موگرینی: همكاری شركت‌های كوچك و متوسط با ایران در اولویت است

تهران - ایرنا - «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا عصر سه شنبه در جلسه پارلمان اروپا با برشمردن اقدامات صورت گرفته برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، گفت: هم اكنون تمركز روی شركت‌های كوچك و متوسط اروپایی است كه ارتباط كمتری با بازار آمریكا دارند.

به گزارش ایرنا، موگرینی گفت: مشغول كار روی اقداماتی عینی با هدف حفظ همكاری با ایران در حوزه‌های كلیدی، از جمله زمینه‌های بانكی و فاینانس، تجارت و سرمایه‌گذاری، نفت و حمل و نقل هستیم.
وی ادامه داد: مهم‌ترین چالش كنونی ما، یافتن راه حل‌هایی برای تعاملات بانكی و فاینانس است. این موضوعات هم در سطوح سیاسی و هم در نشست‌های كارشناسی فشرده كه عمدتا به صورت روزانه در تهران و بروكسل برگزار می‌شوند، در دست بررسی است.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا افزود: تنها راه نتیجه بخش بودن این فعالیت‌ها، اقدام جمعی اعضا در سطح اتحادیه اروپا و نیز اقدامات فردی هر كشور به نحو هماهنگ است.
وی ادامه داد: به همین جهت، تصمیم گرفتیم شبكه‌ای از نمایندگان معرفی شده از سوی هر یك از اعضای اتحادیه اروپا تشكیل دهیم تا كار با هماهنگی و تاثیرگذاری بیشتری ادامه یابد.
موگرینی افزود: ایران هم باید سهم خود را انجام دهد. تهران باید استانداردهای خود در مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بهبود بخشد و اصلاحات بانكی را توسعه دهد. این‌ها گام‌های اساسی برای جذب بیشتر بانك‌ها و شركت‌های اروپایی است.
وی با انتقاد از خروج آمریكا از برجام و ضمن اشاره به نشست سران آمریكا و كره شمالی گفت: این همان مسیری است كه جامعه جهانی و اتحادیه اروپا برای بیش از یك دهه با ایران دنبال كرد و سه سال پیش به امضای برجام منجر شد.
موگرینی هر جایگزین دیگری برای برجام را دارای پیامدهای «فاجعه‌بار» خواند و گفت: عزم ما برای حفظ برجام، در راستای منافع آمریكا هم هست؛ چرا كه این توافق هم برای امنیت اروپا و هم آمریكا و خاورمیانه ضروری است.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به 11 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تایید پایبندی ایران به برجام، گفت: موضع اروپا تغییر نكرده است و همچنان به اجرای موثر و كامل این توافق پایبند هستیم.
وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از جامعه جهانی از برجام اعلام حمایت كرده است و علت آن واقع‌گرایانه و صرفا در نتیجه نبود جایگزینی بهتر و جلوگیری از یك مسابقه تسلیحاتی دیگر در خاورمیانه است. این حمایت را من هر روزه در نشست‌ها و دیدارها می‌بینم.
موگرینی گفت : اروپا مسئول است كه نحوه حفظ یكی از معدود ستون‌های كارآمد ساختار عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای را با شركای خود بررسی كند.
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با بیان اینكه اجرای تعهدات هسته‌ای دیگر طرف‌ها در برجام هم ادامه دارد، افزود: چین به پروژه‌های مربوط به مدرن‌سازی رآكتور اراك ادامه می‌دهد و پروژه تبدیل تاسیسات فردو به یك مركز فیزیك و فناوری هم با همكاری روسیه در جریان است. در همین هفته جاری، برگزاری كارگاهی تخصصی با موضوع فردو پیش‌بینی شده است.
موگرینی تاكید كرد: اجرای تعهدات اقتصادی برجام هم باید ادامه یابد؛ چرا كه برداشتن تحریم‌ها و فرصت‌هایی كه این موضوع برای عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران ایجاد می‌كند، دیگر بخش اساسی توافق است.
وی با اشاره به خروج برخی شركت‌ها از ایران، ادامه داد: این موضوع فشار زیادی در عرصه سیاست داخلی ایران به ویژه از سوی آن‌هایی ایجاد كرده است كه همواره با این توافق مخالف بودند. از سوی دیگر اعتبار كل جامعه جهانی و نظام سازمان ملل متحد زیر سوال رفته است.
موگرینی در خصوص زمینه‌چینی ایران برای توسعه توانمندی هسته‌ای گفت: آشكار است كه اقدامات اعلام‌ شده ایران نقض توافق نیست؛ اما كمكی هم به اعتمادسازی نمی‌كند.
موگرینی با تاكید بر اینكه در زمان مذاكرات با ایران، هر موضوع غیرهسته‌ای كنار گذاشته شده بود، گفت: برجام هیچ گاه قرار نبود همه مشكلات ما با ایران را حل كند. ولی این توافق، روزنه‌ای برای رسیدگی به دیگر نگرانی‌های مرتبط با ایران گشوده است. حفظ برجام می‌تواند زمینه بهتری را برای رسیدگی به این موارد ایجاد كند.
وی تحولات مرتبط با موضوع یمن را مثال زد و گفت: هم‌اكنون یك فرآیند گفت وگوی منطقه‌ای با مشاركت ایران و اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس بنا گذاشته شده كه تا همین حالا هم به گام مهمی در تسهیل بازدید نماینده ویژه سازمان ملل از صنعا منجر شده است.
موگرینی در بخش پایانی صحبت های خود خواستار حمایت پارلمان اروپا از مصوبه‌های اخیر كمیسیون اروپا برای اجرای قانون مسدودساز تحریم‌های آمریكا (Blocking Statute) و نیز دستورالعمل‌های جدید برای بانك سرمایه‌گذاری اروپا با هدف ترغیب سرمایه‌گذاری در ایران شد.
این مصوبه ها در صورت عدم مخالفت پارلمان و شورای اروپا، پیش از بازگشت موج نخست تحریم های آمریكا علیه ایران اجرایی خواهند شد.
قانون مسدودسازی تحریم های آمریكا نخستین بار در سال 1996 برای مقابله اروپا با گروهی از تحریم‌ها علیه كوبا، ایران و لیبی تدوین شد. این قانون هم‌اكنون با اصلاحیه صورت گرفته‌، همه تحریم‌های ثانویه آمریكا علیه ایران را شامل می‌شود.
اجرای قانون مذكور، شركت ها را از پیروی از تحریم های خارجی منع می كند و اتحادیه اروپا به موجب آن، احكام جریمه احتمالی برای كسب و كارهای اروپایی كه با ایران همكاری می كنند را به رسمیت نخواهد شناخت.
شبس ** 9386 **1859