۲۱ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۲
کد خبر: 82939435
T T
۰ نفر
آفتاب نگیرید

تهران - ایرنا - رئیس مركز بیماریهای پوست و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران می گوید: افراد از آفتاب گرفتن برای دریافت ویتامین D، خودداری كنند زیرا این كار باعث سرطان پوست می شود.

علیرضا فیروز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: اشعه فرا بنفش آفتاب بیشترین اثر را بر روی پوست انسان دارد و این اشعه از سه جزء اصلی A ، B ، C تشكیل شده كه هر كدام از این اجزا دارای اثرات مخصوصی هستند.
وی اظهار داشت: اشعه فرابنفش نوع A مهمترین عامل ایجاد واكنش های حساسیتی نسبت به نور خورشید است، اشعه فرابنفش نوع B عامل اصلی ایجاد قرمزی پوست، آفتاب - سوختگی، افزایش رنگ پوست، پیری زودرس و سرطان های پوستی بوده و این اشعه می تواند سبب تولید ویتامین D در پوست شود.
فیروز تصریح كرد: اما با توجه به اینكه قرار گرفتن در معرض آفتاب منجر به بیماریهای پوستی و سرطان می شود، بهتر است افراد به جای دریافت ویتامین D از نورخورشید، این ویتامین را از طریق مواد غذایی و مكمل ها جبران كنند.
این متخصص پوست با بیان اینكه ارتباط بین پیری زودرس با تماس مداوم با نور خورشید، به اثبات رسیده است، ادامه داد: اشعه فرابنفش به تنهایی و یا در همراهی با اشعه قرمز می توانند سبب تخریب الیاف كلاژن و الاستین موجود در پوست شود، این الیاف عامل اصلی استحكام و كشش طبیعی پوست بوده و صدمه به آنها می تواند منجر به پیری زودرس پوست شود.
فیروز اضافه كرد: به همین دلیل به افراد توصیه می شود هنگام قرار گرفتن در آفتاب حتما از كلاه، چتر، عینك آفتابی و لباس بلند و پوشیده استفاده كنند.
رئیس مركز بیماریهای پوست و جذام دانشگاه علوم پزشكی تهران به مصرف كرم های ضدآفتاب اشاره كرد و گفت: نوع استفاده از كرم های ضدآفتاب ایرانی و یا خارجی چندان اهمیت ندارد زیرا هر دو دارای كیفیت و مواد محافظت كننده از پوست در برابر آفتاب هستند.
فیروز افزود: افرادی كه دارای پوست چربی هستند باید از كرم ضدآفتاب فاقد چربی و پوستهای خشك از ضدآفتاب چربی بالا استفاده كنند.
وی یادآور شد: كسانی كه به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می گیرند باید از كرم های ضدآفتاب دارای اس پی اف بالای 30و به مقدار زیاد استفاده و هر دو تا سه ساعت آن را تمدید كنند.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران تصریح كرد: اشعه فرابنفش نور خورشید می تواند باعث ایجاد بدخیمی های پوستی شود، افراد باید از آفتاب گرفتن حتما خودداری كنند.
اجتمام *9022 *1569

سرخط اخبار جامعه