۲۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۱
کد خبر: 82940935
۰ نفر
شهریه مهدهای كودك 10 تا 40 درصد افزایش یافت

تهران - ایرنا - سازمان بهزیستی كشور در بخشنامه ای اعلام كرد شهریه مهدهای كودك یك ستاره 10 درصد، دو ستاره 20 درصد، سه ستاره 30 درصد و چهار ستاره 40 درصد بیشتر از شهریه پایه در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایرنا از سازمان بهزیستی كشور، بخشنامه شهریه مهدهای كودك تحت نظارت سازمان بهزیستی كشور از سوی انوشیروان محسنی بندپی رئیس این سازمان به همه استان ها ابلاغ شد و شهریه ابلاغی از ابتدای اردیبهشت ماه قابل اجرا است.
در این ابلاغیه آمده است، پیرو بخشـنامه موضوع تعیین شـهریه مهدهای كودك در كمیته های اسـتانی و با توجه به تجزیه و تحلیل شـهریه هـای پیشنهادی استان ها در كمیته كشوری تعیین شـهریه، شـهریه مصوب سال جاری مهـدهای كودك به تفكیك اسـتان، محل (مركز استان و مناطق/شهرستان) و نوع فعالیت و با در نظر گرفتن ملاحظات به شرح ذیل تعیین و جهت اجرا ابلاغ می شود.
شهریه مذكور، شهریه پایه (شهریه مهدهای كودك یك ستاره مشروط) بوده و طبق روال سنوات گذشته به منظور رعایت بخشنامه ای مبنی بر تعیین شهریه مهدهای كودك بر اساس درجه بندی و ارتقای كیفیت خدمات مهدهای كودك، شهریه مهدهای كودك یك ستاره 10 درصد، دو ستاره 20 درصد، سه ستاره 30 درصد و چهار ستاره 40 درصد بیشتر از شهریه پایه در نظر گرفته شده است.
براساس این ابلاغیه، شهریه ابلاغی از ابتدای اردیبهشت ماه سالجاری (1397) قابلیت اجرا دارد و این شهریه بدون احتساب هزینه تغذیه (صبحانه و ناهار) است.
در صورت ارائه تغذیه ناهار و صبحانه توسط مهدكودك، مجموع هزینه آن نباید بیش از 950 هزار ریال بیشتر باشد كه تفكیك آن بر اساس هزینه های صبحانه و ناهار بر عهده كمیته تخصصی استان است.
همچنین براساس این ابلاغیه، تهیه میان وعده بر عهده والدین و تهیه و تأمین لوازم بهداشتی مصـرفی مهد كودك مانند مایع دسـتشویی و دسـتمال كاغذی به عهده مهد كودك است.
تهیه لوازم التحریر مورد نیاز كودك جهت استفاده در مهدكودك بر عهده والدین است اما به منظور رفاه حال والدین و در صورت رضایت آنان و پرداخت هزینه مربوطه، مهدكودك می تواند نسبت به تهیه آن اقدام كند به شرط آن كه لیست لوازم التحریر و قیمت آن قبلا به تائید بهزیستی شهرستان رسیده باشد.
براین اساس، هر مهـدكودك تمام وقت - مهدكودكی كه از ساعت 7:30 لغایت 15:30 فعالیت می كند- به شرط بكارگیری مربیان دارای مهارت و كارت مربیگری می تواند با توجه به رتبه كسب كرده، به همان تعداد فعالیت فوق برنامه اجرا كند (یك ستاره مشروط لغایت چهار ستاره) بنابراین در مجموع یك مهدكودك چهارستاره می تواند حداكثر پنج فعالیت فوق برنامه اجرا كند.
انتخاب نوع فعالیت های فوق برنامه باید در راستای رشد و تكامل همه جانبه كودكان بوده، كاملا منطبق بر فرهنگ اسلامی و ایرانی و همچنین مورد تائید كمیته تخصصی استان باشد.
این ابلاغیه افزوده است كه ساعت اجرای فوق برنامه توسط كمیته تخصصی استان تعیین و به مهدهای كودك ابلاغ می شود و اجرای بیش از یك فعالیت فوق برنامه در هر روز ممنوع بوده و شهریه هر فعالیت فوق برنامه حداكثر 10 درصد شهریه نهایی هر مهدكودك است.
طبق مفاد این ابلاغیه، شـركت كودكـان در هر یك از فعالیت های فوق برنامه كاملا اختیاری بوده و باید با رضایت كتبی والـدین باشد و مهدكودك نیز موظف است برای آن دسته از كودكانی كه به هر دلیلی از كلاس های فوق برنامه استفاده نمی كنند برنامه جاری و تعریف شده خود را برگزار كند.
براساس این ابلاغیه شهریه هر ساعت اضافه فعالیت مهدكودك در هر گروه سنی از طریق زیر محاسبه خواهد شد:
شهریه ماهیـانه هر كودك در هر گروه سنی تقسیم بر ساعت فعـالیت عادی مهـد كودك در طول یك ماه برای همان گروه سنی (سـاعت فعالیت عادی مهـدكودك تمام وقت 192 ، نیمـه وقت 96، شـبانه یا شبانه روزی براساس 8 ساعت نگهداری كودك 192 ساعت) می شود.
هزینه سـرویس ایاب و ذهاب كودكان با توافق والـدین و مهـدكودك بطور جـداگانه اخـذ خواهـد شـد.
براساس این ابلاغیه بخشنامه شهریه مصوب كه از سوی استان برای مهدكودك ارسال خواهد شد باید در معرض دید عموم والدین و پایگاه اطلاع رسانی استان قرار گیرد.
همچنین لازم است كه اطلاع رسانی در خصوص سامانه پیامك دفتر امور كودكان و نوجوانان (3000012333) می‏بایست به نحو مقتضی در تمام مهدهای كودك صورت پذیرد.
این ابلاغیه تاكید كرده است در راستای حمایت از والدین و مهدهای كودك و اطلاع طرفین از تعهدات و خدمات، ضروری است فرم قرارداد دریافت خدمات رشد و تكامل همه جانبه فی مابین مهدكودك و والدین كه به تائید دفتر حقوقی سازمان نیز رسیده است در اختیار تمام مهدهای كودك قرار گرفته و هنگام ثبت نام كودك تكمیل شود و بـــدیهی است مسئــولیت حسن اجرای این بخشنامه بر عهده مدیركل بهزیستی استان خواهد بود.
اجتمام*9185 *1569