نوبخت: كنار نمی نشینیم تا عده ای اقتصاد را تخریب كنند

تهران - ایرنا - محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در مورد شرایط اقتصادی و گرانی برخی اقلام در ماه های اخیر گفت : اینگونه نیست كه كنار بنشینیم تا اقتصاد را عده‌‌‌ای تخریب كنند. دولت نظارت و كنترل را انجام می‌‌ دهد و از ملت در برابر كسانی كه می ‌‌خواهند ظلم كنند، دفاع می ‌‌كند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ؛ نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در مورد افزایش قیمت مسكن، خودرو و سكه نیز افزود : تبدیل نقدینگی و سرمایه مردم به این بازارها باعث به وجود آمدن این حباب‌‌ ‌ها شده و وظیفه دستگاه‌‌‌‌‌‌های نظارتی است كه با مسببان این افرایش قیمت‌‌‌ها برخورد جدی داشته باشد.
رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینكه معتقد هستیم اقتصاد باید در دستان مردم باشد، افزود: اینگونه نیست كه كنار بنشینیم كه اقتصاد را عده‌‌‌ای تخریب كنند. دولت نظارت و كنترل را انجام می‌‌ دهد و از ملت در برابر كسانی كه می ‌‌خواهند ظلم كنند، دفاع می ‌‌كند.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره حمایت از بانك ها و همچنین اظهارنظر برخی از علما درخصوص ربوی بودن معاملات بانكی اظهار داشت : یكی از دستور كارهای شورای عالی سه قوه در جلسه نخست همین بحث بانكی بوده است. ما در حال حاضر از یك سو به بانك ها می گوییم برای آسان شدن سرمایه گذاری نرخ سود را همانند سال گذشته پایین بیاورید، از سوی دیگر اگر این اتفاق بیفتد عده ای می گویند این اقدام باعث بروز وضعیت فعلی بازار ارز شد.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد : وقتی به نظام بانكی بگوییم 15 درصد یا كمتر سود سپرده داشته باشند، همین امر زمینه خروج از بازار پول را فراهم می كند و نخستین گام برای خنثی كردن این اتفاق این بود كه ما نرخ 20 درصد را برای گواهی سپرده قائل شدیم.
وی با بیان اینكه دولت هشت یا 9 برنامه برای اصلاح نظام بانكی داشته، اظهار داشت: بخش نخست را ما از سال گذشته آغاز كردیم و برای افزایش سرمایه دولت نزد بانك ها 39 هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم، علاوه بر این دولت بر اساس مكانیزم تبصره 35، 13 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به بانك ها را تسویه كرد.
نوبخت در بخشی دیگر از سخنان خود در جریان این نشست خبری با اشاره به مذاكرات ترامپ و رهبر كره شمالی ادامه داد : نمی‌دانم رهبر كره شمالی با چه كسی دارد مذاكره می‌كند و معلوم نیست تا رهبر كره به كشورش باز نگشته وی توافق را به هم نزند.
وی با بیان اینكه این شخص نماینده ملت فهیم آمریكا نیست، گفت: قطعا در انتخابات آینده انتظار داریم قبل از تهدید ملت های دیگر ملت آمریكا حساب وی را برسند و از او مبرا شوند.
سخنگوی دولت یادآور شد: البته هر از گاهی در برخی كشورها افراد كوچك در جاهای بزرگ قرار گرفتند و جز زیان برای ملت خود چیزی نگذاشتند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درباره احكام صادره برای برخی از دانشجویان در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته گفت: این عزیزان فرزندان ما هستند و شاید در برخی از مواقع تحمل‌ ‌‌‌شان كم شود و حرفی بزنند. ما نباید كاری كنیم كه روح ناآرامشان دچار تلاطم بیشتری شود و باید با عطوفت با این عزیزان برخود كنیم.
