تامین مالی پروژه های نفت از بازار سرمایه عملیاتی می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت: در حال رایزنی با وزارت نفت برای انتشار اوراق مشاركت برای تامین پروژه های نفتی از طریق بازار سرمایه هستیم و در آینده نزدیك عملیاتی می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «شاپور محمدی» روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از هفت سامانه الكترونیكی وزارت امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران افزود: مذاكرات این كار از یك سال و نیم پیش آغاز شده ضمن آنكه صندوق پروژه های نفتی نیز در دست رایزنی است و امیدواریم در چند ماه آینده عملیاتی شود.
وی افزود: درخصوص عرضه محصولات نفتی و حتی خود نفت خام در بورس انرژی نیز اقدام های خوبی انجام شده و اكنون در فاز اجرایی قرار گرفته است؛ اكنون برخی مشتقات نفتی در بورس انرژی عرضه می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: البته برای عرضه نفت خام مشكلاتی در گردش مالی آن و واریز به خزانه وجود دارد كه با دیوان محاسبات در حال رایزنی هستیم و امیدواریم پس از حل شدن این مساله امكان تسویه وجوه از طریق سازمان سپرده گذاری مركزی انجام شود تا بتوان نفت خام را در بورس انرژی عرضه كرد.
محمدی خاطرنشان ساخت: سازمان بورس ابزارهای مختلفی از جمله اوراق مشاركت، جعاله، اجاره، وكالت، سكوك و دیگر اوراق های مالی اسلامی در اختیار دارد.
به گفته وی، امكان هرنوع تامین وجوه از طریق بازار سرمایه وجود دارد اما مهم، نرخ تامین مالی است.
معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: دستگاه ها می توانند با جذاب كردن نرخ سود منابع مورد نیاز خود را از بازار سرمایه جذب كنند و بدین ترتیب سرمایه گذاران نیز از منافع ناشی از رشد جهانی قیمت نفت بهره مند خواهند شد.
وی درباره اینكه وزارت نفت تا چه میزان قصد دارد تامین مالی خود را از بورس انجام دهد گفت: وزارت نفت در تامین مالی خود ارزان ترین روش را انتخاب كند و درعین حال سرمایه گذاران بورسی نیز به بازدهی مناسب خود دست یابند.
محمدی درباره آخرین وضعیت نمادهای بسته بورسی نیز گفت: تعداد این نمادها یك سال و نیم پیش حتی به 70 نماد بسته نیز رسیده بود اما اكنون 15 نماد در بورس و فرابورس بسته است.
وی افزود: شركت ها برای تشكیل مجمع و تحولات مدیریتی نمادشان به طور كوتاه مدت بسته می شود؛ وقتی صحبت از نمادهای بسته می شود، آنهایی هستند كه یا مشكل حقوقی دارند و یا درگیر تحولات شركتی هستند؛ البته پیگیریم این 15 نماد بسته نیز باز شود.
معاون وزیر اقتصاد درباره آخرین وضعیت سهامداران شركت كنتورسازان ایران نیز گفت: حدود 6 هزار نفر از سهامداران به صورت خارج از نوبت سهام خود را واگذار كردند و امیدواریم فراخوان های دیگری در آینده برای كنتورسازی منتشر كنیم.
وی افزود: البته پیگیری های قضایی همچنان ادامه دارد تا خسارتی كه از سوی مدیریت این شركت به سهامداران وارد شده وصول شود.
به گزارش ایرنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی امروز (سه شنبه) از هفت سامانه الكترونیك رونمایی كرد تا ضمن شفافیت در عملكرد، رسیدگی به امور مردم هم تسهیل شود.
اقتصام**2025**9132** 2023