اركستر سمفونیك تهران می تواند سفیر فرهنگی ایران باشد

تهران- ایرنا- شهرداد روحانی می گوید كه اركستر سمفونیك تهران در موقعیتی است كه می تواند سفیر فرهنگی خوبی برای ایران در جام جهانی روسیه باشد.

رهبر اركستر سمفونیك تهران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا درباره اجرای كنسرت این اركستر در مسكو همزمان با جام جهانی روسیه افزود: اركستر سمفونیك تهران برای نخستین بار به تور روسیه می رود و در سه شهر سن پترزبورگ، مسكو و كازان در بهترین سالن ها، كنسرت خواهد داشت.
وی با تاكید بر اینكه این اجرا با توجه به همزمانی با مسابقات جام جهانی می تواند در سطح بین المللی بسیار اثرگذار باشد، اظهار داشت: به طور حتم پس از اجرای اركستر سمفونیك تهران در روسیه خبرهای بسیار خوبی خواهیم شنید زیرا به اجرای بسیار خوب این مجموعه اطمینان دارم.
روحانی با بیان اینكه اركستر سمفونیك تهران شبهای پیش از مسابقات جام جهانی فوتبال، كنسرت برگزار می كند، گفت: در واقع این كنسرت ربطی به جام جهانی ندارد اما غیر مستقیم، سفیر فرهنگی ایران در این رویداد مهم بین المللی به شمار می رود.
این موسیقیدان و آهنگساز ایرانی تصریح كرد: در كنار حضور تیم ملی فوتبال ایران در این رویداد جهانی، یك سفیر فرهنگی از كشورمان هم در سالن های كنسرت بسیار معتبر و مهم روسیه برنامه خواهد داشت كه هم اركستر سمفونیك و هم آهنگسازان كشورش را به علاقه مندان موسیقی معرفی می كند.
رهبر اركستر سمفونیك تهران اضافه كرد: به دلیل حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2018، دو قطعه ساخته ام و چند آهنگساز دیگر نیز قطعاتی ساخته اند كه دو قطعه من در كنسرت اجرا می شود تا اشاره ای به مسابقات جام جهانی شود.
روحانی گفت: مسابقات جام جهانی باعث شد كه از روسیه چندین دعوت برای اجرای اركستر سمفونیك تهران ارسال شود كه ما این موضوع را به فال نیك می گیریم.
وی اظهار داشت: كنسرت اركستر سمفونیك در مسكو در سالن چایكوفسكی هال كه سالن معتبر و معروفی در دنیاست، برگزار می شود، در سن پترزبورگ هم در سالن فیلارمونی جایی كه اركستر مارینسكی كه معروفترین اركستر روسیه به رهبری والری گرگیف همیشه در این سالن برنامه دارد، اجرا خواهیم داشت.
رهبر اركستر سمفونیك تهران با بیان اینكه در این كنسرت قطعاتی از آهنگسازان بزرگ موسیقی كلاسیك همچون چایكوفسكی، موسورگسكی آهنگساز روس و دورژاك آهنگساز چك نواخته می شود، اضافه كرد: این قطعات در كنار آثاری از آهنگسازان ایرانی همچون احمد پژمان، حسین دهلوی و حشمت سنجری اجرا می شود.
وی ادامه داد: دو اثر ساخته من با اركستر سمفونیك تهران در تالار رودكی ضبط شده كه به زودی منتشر خواهد شد و این نخستین بار است كه اجرای اركستر سمفونیك تهران، ضبط صوتی شده و انتشار می یابد.
روحانی بیان داشت: خوشحالم بگویم همزمان با مسابقات فوتبالی كه تیم ملی ایران با سه تیم بزرگ دنیا بازی می كند ما نیز سه كنسرت در شهرهایی كه میزبان مسابقات تیم فوتبال ایران هستند، خواهیم داشت.
وی ادامه داد: این اقدام بسیار مهمی برای معرفی اركستر سمفونیك تهران، موزیسین ها و آهنگسازهای ایرانی به دنیا است و می توان آن را اتفاق خوبی برای موسیقی ایران به شمار آورد.
رهبر اركستر سمفونیك تهران توضیح داد: ما نمی توانستیم تمام آثار آهنگسازان ایرانی را در یك كنسرت بگنجانیم، در نتیجه سعی كردم انتخاب كنم و ان شاءالله در برنامه های مختلفی كه اركستر سمفونیك خواهد داشت، آثار سایر آهنگسازان ایرانی نیز در كنار آثار آهنگسازان جهانی اجرا می شود.
روحانی به این موضوع نیز اشاره كرد كه در چند وقت اخیر، چندین روزنامه روسیه با وی به گفت و گو نشسته اند و گفت: آنها در مورد اجرای اركستر سمفونیك تهران در روسیه كنجكاو بودند و چندان نیز اطلاع نداشتند كه حتی در ایران، اركستر سمفونیك تا این حد فعال است و با این كیفیت بالا كار خود را انجام می دهد.
این رهبر برجسته اركستر ادامه داد: وقتی قرار شد اركستر سمفونیك برای اجرای برنامه به روسیه برود، من بخشی از اجراهای صوتی و تصویری اركستر را برای برگزاركنندگان كنسرت در روسیه فرستادم كه كنسرواتوار چایكوفسكی یكی از آنها است و رییس این كنسرواتور هم به تازگی به ایران آمده بود.
وی اظهار داشت: به همین دلیل روس ها راغب و علاقه مند شدند كه راجع به اركستر سمفونیك، موسیقی كلاسیك و آثار آهنگسازان ایرانی بدانند، موضوع دیگری كه برای آنها سوال بود اینكه آیا بانوان نیز در اركستر سمفونیك فعال هستند و برایشان جالب بود كه نیمی از اعضای اركستر را خانم ها تشكیل می دهند.
روحانی گفت: همه این روزنامه نگاران پایان مصاحبه را با این جمله تمام می كردند كه بسیار مشتاق دیدار برنامه شما در روسیه هستیم و علاقه مندیم كنسرت اركستر سمفونیك را از نزدیك ببینیم.

