خاخام یهودی اسرائیل را منشا خشونت منطقه خواند

لندن-ایرنا-یك خاخام یهودی طی اظهاراتی در راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن، موجودیت رژیم صهیونیستی را عامل اصلی خشونت در منطقه معرفی كرد.

به گزارش یكشنبه ایرنا، 'آرون كوهن' خطاب به هزاران شركت‌كننده‌ای كه در مقابل سفارت عربستان سعودی تجمع كرده بودند،گفت: 'ما بدون هیچ قید و شرطی حق مردم فلسطین بر سرزمین فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم'.
وی تأكید كرد كه براساس آموزه‌های یهودیت اصیل، سرزمین فلسطین اگرچه به‌طور تاریخی مسكن یهودیان بوده اما از حدود دو هزار سال پیش اراده خدا بر آن قرار گرفته كه یهودیان در آوارگی زندگی كنند.
این روحانی یهودی صهیونیسم را یك مكتب سكولار معرفی كرد كه مبلغ و زمینه‌ساز استعمار است، 'درحالی‌كه تصرف سرزمین دیگران از دید آیین یهود در این دوره و زمانه كاملاً ممنوع است'.
كوهن رفتار رژیم صهیونیستی را در تضاد كامل با 'تعالیم رحمانی آیین یهود' معرفی كرد و تأكید كرد كه نباید فریب آن‌هایی كه خود را صهیونیست مذهبی معرفی می‌كنند خورد، چراكه طبق نظر او، این‌گونه افراد برخلاف گفته‌های تورات عمل می‌كنند.
وی گفت: 'كشورهای زیادی از رژیم صهیونیستی حمایت كرده و به مخالفان آن برچسب تروریسم می‌زنند، اما واقعیت این است كه اگر بخواهید جلوی خشونت (و تروریسم) را بگیرید باید به سراغ منشأ آن بروید و منشأ خشونت در منطقه رژیم غاصب و یاغی اسرائیل است'.
'استفان سایزر' كشیش آنگلیكان از دیگر سخنرانان این حركت اعتراضی، با قرائت بخش‌هایی از سخنرانی معروف 'مارتین لوتر كینگ' با عنوان «زویایی دارم» تأكید كرد كه مبارزه امروز مردم فلسطین هم مبارزه‌ای علیه نژادپرستی و بعض است.
وی خطاب به حاضران گفت: 'سعی كنید در سخنرانی دكتر كینگ، همه جای عوض «سیاه»، «فلسطینی» بگذارید و دوباره بخوانید.'
وی نتیجه‌گیری كرد كه اگر 'لوتر كینگ' امروز زنده بود حتماً یك مبارز ضد صهیونیست و طرفدار حقوق فلسطینیان می‌بود.
به گفته وی در متون عبری (كتاب مقدس) قدس «شهر خدا» نامیده شده و نه شهر یك قوم و نژاد و برای همین از همان ابتدا قصد این بوده كه قدس شهری برای همه باشد. وی گفت:'وقتی عیسی (ع) سوار بر الاغ وارد قدس شد، بر آن شهر گریست و من فكر می‌كنم اكنون نیز بر آن شهر می‌گرید و به گریستن ادامه خواهد داد'.
'مایك نپیر' از جمله فعالان حقوق بشری اسكاتلند با اعتراض به 'نقش پلید' دولت انگلیس در مواجهه با نسل‌كشی اخیر رژیم صهیونیستی گفت كه مردم نمی‌توانند قتل‌ عام فلسطینیان، روزنامه‌نگاران، كادر پزشكی و افراد معلول توسط ارتش اسرائیل را تحمل كنند.
وی گفت : 'حوادث اخیر نشان داد كه ارتش اسرائیل توان و قابلیت نسل‌كشی را دارد.' وی همچنین خاطرنشان كرد كه دولت انگلیس از فاجعه سال 2014 غزه تا به امروز صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی را ده برابر كرده است.
وی با تمجید از حركت تیم ملی آرژانتین گفت: 'امروز روز خوبی است چون قرار بود دیروز تیم آرژانتین با تیم اسرائیل بازی كند اما این بازی را لغو كرد. این موضوع به‌اندازه‌ای برای اسرائیل گران تمام شد كه نتانیاهو شخصاً به رئیس‌جمهوری آرژانتین تلفن زد و خواستار دخالت او شد.'
وی ابراز امیدواری كرد كه این حركت آرژانتین در آینده به‌عنوان اولین قدم در سونامی تحریم‌های نابودكننده علیه رژیم صهیونیستی مشاهده شود.
'محمدسعید بهمن پور' معاون امور پژوهشی مركز اسلامی انگلیس نیز در سخنانی مردم یهودی ساكن سرزمین فلسطین را خطاب قرار داد و گفت:'دولت انگلیس ده‌ها سال قبل از شما به‌عنوان وسیله‌ای برای محو كردن فلسطین از روی نقشه سوءاستفاده كرده است و شما مطمئن باشید كه مقاومت، روزی اسرائیل را از روی نقشه محو خواهد كرد، اما نه با قتل‌عام و كشتن كودكان، بلكه باشرافت و نبرد شرافتمندانه علیه ارتش تا بن دندان مسلح صهیونیستی.'