نوبخت درباره راه‌‌‌‌اندازی وبسایتی از سوی اسرائیل به زبان فارسی درخصوص بحران آب بیان كرد: رژیمی كه دانشمندان هسته‌‌ای ما را می‌ كشد می ‌‌خواهد مشكل آب را حل كند؟ واقعا چه مغز كوچكی در كله بزرگ آنها قرار دارد. جز پوزخند چه می‌ ‌توان كرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره تعطیلی برخی مساجد در اتریش اظهار داشت: احترام به مذاهب و اعتقادات مذهبی جزو اصول همه اهل كتاب است. البته گاهی اوقات دولت های مختلف نگاه های اعتقادی با غلظت متفاوتی دارند و دولت فعلی اتریش هم با نگاه سیاسی خاصی به مسائل نگاه می كند.
معاون رییس جمهوری با بیان اینكه ما به هیچ وجه از بستن مساجد و اخراج امامان جمعه استقبال نمی كنیم، افزود: گفته می شود این مراكز و مساجد از سوی دولت تركیه پشتیبانی می شد اما با همه این اوصاف موضع ما آزادی فعالیت مذهبی بویژه اسلام راستین در كشورهای دیگر است.
وی تصریح كرد: ما از این موضوع نگرانیم كه چهره خشن و كریه ای از اسلام در قالب داعش و تفكرات سلفی و افراطی به جهان نشان بدهند و چنین چهره ای با چهره اسلام راستین همخوانی ندارد.
معاون رئیس جمهور در ادامه راجع به اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: یكی از اقداماتی كه این ستاد انجام داد این بود كه سیاست ها را در 24 بند دسته بندی كرده و آنها رادر قالب 12 برنامه تعریف كرد.
وی اضافه كرد: بعد از این اقدام 56 طرح تعریف شد كه هر كدام شامل چندین پروژه است و قرار شد از منابع خزانه و دولت 200 پروژه در دستور كار قرار گیرد.
نوبخت توسعه شبكه ریلی كشور را یكی از محورهای اصلی این پروژه ها عنوان كرد و با بیان اینكه این امر از تاكیدات رهبر انقلاب اسلامی هم بوده است گفت: در این راستا قرار شد كه مركز استان های همدان ، آذربایجان شرقی ، غربی ، كرمانشاه و گیلان به شبكه ریلی متصل شوند كه از این ها مركز استان های كرمانشاه و همدان به شبكه ریلی وصل شدند و و مراكز استان های دیگر هم طی ماه های آینده به این شبكه وصل خواهند شد.
وی خاطرنشان كرد: در سفرهای استانی رئیس جمهوری 26 هزار میلیارد تومان برای طرح ها و پروژه های 31 استان كشور توافق شده بود كه تا اول خرداد ماه سال جاری 36 هزار میلیارد تومان به این مصوبات داده شده اسست كه ده هزار میلیارد تومان بیشتر از توافق اولیه است.
نوبخت مهار آبهای مرزی را از دیگر محورهای در دستور كار ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی عنوان كرد و گفت: علاوه بر این در بحث میادن مشترك هم مشخص شده است چه اقداماتی باید انجام شود و همه منابع هم از خزانه تامین می شود.
وی درعین حال گفت: باید خود را برای اتفاقات پیش رو آماده كنیم ممكن است چیزی كه در ذهن آنهاست مخوف باشد ولی ما هم بعد از چهل سال می دانیم چگونه با این سیاست ها مواجه شویم. نظام در این مدت از دست بدخواهان مصون ماند و ما امروز به گواهی مجامع و نهادهای بین المللی در مقایسه با 40 سال گذشته خیلی ارتقا پیدا كرده ایم.
**لایحه تامین مالی مقابله با تروریسم رای می آورد
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه چرا دولت از لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مبارزه با تامین مالی مبارزه با تروریسم دفاع جدی نمی كند و هزینه تاخیر در تصویب این لایحه را چه كسی باید بدهد، گفت: این لایحه در چارچوب قانون اساسی و قوانین موضوعه كشور است.علاوه براین ما پولشویی را مردود می دانیم و برای مقابله با آن هم قانون داریم و حتما تامین منابع برای تروریست ها را هم محكوم می كنیم.
وی با تاكید بر اینكه اگر كسی مقاومت را نیروی تروریست می داند مغرضانه حرف می زند، افزود:اسرائیل و آمریكا حامی تروریسم هستند با این حال وقتی لایحه را تصویب نمی كنیم بی جهت ما را در مظان اتهام قرار می دهند درحالی كه اگر در آنجا حضور داشته باشیم بهتر می توانیم از مواضع مان دفاع كنیم.
