زنده گير حرفه اي كبك در شاهيندژ دستگير شد

اروميه- ايرنا- فرمانده يگان حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: شكارچي حرفه اي كبك در شاهين دژ كه اقدام به زنده گيري و فروش آنها مي كرد، دستگير شد.

محمد خليلي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ماموران يگان حفاظت در پي دريافت گزارش هاي مردمي در روستاي اوزان سفلي شاهين دژ از موضوع مطلع شدند و با حكم قضايي و با حضور ماموران نيروي انتظامي اقدام به بازرسي منزل فرد شكارچي و زنده گير كبك كردند.
وي ادامه داد: در اين بازرسي از منزل تعداد زيادي تجهيزات و ادوات زنده گيري كبك ، 18 رشته تور، يك قبضه اسلحه شكاري و يك قبضه تفنگ بادي كشف و ضبط شد.
خليلي با اشاره به اينكه فرد متخلف از راه فروش كبك امرار معاش مي كرد، بيان كرد: بر اساس اظهارات روستاييان اين فرد 300 تا 500 كبك زنده را در منزل خود نگهداري مي كرده و پس از كسب اطلاع از حضور ماموران در روستا نسبت به رهاسازي آنها قبل از بازرسي منزل اقدام كرده بود.
وي گفت: زنده گيري كبك از چالش هاي مهم زيست محيطي استان در فصل بهار است و متخلفان در اين زمينه با توجه به فصل جوجه آوري اين پرندگان و جفت گيري آنان با توسل به انواع ابزار و شيوه ها اقدام به زنده گيري اين پرندگان وحشي مي كنند.
خليلي از مردم خواست در صورت مشاهده عوامل خطرساز براي پرندگان از جمله شكار آنها، موضوع را به ادارات حفاظت محيط زيست استان در شهرستان ها اطلاع دهند.
وي از مردم خواست تا از نزديك شدن به محل زندگي و آشيانه هاي پرندگان به علت فرا رسيدن فصل جوجه آوري آنها خودداري كنند.
به گزارش ايرنا كبك پرنده‌اي بومي ايران و از جمله پرندگاني‌ است كه با وجود كاهش قابل توجه تعداد آنها در 25 سال گذشته، هنوز به تعداد فراوان در ايران زاد و ولد مي كند.
آذربايجان غربي به علت وجود تالاب ها و زيستگاه هاي فراوان يكي از استان هاي مهم در زمينه وجود گونه هاي مختلف پرندگان است.
7125/3072