۲۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۴۳
کد خبر: 82940598
۰ نفر
شناسایی افراد پرخطر در سرطان پروستات با آزمایش بزاق

تهران – ایرنا – محققان موسسه تحقیقات سرطان در لندن موفق به توسعه آزمایشی شدند كه با استفاده از بزاق، مردانی كه در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند را شناسایی می كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این آزمایش 150 نشانگر موجود در بزاق بررسی می شود. محققان با بررسی DNA‌ نمونه بزاق 80 هزار بیمار مبتلا به سرطان پروستات و 61 هزار داوطلب سالم و مقایسه آن دریافتند 63 تغییر ژنتیكی در كد DNA وجود دارد كه احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.
در حال حاضر برای تشخیص سرطان پروستات از تست دیجیتال ركتوم، نمونه برداری و آنتی ژن ویژه پروستات، PSA، استفاده می شود. ولی به دلیل اینكه رشد سرطان بسیار آهسته است،‌ این روش ها گاهی موثر نیستند. به عنوان مثال آزمون PSA گاهی در تشخیص موارد تهاجمی ناتوان است.
محققان امیدارند با استفاده از این روش به صورت سرپایی در مطب دكتر قادر به تشخیص سرطان در مراحل اولیه باشند یا مردانی كه در معرض این عارضه قرار دارند را شناسایی كنند. در سال های اخیر تشخیص بیماری ها با آزمایش های ژنتیكی پیشرفت چشمگیری داشته و معمولا از دقت بسیار بالایی برخوردارند.
به گزارش انجمن سرطان آمریكا (ACS) سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. گرچه میانگین سنی ابتلا بیش از 60 سال است؛ ولی بروز آن در سنین قبل از 40 سالگی نیز دیده شده است؛ بنابراین پزشكان معتقدند كه مردان بالای 40 سال باید سالی دوبار تحت غربالگری سرطان قرار گیرند.نتایج این مطالعه در نشریه Nature Genetics منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440