۲۰ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۴۸
کد خبر: 82939186
۰ نفر
روز دوم سفر روحانی در چین، حمایت جهانی از برجام

پكن - ایرنا - 'حسن روحانی' رییس جمهوری اسلامی ایران امروز یكشنبه در دومین روز سفر خود به چین، ضمن شركت و سخنرانی در اجلاس سازمان همكاری های شانگهای با سه تن از سران و رهبران جهان دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در سخنرانی خود در هجدهمین اجلاس سران سازمان شانگهایی در شهر 'چینگ دائو' در شرق چین درباره برجام و اقدامات غیردرایتمندانه دولت آمریكا گفت كه سیاست های سلطه جویانه و راهبردهای یكجانبه آمریكا گسترده كردن تهدید برای همه است.
او خاطر نشان كرد یكی از بزرگترین نشانه های سیاست ها و راهبردهای غلط آمریكا در روزهای گذشته زیر پا گذاشتن توافق هسته ای سال 2015 است و این ضربه ای بر پیكره تجارت جهانی نیز محسوب می شود.
روحانی همچنین مواضع كشورمان را در خصوص همكاری با سازمان همكاری شانگهای در عرصه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی تشریح كرد و به دنبال آن با رییس جمهوری خلق چین دیدار كرد و در مراسم امضای چندین سند همكاری حضور یافت.
در حضور رهبران دو كشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین عصر یكشنبه به وقت محلی، طرفین با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات، چهار سند همكاری امضا كردند.
این اسناد همكاری در حضور روسای جمهوری ایران و چین و توسط مقامهای ارشد دو كشور امضا شد.
یادداشت تفاهم برنامه مشترك تحقیقاتی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت علوم و فناوری جمهوری خلق چین، یادداشت تفاهم بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین در زمینه همكاری در پیشگیری و مبارزه با تولید غیرقانونی، قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر، داروهای روان گردان و پیش سازها از جمله این اسناد بود.
تفاهم نامه فیمابین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و كمیسیون قانونگذاری اوراق بهادار چین برای همكاری متقابل و كمك فنی و یادداشت تفاهم همكاری فیمابین وزارت امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و كمیسیون ملی توسعه و اصلاحات جمهوری خلق چین بر تشكیل برنامه همكاری مشترك دو جانبه ایران - چین در چارچوب ابتكار طرح كمربند و راه، دیگر اسنادی است كه به امضا رسید.
رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز یكشنبه در ادامه دیدارهای خود با سران و رهبران كشورهای مختلف در حاشیه اجلاس سران عضو سازمان همكاری های شانگهای در 'چینگدائو' چین با رییس جمهوری چین دیدار و گفت و گو كرد.
'حسن روحانی' و 'شی جین پینگ' در این دیدار بر تقویت و توسعه همكاری های اقتصادی و سیاسی میان تهران و پكن تاكید كرده و همچنین زمینه های همكاری دو جانبه و موضوع برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
در همین راستا 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین از نقض توافق هسته ای ایران موسوم به 'برجام' از سوی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا ابراز تاسف كرد.
رییس جمهوری چین در نشست خبری پایان اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای در شهر 'چینگ دائو' چین گفت: مایه تاسف است كه آمریكا می گوید از پیمان مذكور خارج شده است.
وی با اشاره به اینكه این حركت آمریكا مایه تاسف و نگرانی است تاكید كرد چین به دنبال آن است كه از این توافق حراست كند.
وی پیشتر در حضور اعضای رسمی و ناظر و شركای گفت و گوی هجدهمین اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای گفت: چین قصد دارد با همكاری روسیه و دیگر كشورها از برجام حفاظت به عمل آورد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین امروز با 'نارندرا مودی' نخست وزیر هندوستان دیدار داشت و در جریان آن تاكید كرد جمهوری اسلامی ایران از گسترش و تعمیق روابط همه جانبه با هندوستان به عنوان یك كشور دوست در منطقه استقبال می كند و آماده همكاری های راهبردی با این كشور است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این دیدار با ابراز خرسندی از روند رو به توسعه روابط تهران - دهلی نو، از مشاركت فعال هندوستان در طرح توسعه بندر چابهار استقبال كرد و گفت: بندر چابهار به عنوان پل ارتباطی هند به افغانستان و آسیای مركزی تا اروپای شرقی می تواند روابط تاریخی و تجاری دو كشور و منطقه را بیش از پیش مستحكم سازد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت نقش همكاری های بانكی در توسعه روابط اقتصادی بر تسریع در اجرای توافقات اخیر سران دو كشور در دهلی نو تاكید كرد و اجرای این طرحها را گامی در مسیر توسعه بیش از پیش روابط دو كشور دانست.
نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان نیز در این دیدار با اشاره به شتاب در روند توسعه مناسبات تهران – دهلی نو گفت كه كشورش مصمم به توسعه همه جانبه روابط با ایران است.
نخست وزیر هندوستان همچنین اهمیت و جایگاه ویژه بندر چابهار برای توسعه همكاری های منطقه ای را مورد تاكید قرار داد.
از دیگر برنامه های امروز یكشنبه حسن روحانی دیدار با رییس جمهور مغولستان بود رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با استقبال از گسترش روابط تهران - اولان باتور در همه عرصه ها تصریح كرد: تهران آماده توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری با مغولستان است و باید از همه ظرفیت ها و فرصت های موجود در دو كشور برای تعمیق مناسبات مشترك بهره گرفت.
او در دیدار' خالتما باتولگا ' رئیس جمهوری مغولستان گفت: توسعه روابط اقتصادی مورد تاكید ما و به نفع ملتهای دو كشور است و ما بخش خصوصی و بازرگانان ایرانی را برای مشاركت در طرحهای توسعه ای مغولستان تشویق می كنیم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش روابط بانكی برای تقویت همكاریهای اقتصادی مشترك، اظهار داشت: سرمایه گذاران ایرانی قادرند در زمینه های دامی در مغولستان سرمایه گذاری كنند.
دكتر روحانی همچنین ضرورت توسعه روابط بخش های دولتی و خصوصی دو كشور را مورد تاكید قرار داد.
'خالتما باتولگا ' رئیس جمهویر مغولستان نیز در این دیدار روابط ایران و مغولستان را رو به توسعه دانست و تاكید كرد كه كشورش مصمم است روابط خود را با ایران در همه زمینه ها و بویژه اقتصادی بیش از پیش تقویت كند.
امروز یكشنبه در پایان نشست سران، مقام های ارشد و رهبران كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای بیانیه ای را با تاكید بر مقابله با تروریسم، مواد مخدر و مهار چالش های امنیتی منتشر كردند.
رییس جمهوری خلق چین میزبان نشست در كنار رهبران روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیكستان، ازبكستان، هند و پاكستان در پایان هجدهمین نشست سران كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای در شهر ساحلی «چینگ دائو» واقع در استان شاندونگ این بیانیه مشترك را به امضا رساندند.
افزون بر این رهبران كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای 17 سند همكاری میان كشورهای عضو این سازمان در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، بیماری و آلودگی محیط زیست را امضا كردند.
در این بیانیه به مسائل مربوط به وضعیت سوریه، برجام، اوكراین و شبه جزیره كریمه اشاره شده است.
سران كشورهای عضو شانگهای همچنین از حل و فصل سیاسی بحران اوكراین بر اساس توافق ‌نامه‌های «مینسك» پشتیبانی كردند و اعلام شده است كه طرفین از گفت و گوهای آمریكا و كره شمالی برای حل بحران شبه جزیره كره حمایت می كنند و خواستار حمایت بین المللی برای پیشبرد این فرایند شده اند.
نشست سازمان همكاری شانگهای در شهر ساحلی چینگ دائو چین روزهای 9 الی 10 ژوئن با حضور سران تمام كشورهای عضو این سازمان برگزار شد.
در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران، هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی شامل دكتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود كرباسیان وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی، وی را همراهی كردند.
دیدار با روسای جمهوری روسیه، پاكستان، افغانستان و بلاروس از جمله برنامه های روز نخست سفر رییس جمهوری به چین بود.
سازمان همكاری شانگهای یك سازمان بین‌المللی است كه در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیكستان و ازبكستان تاسیس شد.
در نشست این سازمان در سال 2016 میلادی در «تاشكند»، نمایندگان هند و پاكستان یادداشت‌هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همكاری شانگهای‌ امضا كردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو كشور به عضویت كامل این سازمان پذیرفته شدند.
اكنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به 35 میلیون و 972 هزار كیلومتر مربع به یكی از بزرگ ترین قدرت های منطقه ای جهان تبدیل شده است كه منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شركای اقتصادی غیر عضو دارد.
چین علاوه بر اینكه اولین شریك تجاری ایران است و در یك دهه گذشته این سطح را در روابط حفظ كرده است همچنین اولین و بزرگترین خریدار نفتی و بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه 1 + 5 به شمار می رود.
حجم مبادلات تجاری دو كشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود كه به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است.
در سال 2017 ایران روزانه حدود 630 هزار بشكه نفت به چین صادر كرده است و در چهار ماهه اول 2018 نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود 10 درصد رشد داشته است.
روحانی شامگاه امروز یكشنبه 'چینگ دائو' را به مقصد تهران ترك می كند.
آساق**231**1904**