جنب و جوش مردم پاكستان برای استقبال از 'عید شیرین'

اسلام آباد - ایرنا - مردم پاكستان كه عید فطر را به نام «عید كوچك» یا 'عید شیرین ' می نامند، این روزها برای برگزاری این جشن‌ها آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا با نزدیك شدن به زمان عید بزرگ اسلامی فطر، مردم مسلمان پاكستان خود را برای این عید خجسته آماده می كنند.
عید فطر به عنوان یكی از مهم ترین عید مسلمانان در پاكستان با جمیعت 207 میلیون نفر كه دومین كشور پرجمعیت جهان است به صورت خودجوش و باشكوه برگزار می شود.
عید فطر جشن پایان یك ماه روزه داری، دوری از هوای نفس و نزدیك شدن به خداست، به همین دلیل مردم پاكستان همانند دیگر مسلمانان جهان پایان ماه پربركت رمضان را با شور و حال وصف ناپذیری جشن می گیرند.
این روزها باریكتر شدن كمان هلال ماه، پایان ماه مبارك رمضان را نوید می دهد و مردم از همه طبقات اجتماعی پس از صرف افطاری راهی بازارهای كوچك و بزرگ در شهرهای این كشور می شوند تا با خرید كفش، كیف و لباس با شادی به استقبال عید سعید فطر بروند.
مردم مسلمان پاكستان كه از چند روز قبل خود را برای این عید پرفیض و پربركت آماده می كنند با رفتن به بازار، برای كودكان و دیگر افراد خانواده لباس نو تهیه می كنند.
سنت خرید برای عید فطر از سنت های دیرینه مردم مسلمان پاكستان است به نحوی كه این سنت به قرن ها قبل به زمان تسلط انگلیسی ها بر شبه قاره و فرمانروایی پادشاهان گوركانی باز می گردد.
این روزها خیاط ها فرصت كمتری برای سر خاراندن دارند و سفارش دادن به خیاط ها برای تهیه لباس برای مردم این كشور كاری بس دشوار است، زیرا كه تقریبا همه این مغازه ها، ده ها یا صدها سفارش را از قبل دریافت كرده اند و با تلاش شبانه روزی سعی می كنند تا زمان عید فطر این سفارش ها را تحویل مشتری دهند.
به همین دلیل بیشتر مردم راهی بازارهای سنتی یا مدرن می شوند و در میان هیاهوی جمعیت سعی می كنند، لباس و كفش مورد نظر خود را با قیمت مناسب خریداری كنند.
در جامعه مردسالار پاكستان وظیفه خرید بیشتر بر عهده بانوان این كشور است به این علت، مغازه ها در این ایام مملو از زنان و كودكانی است كه برای خرید لوازم مورد نیاز و مایحتاج خود و كاهش قیمت اجناس در حال چانه زنی با فروشندگان هستند.
هنگام عید نیز، زنان لباس های سنتی رنگارنگ می پوشند اما مردان ترجیح می دهند لباس سنتی شامل 'شلوار، قمیص ساده و به رنگ سفید' بپوشند.
بازارهای پاكستان چند روز مانده به عید فطر تا قبل از وقت سحر مملو از مشتری است.
بیشتر مغازه ها و فروشگاه ها با آویزان كردن بنرهای تخفیف ویژه سعی می كنند مشتریان بیشتری به سوی خود جلب كنند.
یكی از اقدامات خوب و حسنه بازاریان چراغانی كردن مغازه ها و فروشگاه ها به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر است و معمولا مغازه هایی كه با چراغانی صدها لامپ رنگارنگ زینت داده می شود، بیشترین مشتری را به سوی خود می كشاند.
یكی از خصوصیات بازارهای پاكستان كه آن را از بازاهای ایرانی متمایز می كند وجود مغازه های مخصوص جواهرات و النگو و دستبندهای شیشه ای است، در این مغازه ها انواع حنا با كیفیت های مختلف نیز در معرض فروش گذاشته می شود.
زنان و دختران پاكستان بر اساس سنت قدیمی علاقه خاصی به كشیدن گل و گیاه بر روی دستشان با حنا را دارند.
خرید النگوهای شیشه ای با رنگهای مختلف و زیبا نیز بخش جدانشدنی خریدهای زنان و دختران پاكستانی در ایام عید است.
دولت پاكستان نیز این روزها از 15 تا 18 ماه ژوئن (25 تا 28 خردادماه جاری) را به مدت چهار روز به عنوان تعطیلات عید سعید فطر این كشور اعلام كرده است.
كمیته ملی استهلال رویت هلال ماه رمضان نیز پیش از این اعلام كرده به احتمال قوی هلال ماه شوال، شامگاه پنجشنبه 24 خردادماه در آسمان دیده خواهد شد.
از رسم های دیرینه مردم پاكستان حضور خانواده های پاكستانی در كنار هم در روزهای عید بزرگ فطر است، به همین علت هر ساله میلیون ها نفر از ساكنان شهرهای كوچك و بزرگ پاكستان ترجیح می دهند عید سعید فطر را در روستاهای خود و در كنار دیگر اعضای خانواده و اقوام نزدیك سپری كنند.
شركت ملی راه آهن پاكستان نیز به منظور جابجایی به موقع مسافران برنامه فشرده قطارهای مسافربری خود را اعلام كرده، این شركت همچنین 30 درصد تخفیف ویژه به مناسبت عید سعید فطر برای مسافران در نظر گرفته است.
به دلیل نگرانیهای امنیتی و جلوگیری از وقوع هر نوع حادثه غیر مترقبه و تروریستی در پاكستان تدابیر شدید امنیتی در بازارها و مراكز خرید و فروش با استقرار نیروهای پلیس و شبه نظامی اتخاذ می شود.
سیدبهادر حسینی
آساق**6125**1337

سرخط اخبار جهان