاهش 30 درصدی بدخیمی های مهاجم در زنان بالای 50 سال می شود. با ادغام این دو رویكرد، می توان تا 81 درصد از بروز بدخیمی ها كاست.

** واكسن HPV هیچ عارضه ای ندارد
وی افزود: شواهد مطالعات منتشره نشان داده است كه واكسیناسیون از ایجاد ضایعات دهانه رحم در زنان جوان بویژه افراد 15 تا 26 سال محافظت می كند. این شواهد حاصل 26 مطالعه بر روی 73 هزار و 428 هزار زن عمدتا زیر 26 سال در تمام قاره ها بوده كه طی 8 سال انجام شده است و اثرات و ایمنی واكسن را بر پیش سرطان دهانه رحم و عفونت HPB 16/18 مورد بررسی قرار داده اند و با اطمینان بالایی از عدم افزایش عوارض ناخواسته جدی ناشی از واكسن خبر می دهند. البته تزریق واكسن به زنان باردار ممنوع است و باید كاملا زیر نظر پزشك انجام شود.
ملك زاده گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، در صورتی كه میزان پوشش واكسیناسیون HPV در بین زنان جوان تا 70 درصد باشد، كاهش قابل ملاحظه بروز سرطان دهانه رحم مورد انتظار است
وی یادآور شد: واكسنHPV از ذرات شبه ویروس تهیه می شود و حاصل فناوری نوتركیب است. این ذرات فاقد هر گونه محصول بیولوژیك زنده با DNA هستند و قدرت بیماری زایی ندارند و بنا بر مطالعات علمی فراوان و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی واكسن موجود برای ویروس HPV ایمنی، كارایی و اثربخشی عالی دارند.

** نقش بسیار مهم غربالگری در پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم
معاون وزیر بهداشت همچنین درباره پیشگیری از سرطان دهانه رحم گفت: انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم برای افراد واجد شرایط و در معرض خطر مانند افراد دارای فعالیت جنسی، نقش بسیار مهمی در پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری دارد؛ چرا كه كشف و شناسایی سلول های پیش سرطانی كه بخشی از غربالگری سرطان دهانه رحم است می تواند بسیار كمك كننده باشد.
به گفته وی، هم اكنون، غربالگری سرطان دهانه رحم توسط متخصصان زنان كشور بخوبی در حال انجام است و در آینده شاهد ثبت دقیق تر میزان بروز این سرطان در كشور خواهیم بود.

** آیا تكرار غربالگری ضرورت دارد؟
وی یادآور شد: از آن جا كه مشاهده زگیل تناسلی یا ابتلا به ویروس HPV لزوما به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست بنابراین تست غربالگری سرطان دهانه رحم پیش از هر گونه اطمینان و یا نگرانی لازم است. افرادی كه غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام داده و از عدم ابتلا به آن مطمئن شده اند خطر ابتلا به این سرطان در آینده نزدیك برای آنها كم است اما انجام تست های مجدد تا وقتی فعالیت جنسی دارند ضروری است چرا كه خطر كم و بیش وجود دارد.
اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری از بیماری HPV هر سال ، 13 اسفند ماه همزمان با روز جهانی آگاهی از HPV صورت می گیرد اما در برنامه «ماه عسل» به سونامی این بیماری در ایران طی سالهای آینده اشاره و موجب موضع گیری هایی در این خصوص شد.

** بدون اتكا به نتایج مطالعات فراگیر، چگونه می توان از سونامی یك بیماری سخن گفت؟
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ضمن تاكید بر پرهیز رسانه ها بویژه رسانه ملی دراعلام میزان شیوع بیماری ها و پیش بینی اپیدمی آنها در آینده توسط افراد غیرمتخصص از سویی و لزوم خودداری از به كارگیری توصیفاتی همچون «سونامی» برای شیوع بیماری ها بدون اتكا به اسناد مطالعاتی و علمی مورد تایید گفت: خوشبختانه ایران در حوزه تحقیقات علوم پزشكی و نظام ثبت بیماری ها بویژه ثبت سرطان به دستاوردهای بسیار مهم بین المللی رسیده است كه نمونه اخیر آن تهیه نخستین گزارش « ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران» بود كه برای انتشار در معتبرترین مرجع جهانی «سرطان در پنج قاره» مورد تایید قرار گرفت و نشان داد كه ایران در حوزه ثبت سرطان همپای كشورهای پیشرفته دنیا توانسته یكی از با كیفیت ترین و دقیق ترین گزارشات ثبت سرطان دنیا را ارائه دهد.
ملك زاده، نتایج ثبت سرطان دهانه رحم را یكی از بخشهای نظام ثبت سرطان دانست و افزود: وقتی كشور ما دارای چنین توانایی علمی و تحقیقاتی در حوزه پزشكی است انتظار می رود كه موضوعات مهم مرتبط با بیماری ها را دستخوش حواشی بی فایده كه هیچ ثمری برای مردم ندارد نكنیم.
ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی، بیش از100 نوع یا سوش مختلف دارد. بیش از 80 درصد افراد مبتلا به HPV علائم قابل مشاهده ای در بدن ندارند و تعداد كمی دارای علائم هستند. مهمترین علامت ابتلا به ویروس HPV ایجاد زگیل در نواحی از بدن مانند دست، پا ، سر و گردن و نیز در ناحیه تناسلی است.
اكثر عفونتهای HPV به مرور زمان برطرف می شوند یا به دلیل ضعیف شدن در بدن تاثیر نمی گذارند اما اگر بدن نتواند عفونت ویروس را پاك كند پایداری طولانی مدت ویروس در بدن ممكن است منجر به تغییرات پیش سرطانی می شود كه در صورت عدم درمان برخی از این تغییرات با گذشت زمان به سرطان از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد ، سرطان دهان، سرطان زبان، سرطان گلو و برخی از دیگر سرطانها (عمدتا بسته به رفتارهای جنسی ) تبدیل می شوند.
1201**1440

سرخط اخبار جامعه