۲۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۴
کد خبر: 82940473
۰ نفر
63 هزار قطعه جوجه در كردستان امحا شد

سنندج - ایرنا - مدیركل دامپزشكی كردستان گفت: 63 هزار قطعه جوجه یك روزه فاقد مجوز سلامت و حمل و سه هزار و 500 كیلوگرم ماهی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در این استان كشف و امحا (دفن بهداشتی) شد.

مجتبی ورمقانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این 63 هزار قطعه جوجه یكروزه در قالب چند محموله طی هفته جاری توسط دامپزشكی در شهرستان های بانه و سقز شناسایی و ضبط شد.
وی افزود: نیروهای شبكه دامپزشكی بانه محموله 22 هزار و 500 قطعه ای جوجه یكروزه را كه صاحب آن به صورت غیر قانونی قصد خروج آن از كشور را داشت كشف و معدوم كردند.
ورمقانی اضافه كرد: همكاران شبكه دامپزشكی بانه با همكاری پاسگاه چومان یك كامیونت حامل هفت هزار و 500 قطعه جوجه یكروزه را توقیف و پس از طی مراحل قانونی عملیات معدوم سازی و دفن بهداشتی جوجه ها كه فاقد مجوزهای سلامت و حمل بودند، انجام شد.
وی یادآور شد: محموله دیگری شامل 15 هزار قطعه ای جوجه یكروزه با همكاری و تعامل نیروهای پاسگاه مرزی سیرانبند بانه از یك كامیونت كه به صورت قاچاق و بدون مجوز دامپزشكی در حال حمل به كشور عراق بود، كشف و معدوم شد.
ورمقانی با اشاره به كشف یك محموله جوجه یكروزه در سقز نیز گفت: محموله 18 هزار قطعه ای جوجه یكروزه فاقد گواهی بهداشتی و قرنطینه ای حمل نیز توسط دامپزشكی در شهرستان سقز توقیف شد.
مدیركل دامپزشكی كردستان تاكید كرد: با توجه به نامشخص بودن مبدا و مقصد، محموله ضبط و با دستور مقام قضایی نسبت به معدوم سازی آن اقدام شد.
وی ادامه داد: محموله های فاقد گواهی بهداشتی - قرنطینه ای حمل علاوه بر انتشار بیماری های واگیر دار دام و طیور، سلامت و امنیت غذایی جامعه را نیز تهدید می كند.
وی افزود: به منظور ایجاد فضای امن و مطمئن برای سرمایه گذاری در صنعت دام و طیور استان، در كنار سایر اقدامات پیشگیرانه دامپزشكی، برخورد قاطع با این گونه موارد در دستور كار دامپزشكی قرار دارد.

** محموله ماهی فاسد در سنندج كشف شد
مدیركل دامپزشكی كُردستان گفت: محموله ای شامل سه هزار و 500 كیلوگرم ماهی در یك كارگاه بسته بندی در سنندج كشف شد كه صاحب آن، تاریخ حك شده بر روی بسته ها را پاك و تاریخ های جدید بر روی آن حك می كرد.
ورمقانی افزود: صاحب این واحد قصد داشت ماهی‌های فاسد را با تاریخ جدید (9 ماه آینده) به بازار عرضه كند كه به موقع محموله كشف و معدوم شد.
وی اضافه كرد: با توجه به احتمال ورود بخشی از محموله ماهی تاریخ مصرف گذشته به بازار، تیم‌های دامپزشكی در حال بازرسی از بازار هستند و تاكنون ۲۱۳ كیلوگرم ماهی فاسد از جنس و برند همین ماهی‌ها در سقز كشف شده است.
وی یادآور شد: این واحد بسته بندی امروز با حضور بازپرس دادستانی مركز استان پلمپ و محموله ماهی فاسد هم معدوم شد.
مدیركل دامپزشكی استان كُردستان از شهروندان خواست در صورت مشاهده موارد مشكوك به سامانه پیغامگیر ۱۵۱۲ اطلاع دهند.
در حال حاضر تعداد 727 واحد مرغداری گوشتی در كردستان با ظرفیت حدود 14 میلیون و 459 هزار قطعه در دوره و حدود 58 میلیون قطعه در سال با توان تولید 100 هزار تُن گوشت مرغ در حال فعالیت است.
13 واحد مرغ مادر گوشتی با ظرفیت 330 قطعه و 13 واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت 555 قطعه در استان دارای پروانه است.
3020/9102