راه های موفقیت كمیته قانون اساسی سوریه بررسی شد

تهران - ایرنا- دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور سیاسی و نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور سوریه، ابتكارات و پیشنهادات مشخص اجرایی برای آغاز به كار و موفقیت كمیته قانون اساسی سوریه را در تهران بررسی كردند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، «حسین جابری انصاری» در كانال اطلاع رسانی خود در شبكه اجتماعی اعلام كرد: «استفان دیمیستورا» نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور سوریه امروز یكشنبه (٢٠ خرداد ١٣٩٧) وارد تهران شده است.
دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی بیان كرد كه در دیدار با «استفان دیمیستورا» در محل وزارت امور خارجه درباره برگزاری دور جدید رایزنی ها در زمینه كمیته قانون اساسی سوریه كه میان نمایندگان عالی سه كشور ضامن آستانه و نماینده ویژه دبیر كل سازمان ملل در امور سوریه كه در تاریخ ١٨ و ١٩ ژوئن ٢٠١٨ (٢٨ و ٢٩ خرداد 97) در ژنو برگزار می شود، گفت و گو كرده است.
بر اساس این گزارش، دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی در این ملاقات با تاكید بر رویكرد ثابت و سازنده جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل روند حل و فصل بحران سوریه، مجموعه ای از ابتكارات و پیشنهادات مشخص اجرایی را برای آغاز به كار و موفقیت كمیته قانون اساسی سوریه با نماینده ویژه دبیركل مطرح كرده است.
«استفان دیمیستورا» نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهادات ارائه شده و طرح ملاحظات و دیدگاه‌های خود در خصوص آن، بر ضرورت ادامه رایزنی های دو و چندجانبه میان سه كشور ضامن آستانه، دولت و معارضه سوریه و سازمان ملل متحد برای شكل گیری و فعالیت كمیته قانون اساسی سوریه تاكید كرد.
طرفین در این دیدار ضمن توافق درباره برگزاری دور جدید رایزنی ها در زمینه كمیته قانون اساسی سوریه، میان نمایندگان عالی سه كشور ضامن آستانه و نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل در امور سوریه در تاریخ ١٨ و ١٩ ژوئن ٢٠١٨ برابر با ٢٨ و ٢٩ خرداد جاری در ژنو، درخصوص آخرین وضعیت پرونده تعیین سرنوشت و تبادل بازداشت شدگان، مفقودان و پیكرهای كشته شدگان جنگ سوریه رایزنی كرده اند.
این گزارش می افزاید جابری انصاری و دیمیستورا همچنین در این ملاقات درباره جلسه سوم كارگروه ویژه تبادل كه به زودی با حضور نمایندگان سه كشور ضامن روند آستانه و نمایندگانی از سازمان ملل متحد و كمیته بین الملل صلیب سرخ در آنكارا پایتخت تركیه برگزار می شود، گفت وگو و تبادل نظر كرده اند.
سیام**3061**3070 /1449