وی یادآور شد كه ترس صهیونیست‌ها از روز قدس به حدی است كه نتانیاهو در سفر خود به لندن خواستار لغو و ممنوع شدن این راهپیمایی شد.
وی در پایان گفت: 'من قول می‌دهم كه جوانان این جمع روزی بیرون رفتن صهیونیست‌ها از فلسطین را به چشم خواهند دید.'
همچنین 'لیز لویدو' از یهودیان ضد صهیونیست در سخنان خود پرسید 'تروریست كیست؟' و توضیح داد كه اكنون ما در جهان وارونه‌ای زندگی می‌كنیم كه به یك دولت تروریست تحت عنوان مبارزه با تروریسم سلاح فروخته می‌شود، درحالی‌كه نیروهای واقعی ضد تروریسم بدنام می‌شوند. اشاره او به تروریست خوانده شدن جنبش حماس و حزب‌الله از سوی مقامات و رسانه‌های غربی بود.
پیش از برگزاری راهپیمایی روز قدس، صادق خان شهردار لندن در نامه‌ای به ساجد جاوید وزیر كشور خواسته بود جلوی حفره قانونی‌ای كه اجازه می‌دهد تظاهركنندگان پرچم حزب‌الله را حمل كنند بگیرد.
در روزهای گذشته گروه‌های صهیونیستی خواستار ممنوعیت راهپیمایی روز قدس با بهانه قرار دادن اهتزاز پرچم حزب‌الله شده بودند.
لویدو رژیم صهیونیستی را یك دولت تروریستی خواند و اظهار داشت : 'اسرائیل به‌عنوان یك حكومت استعماری راهی جز حمایت از تروریسم ندارد.'
وی دولت انگلیس را به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی و متهم كردن حماس، مورد انتقاد قرار داد.
در ادامه این حركت اعتراضی 'ساندرا وفا' از فعالان حقوق بشری فلسطینی درباره فلسطینیان زندانی توسط رژیم صهیونیستی سخن گفت و اشاره كرد كه اكنون هزاران كودك و بزرگ‌سال فلسطینی در سیاه‌چال‌های رژیم صهیونیستی گرفتار هستند.
وی خاطرنشان كرد كه دلیل اصلی زندانی شدن كودكان، مقاومت آن‌هاست، چراكه مدرسه رفتن خود یك نوع مقاومت است.
این فعال مدنی آشكار كرد كه یكی از تفریحات ارتش صهیونیستی، بازداشت كودكان درراه مدرسه است و به‌ویژه در روزهای امتحان. وی گفت 'اسرائیل حتی به جرم شعر گفتن نیز كودكان را زندانی می‌كند'.
وی در ادامه توضیح داد كه سازمان ملل در موارد مختلف و بانام بردن از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی و رژیم صهیونیستی بر حق مقاومت مسلحانه علیه آن‌ها صحه گذاشته است.
وفا گفت كه هیچ مقاومتی در طول تاریخ بدون مقاومت مسلحانه نبوده است و افزود 'استعمار گران تلاش می‌كنند كه بخش مسلحانه مبارزه‌های ضد استعماری را كمرنگ نمایش بدهند.'
وی اضافه كرد 'ماندلا كه اكنون به‌ عنوان سمبل سازش و مبارزه غیرمسلحانه معرفی می‌شود در واقع بنیان‌گذار شاخه نظامی حزب كنگره ملی آفریقا بود.' وفا به سخنان ماندلا در زمان تأسیس شاخه نظامی اشاره كرد كه در آن زمان ماندلا گفته بود 'پنجاه سال مبارزه بدون خشونت هیچ دستاوردی برای مردن آفریقا نداشته است.' وی گفت 'آن زمان دولت انگلیس ماندلا را تروریست نامید اما امروز ما شاهد مجسمه او به‌عنوان یك قهرمان در میدان جلوی پارلمان هستیم.'
این فعال مدنی گفت كه پدرش از اهالی عكا بوده و ازآنجا آواره شده است. وی گفت كه نیروهای صهیونیستی برای شكستن مقاومت مردم عكا، آب آن شهر را به میكروب تیفوس آلوده كردند و بعد از بیماری مردم و درهم شكستن مقاومت، اهالی شهر را یا قتل‌عام كردند یا آواره. وی تصریح كرد 'این تروریسم است. اگر می‌خواهید پرچمی را ممنوع كنید، آن پرچم، پرچم اسرائیل است.'
پس‌ازآن خاخام‌های یهودی حاضر در این حركت اعتراضی به نشان اعتراض و مخالفت خود با رژیم صهیونیستی، پرچم اسرائیل را به آتش كشیدند كه با تشویق حاضران مواجه شد.
شركت‌كنندگان سپس در میان تدابیر شدید امنیتی و درحالی‌كه شمار اندكی از صهیونیست‌ها تلاش می‌كردند تا نظم مراسم را به هم بزنند با سردادن شعار مرگ بر اسرائیل به سمت دفتر نخست‌وزیری انگلیس تظاهرات كردند.
شبك**اروپام ** هـ **1392

سرخط اخبار جهان