ظریف: دراجلاس شانگهای برعملیاتی شدن تعهدات برجامی تاكید شد

چینگدائو - پكن - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حمایت جهانی از برجام در اجلاس شانگهای ، گفت: استفاده ایران از مزایای اقتصادی برجام و عملیاتی شدن تعهدات روسیه و چین و همچنین كشورهای اروپایی امضا كننده این توافق بین المللی مورد تاكید قرار گرفت.

محمد جواد ظریف شامگاه یكشنبه در حاشیه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به چین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این سفر علاوه بر اعلام مواضع جمهوری اسلامی از سوی روحانی، از برجام نیز به عنوان یك تفاهم نامه بین المللی حمایت شد.
وی افزود: در این سفر فرصت دیدار طولانی و گفت و گوی حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با روسای جمهوری روسیه و چین به عنوان دو طرف تفاهم نامه برجام مهیا شد كه در آن در مورد شرایط ویژه كنونی و نحوه ادامه همكاری ها با توجه به خروج آمریكا بر برجام و نحوه حمایت از آن و وظایفی كه همه طرف ها به عهده دارند، صحبت شد.
ظریف افزود: در این دیدارها نسبت به انجام تعهدات طرف های چینی و روسی و همچنین انجام هماهنگی با سایر اعضای برجام نیز صحبت تا اطمینان حاصل شود ایران از مزایای اقتصادی برجام كاملا بهره مند خواهد شد كه این مهم در صحبت های روسای جمهوری چین و روسیه نیز مشهود بود.
وی گفت: روسای جمهوری چین و روسیه همچنین تاكید داشتند كه احساس می كنند كه اروپایی ها نیز تعهدات مشابهی دارند و در مذاكرات انجام یافته از سوی رئیس جمهوری كشورمان با رئیس جمهوری خلق چین و وزرای مرتبط هر دو كشور در مورد روش های عملیاتی كردن این تعهدات گفت و گو های مختلفی انجام دادند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، یكشنبه شب و پس از شركت در اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای، شهر چینگدائو چین را به مقصد تهران ترك كرد.
به گزارش ایرنا هجدهمین اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای در شهر چینگ دایو واقع در استان شاندونگ در شرق چین با حضور حسن روحانی رییس جمهوری و دیگر رهبران كشورهای عضو و ناظر در شهر ساحلی چینگ دائو چین روزهای 9 و 10 ژوئن ( 19 و 20 خرداد) برگزار شد.
'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران نیز به دعوت 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین در این اجلاس حضور داشت علاوه بر ایران، روسای جمهوری روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان، افغانستان، ازبكستان، پاكستان، بلاروس، مغولستان و نخست وزیر هند نیز به طور رسمی در این نشست شركت كرده بودند.
در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران، هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی شامل دكتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود كرباسیان وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی، وی را همراهی كردند.
سازمان همكاری شانگهای یك سازمان بین‌المللی است كه در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیكستان و ازبكستان تاسیس شد.
در نشست این سازمان در سال 2016 میلادی در «تاشكند»، نمایندگان هند و پاكستان یادداشت‌هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همكاری شانگهای‌ امضا كردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو كشور به عضویت كامل این سازمان پذیرفته شدند.
اكنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به 35 میلیون و 972 هزار كیلومتر مربع به یكی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای جهان تبدیل شده است كه منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شركای اقتصادی غیر عضو دارد.
چین علاوه بر اینكه اولین شریك تجاری ایران است و در یك دهه گذشته این سطح را در روابط حفظ كرده است همچنین اولین و بزرگترین خریدار نفتی و بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه 1 + 5 به شمار می رود.
حجم مبادلات تجاری دو كشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود كه به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است.
در سال 2017 ایران روزانه حدود 630 هزار بشكه نفت به چین صادر كرده است و در چهار ماهه اول 2018 نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود 10 درصد رشد داشته است.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان