۲۳ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 82941898
۰ نفر
«ظرفیت تكمیل شد» بازی تكراری خودروسازان

تهران- ایرنا- ثبت نام خرید قسطی خودرو از سایت «ایران خودرو» در حالی از ساعت 10 صبح امروز(چهارشنبه) آغاز شد كه مراجعه كنندگان در همان دقایق اولیه ورود، با عبارت «ظرفیت تكمیل شد» مواجه شده و تلاش آنها برای خرید ناكام ماند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نابسامانی بازار خودرو در هفته های اخیر موضوع تازه ای نیست؛ معضلی كه نمایشگاه داران مسئولیت آن را به گردن خودروسازان انداخته و می گویند مدتهاست كه خودروسازان بزرگ، محصولی به بازار عرضه نمی كنند.
در سوی دیگر ماجرا، خودروسازان قرار دارند؛ هرچند آنها در هفته های اخیر ماجرای «احتكار خودرو» و یا « نفروختن به امید گران شدن» را كتمان و انكار كردند و رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز به ایرنا گفت كه خودرو تولیدی «غیرقابل احتكار» است و تاكنون گزارشی در این زمینه به كمیسیون نرسیده است؛ اما به محض اعلام قیمت های جدید از سوی شورای رقابت، سایپا و ایران خودرو به بهانه عید سعید فطر، پیش فروش خودرو را با قیمت های جدید كلید زدند.
در تازه ترین اقدام، ایران خودرو عصر دیروز اعلام كرد سایت فروش این شركت از ساعت 10 صبح امروز باز می شود و برای جلوگیری از دلالی و واسطه گری، افرادی كه در 6 ماه گذشته از این شركت خرید داشته باشند، امكان ثبت نام نخواهند داشت.
با این حال، مشاهده خبرنگار ایرنا نشان می دهد كه سایت ایران خودرو دقایقی پیش از رسیدن به ساعت 10 صبح، از دسترس عامه مردم خارج شد و این قطعی تا چند دقیقه پس از ساعت 10 نیز ادامه یافت.
مساله تعجب برانگیز كه در گذشته نیز چند بار تكرار شده؛ دسترسی مردم به سایت فروش، 10 دقیقه بعد از ساعت 10 و مواجه شدن با عبارت «ظرفیت تكمیل شد»، بود.
امروز ایران خودرو در فهرست محصولات خود، خانواده رنو، رنو ساندرو و گراند سوزوكی را حذف كرده و بقیه محصولات عرضه شده شامل خانواده پژو، رانا، سمند، دنا و وانت به همراه دو خودروی چینی دانگ فنگ و هایما بودند؛ نكته قابل تامل اینكه خودروها به صورت پیش فروش عرضه می شدند و نزدیكترین موعد تحویل آنها آبان 97 یعنی پنج ماه دیگر بود.
با این وجود در ساعت 10 و 10 دقیقه صبح كه امكان دسترسی به سایت فراهم شد، تنها پیش فروش دو خودروی «هایما» برای تحویل در خرداد و تیرماه سال آینده و « وانت آریسان» برای مردم عادی باقی ماند.
در واقع این بار نیز فرصت برای خریداران واقعی خودرو فراهم نشد تا بار دیگر زمزمه ها و حرف های درگوشی مبنی بر اینكه «نمایندگی ها و كاركنان این شركت پیش از عموم مردم با دسترسی ویژه به سایت، محصولات را پیش خرید می كنند» را قوت بخشید.
اكنون پرسش این است كه با مصوبه شورای رقابت برای افزایش 7.18 درصدی قیمت محصولات ایران خودرو كه زیر 45 میلیون تومان قیمت دارند و این خودروساز به مقصود خود در افزایش بهای خود رسیده، چرا همچنان فاقد ساز و كاری متقن برای دسترسی مصرف كننده واقعی خودرو به خرید محصول است.
ایرنا همچنان منتظر پاسخگویی ایران خودرو درباره چرایی وضعیت ایجاد شده در فروش اینترنتی است.

** واكنش مجلس به افزایش قیمت خودروها
امروز (چهارشنبه) جمعی از نمایندگان مجلس طرحی را برای بازگرداندن قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان به نرخ سال 96 تهیه كرده اند كه گفته می شود 200 نماینده پای آن را امضا كرده اند.
در این رابطه «تقی كبیری» از نمایندگان مجلس امروز در تذكری مستند به ماده ۱۱۰ آیین‌نامه داخلی از لاریجانی درخواست كرد با توجه به گرانی برخی كالاها از جمله خودرو، مجلس در جلسه علنی یا غیرعلنی این موضوع را پیگیری كند.
لاریجانی در این باره اظهار داشت: ‌این موضوع در هیات رییسه مجلس بحث شده و بناست هفته آینده جلسه‌ای در این زمینه داشته باشیم.
در واقع واكنش مجلس درباره گرانی خودرو، اقدام شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای كمتر از 450 میلیون ریالی (45 میلیون تومانی) است.
به گفته «رضا شیوا» رئیس این شورا، حداكثر متوسط افزایش قیمت برای محصولات ایران خودرو، سایپا و مدیران خودرو به ترتیب 7.18 درصد، 7.01 درصد و 5.62درصد مورد تایید مركز ملی رقابت قرار گرفته است. البته درخواست خودروسازان، افزایش 24 درصدی قیمت خودروهای داخلی بود.
وی اظهار داشت كه دلیل این افزایش قیمت ها با توجه به تورم بخشی اعلام شده از سوی بانك مركزی، مقوله كیفیت اعلامی از سوی سازمان ملی استاندارد و بهره وری (2.5 درصد تعیین شده در برنامه ششم توسعه) بوده است.
شیوا یكی از دلایل افزایش بی رویه قیمت برخی خودروها در بازار را شرایط كنونی خروج یكجانبه آمریكا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها دانست و گفت: در این وضعیت شاهدیم افرادی كه نقدینگی سرگردان دارند، در زمینه خرید خودرو، سكه، ارز و غیره سرمایه گذاری می كنند؛ البته مردم مقصر آشفته این بازارها نیستند، اما دستكم می توانند با نخریدن خودرو در صورتی كه نیاز ندارند، به مشكلات دامن نزنند.
وی تاكید كرد كه تقاضای موجود در بازار خودرو، كاذب است و باید پذیرفت در چنین بازاری همواره افراد سوء استفاده كننده وجود دارند كه به دنبال سودهای كلان و نامتعارف بازار را به هم می ریزند.
اقتصام*2025** 2023