28 طرح در بخش كشاورزی بیجار به بهره برداری می رسد

سنندج - ایرنا - رئیس جهاد كشاورزی بیجار گفت: 28 طرح در بخش كشاورزی به ارزش 9 میلیارد و 723 میلیون ریال در هفته جهاد كشاورزی (21 تا 27 خرداد) در این شهرستان به بهره برداری می رسد.

محمد عباسی روز دوشنبه در جریان آیین بهره ‌برداری از اولین طرح هفته جهاد در این شهرستان به خبرنگار ایرنا اعلام كرد: طرح سیستم های آبیاری كم فشار در 114 هكتار با تثبیت اشتغال 126نفر و اعتباری بیش از سه میلیون و 351 هزار ریال امروز به بهره برداری رسید.
وی اظهار داشت: اجرای طرح سیستم های آبیاری تحت فشار با اعتباری بیش از 2 میلیون و 352 هزار ریال با تثبیت اشتغال 13 نفر و طرح برق دار كردن چاه های آب كشاورزی با اعتباری حدود سه میلیون و 780 هزار ریال همزمان با این طرح در شهرستان بیجار افتتاح شد.
وی اضافه كرد: طی روزهای آینده طرح های دیگری با تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و اشتغال فراگیر در بخش كشاورزی شهرستان بیجار افتتاح خواهد شد.
رئیس جهادكشاورزی بیجار افزود: در راستای توسعه بخش دام، 2 طرح بره پرواری 200 راسی با اشتغالزایی 2 نفر، تولید 18 تُن محصولات دامی با اعتبار 240 میلیون ریال در هفته جهادكشاورزی به بهره برداری خواهد رسید.
عباسی با اشاره به اینكه در سال زراعی جاری بیش از 200 هزار تُن گندم از كشاورزان بیجاری بصورت تضمینی از سوی دولت خریداری خواهد شد، یادآور شد: این میزان خرید فقط بر اساس ثبت نام كشاورزان در سامانه جامع پهنه بندی انجام خواهد شد و خارج از این سامانه دولت خرید گندم نخواهد داشت.
وی با بیان اینكه نرخ خرید تضمینی گندم امسال 13 هزار ریال مصوب شده است، تاكید كرد: تمام اطلاعات سطح زیر كشت گندم دیمی و آبی شهرستان در سامانه پهنه بندی توسط 46 كارشناس جهاد كشاورزی ثبت و بروزرسانی شده است.
بیجار با داشتن بیشترین گستردگی جغرافیایی و 89 هزار نفر جمعیت در 140 كیلومتری شرق سنندج مركز استان كردستان واقع است و غالب كشاورزی این منطقه به صورت دیم و كشت سنتی است.
7350/6108