سخنگوی دولت خاطرنشان كرد: ما در مجلس جلسات غیرعلنی درخواست كردیم و حتی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم توضیح دادند. خود ما و تمام مسئولین وزارت امور خارجه در جلسات غیرعلنی و علنی بر اهمیت این لوایح تاكید كردیم با این حال باید بپذیریم كه تفاوت نگاه در كشور وجود دارد و عده ای نگاهشان با ما متفاوت است.
وی با بیان اینكه برای منتقدین احترام قائل هستیم، خاطرنشان كرد: در گذشته هم دیدیم به دفعات وزرا را استیضاح كردند ولی اكثریت مجلس نگاه دیگری داشتند اگر(این لایحه) را به رای واسپاری می كردیم آنها رای می دادند.
نوبخت یادآورشد: با این حال خوشبختانه یا متاسفانه هیچ مضایقه ای از فشارهای بیرونی و پیامكی نشد و این اتفاق افتاد.امیدواریم در مرحله بعد تصمیم سنجیده ای از سوی مجلس شورای اسلامی شاهد باشیم.
**زیان تاخیر در برجام
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه برخی در روزهای منتهی به امضای برجام می گفتند بابت هر روز تاخیر صدها میلیارد تومان ضرر می كنیم آیا این درست بود، گفت: ما در آن ایام روزانه حق فروش بیش از یك میلیون بشكه نفت نداشتیم. بخش اصلی درآمدهای ما هم از محل فروش نفت است در آخرین گزارش این میزان به دو میلیون و 647 هزار بشكه رسیده است.
وی با بیان اینكه در شرایط تحریم در نهایت مردم هزینه ها را می دهند، اظهار داشت: تمام تلاش ما این است كه ملت هزینه ندهد عده ای به زور می خواهند منافع ملت ما مورد تهدید قرار دهند ما حتما با چنین سیاست هایی مقابله می كنیم انعطاف و نرمش ما همه برای این است كه بتوانیم بدون صرف هزینه بالا اهدافمان را تامین كنیم.
سخنگوی دولت خاطرنشان كرد: اگر رشد اقتصادی كشور به تایید مجامع بین المللی از منفی شش درصد به مثبت چهاردرصد رسیده است از محل همین منابع بوده است. ما ورد نخواندیم. با این حال این منابع برای اینكه مردم ما در رفاه باشند كافی نیست و از این جهت انتظار داریم دولت را منصفانه نقد كنند و با توجه به منابعی كه دولت در اختیار دارد از آن تكلیف بخواهند.
نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی درباره اهانت به رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم روز قدس با بیان اینكه دكتر صالحی انسانی است كه اخلاق اسلامی را در سرلوحه خود قرار داده است، گفت: این افراد به چنین شخصیتی اهانت كردند. وقتی یك جمعیت این چنین بزرگ با دهان روزه اعلام برائت كردند شما دیدید رسانه‌‌‌ها یك كادر كوچك را به جای حركت پاكی كه ملت بزرگ ما انجام داد، نشان دادند. مشاهده كردید كه حركت بزرگ ملت ما چگونه تحت‌‌‌الشعاع این حركت قرار گرفت.
وی خطاب به هتاكان صالحی خاطر نشان كرد: ما حتی از نظر سیاسی اختلافی داشته باشیم 364 روز سال برای شما، اما اجازه دهید یك روز سال صدای واحدی از كشور شنیده شود.این اقدام بدون تردید از سوی جریان قلیلی صورت گرفت، آنها به این سرمایه اهانت و حركت روز قدس را مخدوش كردند.
معاون رئیس‌ جمهور با بیان اینكه دشمن سیاست جنگ روانی علیه ما در پیش گرفته است، گفت: ما نباید به آتش آنان دامن بزنیم. آن زمان هم برجام امضا شد برخی از بدخواهان قراردادهای خود اجرایی نكردند، امروز هم با كسی روبه ‌‌‌‌رو هستیم كه در هواپیما با یك توئیت امضای خود را پس می ‌‌‌گیرد.
سیام**2021**1553

سرخط اخبار سیاست