**اجرا در شهرستانها
رهبر اركستر سمفونیك تهران در ادامه به برنامه های دیگر اركستر اشاره كرد و گفت: ما همچون سال گذشته قرار است در شهرستان های مختلف كنسرت داشته باشیم.
روحانی توضیح داد: ما به شهرها و شهرستانهایی رفتیم كه اركستر سمفونیك تهران تاكنون سفر نكرده بود و مردم با ساختار و صدادهی اركستر سمفونیك آشنا نبودند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال در یكی از برنامه هایی كه سال گذشته در آبادان اجرا كردیم به قدری استقبال زیاد شد كه مجبور شدیم كنسرت را در یك ورزشگاه برگزار كنیم و حدود چهار هزار نفر این كنسرت را دیدند.
رهبر اركستر سمفونیك تهران اظهار داشت: در شهرهای دیگر نیز اینگونه بود، استقبال در اهواز به حدی بود كه اجراهای خود را به دو شب افزایش دادیم و چون آنجا نیز سالن مناسبی برای اجرای این كنسرت نبود، در یك ورزشگاه كه 1500 نفر گنجایش داشت دو شب كنسرت اجرا شد.
روحانی افزود: در سفر به شیراز نیز در باغ عفیف آباد كه حدود 2500 صندلی در فضای باز چیده بودند، در كنار آثار موسیقی كلاسیك جهانی، آثار آهنگسازان ایرانی نواخته شد.
به گفته وی، این اشتیاق نشان دهنده آن است كه مردم از كار با كیفیت استقبال می كنند، استقبالی كه از اركستر سمفونیك در شهرهای مختلف به عمل آمد بسیار نویدبخش بود و به همین دلیل اجراهای این اركستر در شهرستان ها ادامه خواهد داشت.

**دعوت فستیوال های بین المللی
رهبر اركستر سمفونیك تهران اظهار داشت: از فستیوال های مهم موسیقی بین المللی برای اجرای اركستر سمفونیك دعوت شده است، كه ما تك به تك در حال بررسی آنها هستیم و به محض نهایی شدن در آن مورد اطلاع رسانی خواهیم كرد.
به گفته وی، اركستر سمفونیك تهران اواخر تیرماه به رهبری مهمان روی صحنه خواهد رفت.
روحانی از اجرای كنسرت اركستر سمفونیك تهران در تالار وحدت، دو هفته پس از بازگشت از روسیه و در روزهای 14 و 15 تیرماه خبر داد و گفت: از یك سولیست ایرانی اتریشی برای حضور در این اجرا دعوت كرده ایم؛ میترا كوته یك پیانیست موفق ایرانی متولد اتریش است كه كنسرتو پیانو شماره دو رخمانینوف را با اركستر سمفونیك تهران اجرا می كند كه یكی از زیباترین كسنرتو پیانوهای دنیا است.
فراهنگ**9012**1055