داعش ابزار دست آمریكا در منطقه است

دمشق- ایرنا- 'بسام ابوعبدالله' رئیس مركز مطالعات راهبردی سوریه گفت: گروه تروریستی داعش 'ابزار دست آمریكا برای تحقق بخشیدن به اهداف شوم خود از جمله طرح خاورمیانه بزرگ' در منطقه است.

ابوعبدالله امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با حوزه فعالیت های داعش در سوریه اظهار داشت: اطلاعات موجود حكایت از آن دارد كه تمامی مناطق فعالیت و حضور گروه تروریستی داعش در سوریه تحت اشراف نیروهای آمریكایی قرار دارد.
وی با اشاره به این كه برخی از مناطق استان دیرالزور در شرق سوریه و پایگاه نظامی التنف هم مرز با عراق و اردن محل فعالیت گروه تروریستی داعش و نیروهایی آمریكایی است، گفت: این امر نشان از آن دارد كه آمریكا خواستار ادامه تنش در این مناطق است و نمی خواهد به حضور داعش در آن پایان دهد و به همین دلیل وقتی ارتش سوریه چندی پیش در صدد حمله به مواضع داعش در دیرالزور و پاكسازی عناصر آن از لوث وجود تروریست ها برآمد، آمریكا تهدید كرد كه نیروهای نظامی سوریه را بمباران خواهد كرد.
رئیس مركز مطالعات راهبردی سوریه از رابطه موجود میان آمریكا و داعش به عنوان یك رابطه 'دو جانبه' یاد كرد و ابراز داشت: در واقع می توان گفت كه داعش موجودیت خود را مدیون حضور نظامی آمریكا در سوریه می داند.
ابوعبدالله افزود: آمریكا از ابتدای تاسیس گروه ترویستی داعش در سوریه به طور مستقیم از این گروه حمایت كرده و در همین رابطه در نقاط و موارد مختلف برای جلوگیری از شكست تروریست های داعش از بمب افكن های خود علیه نیروهای سوری بهره برده است كه حمایت یانكی ها از داعش در شهر تدمر نیز شاهد بر این مدعاست.
وی همچنین با اشاره به گستره حمایتی آمریكا از داعش گفت: پس از شكست داعش از نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش سوریه در آبانماه سال 1396 و از بین رفتن خلافت خودخوانده آن در استان های الرقه و دیرالزور، آمریكا با گردآوری عناصر پراكنده داعش در برخی از مناطق اقدام به سازماندهی دوباره عناصر این گروهك كرد و در واقع حیات جدیدی به آنها بخشیدید تا از آنها علیه ارتش سوریه و نیروهای همپیمان استفاده كند.
این كارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به تاریخچه روابط آمریكا و داعش از آن به عنوان یك 'رابطه بی شرمانه، علنی و برملا شده' نام برد.
ابوعبدالله در مورد علل و عوامل حمایت آمریكا از این گروه تروریستی نیز گفت: در واقع واشنگتن با حمایت از داعش به دنبال تحقق بخشیدن به اهداف متعدد خود در منطقه است و این امر شكل علنی به خود گرفته است.
وی افزود: آمریكا در وهله اول با تشكیل این گروه تكفیری - وهابی در صدد متلاشی كردن كشورهای اسلامی است و در وهله بعد به دنبال دستیابی به منابع ثروت در عراق و سوریه است.
ابوعبدالله از 'حفظ امنیت رژیم صهیونیستی' به عنوان سومین عامل حمایت آمریكا از داعش نام برده و گفت: در واقع داعش هم اكنون به نمایندگی از سوی رژیم 'اسراییل' در حال نبرد با مسلمانان و ملت های منطقه است و در حقیقت واشنگتن می خواهد مبارزه جهان اسلام با رژیم اشغالگر قدس را به نبرد در میان مسلمانان تبدیل كند و به آن بعد اسلامی اسلامی ببخشد.
وی ادامه داد: بی هیچ شك و تردیدی این امر سبب آسودگی خاطر صهیونیست ها خواهد شد و این همان چیزی است كه مقامات رژیم صهیونیستی به طور آشكار به آن اذعان كرده اند.
رئیس مركز مطالعات راهبردی سوریه همچنین با اشاره به تامین مالی تروریست های داعش تاكید كرد: هزینه جنگ تروریست ها در عراق و سوریه از سوی برخی از كشورهای عرب حوزه خلیج فارس تامین شد و آمریكا نیز با حمایت های تسلیحاتی خود از تروریست ها در صدد چنگ انداختن بر منابع ثروت منطقه است و به همین دلیل ملاحظه می كنیم باراك اوباما رئیس جمهور سابق آمریكا اعلام كرد كه ریشه كن شدن داعش نیازمند گذشت یك دهه است، اما شكست داعش در آبانماه گذشته كه به بركت خون هزاران شهید در عراق و سوریه صورت گرفت نشان داد كه نقشه شوم آمریكا برای منطقه نقش بر آب شده است.
خاورم ** 1487*1275 *1049

سرخط اخبار جهان