۲۰ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۷
کد خبر: 82938402
۰ نفر
نگاه پرشورها به رده هاي بالاي جدول ليگ برتر فوتبال

تبريز - ايرنا - واگذاري باشگاه فرهنگي- ورزشي تراكتورسازي به بخش خصوصي و تحولات ساختاري در مديريت و كادر فني آن، نگاه طرفداران سرخپوشان تبريزي را به رده هاي بالاي جدول فصل پيش روي ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي كشور دوخته است.

به گزارش ايرنا، پرونده واگذاري تيم فوتبال تراكتورسازي به بخش خصوصي مطابق با برنامه زماني اعلامي مختومه شد تا ضمن پايان دادن به نگراني هواداران از بلاتكليفي تيم در فصل آتي ليگ برتر، نويدبخش انسجام مديريتي و مربيگري در اين تيم محبوب باشد.
در شرايطي كه تا قطعي شدن واگذاري باشگاه تراكتورسازي به بخش خصوصي، حرف و حديث هاي زيادي درباره آينده اين تيم ريشه دار و باسابقه فوتبال كشورمان دهان به دهان مي گشت، اكنون نگاه ها به ضرورت تسريع در انجام خريدهاي تيم و بستن قدرتمند آن براي فصل آتي ليگ برتر دوخته شده است.
هر چند از ديد كارشناسان فوتبال، اصل واگذاري باشگاه تراكتورسازي به بخش خصوصي، به ويژه با توجه به موفقيت مالك جديد باشگاه در تيمداري در ليگ برتر فوتبال كشور، اتفاق مباركي بود، اما تحولات دو هفته اخير اين تيم از چند جهت قابل بررسي است.
نخستين تحول مهم بعد از خصوصي سازي باشگاه تراكتورسازي، خروج اين تيم محبوب از بحران بود؛ وضعيتي كه پيشتر در جنجال رسانه اي مديران قبلي باشگاه و تلاش آنان براي مطرح كردن هر چه بيشتر خود از طريق كنش هاي رسانه اي مرتبط با تيم ريشه داشت.
دومين تحول مهم تراكتورسازان بعد از خصوصي سازي آن، آغاز انعقاد قرارداد با بازيكنان مورد نظر بود، به گونه اي كه در مدت اندكي فروزان و نقي زاده قرارداد 3 ساله و طيبي قرارداد 2 ساله با باشگاه امضا كردند.
البته تراكتورسازي در دوره جديد مديريتي خود با رويش ها و ريزش هاي بازيكن روبرو بوده است، به گونه اي كه محمد ابراهيمي پس از چند دوره حضور موفق در تيم 'پرشورها'، در نهايت با انتشار پستي در اينستاگرامش با ادبياتي در خور شان طرفدارانش با آنان وداع كرد.
در همين حال شنيده شدن نام سروش رفيعي و پيام صادقيان در اطراف باشگاه تراكتورسازي نشان مي‌دهد كه مالك جديد باشگاه مي‌خواهد تيم قدرتمندي براي فصل آينده آماده كند.
اين روزها اسامي بازيكنان مختلف ديگري نيز به عنوان فهرست خريدهاي احتمالي باشگاه تراكتورسازي تبريز به گوش مي رسد؛ تعدادي از اين بازيكنان مثل سامان نريمان جهان، سيدي و بابايي در تيم گسترش فولاد حاضر هستند و با توجه به اينكه مالكيت گسترش فولاد تبريز نيز در اختيار زنوزي است، به نظر مي رسد انتقال آنان به تراكتورسازي كار سختي نيست.
يكي ديگر از نام‌هاي جالب توجه كه اين روزها در باشگاه تراكتورسازي تبريز شنيده مي‌شود، پيام صادقيان است؛ اين بازيكن جوان كه سابقه بازي در ماشين‌سازي و پرسپوليس را هم دارد، فصل گذشته در ليگ تركيه توپ زد و حالا اين احتمال وجود دارد كه فصل جاري را براي تراكتورسازان بازي كند.
سروش رفيعي نيز كه روزهاي خوبي را در تراكتورسازي داشت و باشگاه پرسپوليس به دنبال برگرداندن وي بود، با توجه به محروميت پرسپوليس از نقل‌ و انتقالات، ناگزير از پيوستن به تيم ديگري است كه مي تواند تراكتورسازي باشد؛ البته سپاهان با هدايت امير قلعه‌نويي هم اين بازيكن را مي‌خواهد.
'بازيكنان سرباز' از ديگر چالش هاي تراكتورسازي پس از تحولات مديريتي اخير در اين باشگاه مي باشد كه افكار عمومي را به شدت درگير خود كرده است؛ در شرايطي كه پيش از اين صحبت از بازگشت بازيكنان سرباز به پادگان ها مطرح بود، زنوزي در قامت مالك جديد تراكتورسازان اعلام كرد كه 'با توجه به محدوديت يارگيري در صورت جدايي بازيكنان سرباز'، توافق شده است بازيكنان سرباز قبلي اين فصل را هم در تيم تراكتورسازي بازي كنند.
به اين ترتيب تيم تراكتورسازي در فصل پيش روي ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي كشور، براي آخرين سال قادر به استفاده از بازيكنان سرباز مي باشد و از اين بابت نگراني ندارد.
در حال حاضر احسان پهلوان، مهدي مهدي‌پور، دانيال اسماعيلي‌فر و رضا شربتي بازيكنان سرباز تيم تراكتورسازي به شمار مي روند.
هر چند تغييرات در ساختار بازيكنان باشگاه تراكتورسازي در دو هفته گذشته از حساسيت ويژه اي براي طرفداران ميليوني 'پرشورها' برخوردار بود و آنان به دقت هر گونه تصميم مرتبط با اين حوزه را رصد مي كردند، اما انتخاب سرمربي براي تراكتورسازان نيز اهميتي مضاعف داشت.
با اين نگاه بود كه انتشار خبر انتخاب 'جان توشاك'، سرمربي ولزي فوتبال اروپا، به سكانداري تراكتورسازان در فصل 98-1397 ليگ برتر فوتبال كشور سر و صداي زيادي كرد و بازتاب گسترده اي در افكار عمومي و رسانه ها داشت.
توشاك كه پيش از اين هدايت و قهرماني تيم هاي مطرحي چون رئال مادريد، رئال سوسيداد، ديپورتيو لاكرونيا از اسپانيا، بشيكتاش تركيه و الوداد كازابلانكاي مراكش را در كارنامه مربيگري خود دارد، با تراكتورسازي قرارداد همكاري سه ساله امضا كرده است.
البته در سال هاي گذشته خبرهايي مبني بر تلاش براي جذب اين سرمربي ولزي براي هدايت برخي از باشگاه هاي فوتبال كشورمان مانند سپاهان نيز مطرح شد كه هرگز جامه عمل نپوشيد.
حال طرفداران ميليوني تراكتورسازي در سراسر كشورمان چشم به راهند تا ببيند آيا تيم محبوب شان پس از تحولات مديريتي و به تبع آن تغيير در ساختار كادرفني و بازيكنانش مي تواند انتظار آنان را مبني بر بازگشت به رده هاي نخست فصل آتي ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي كشور محقق كند يا نه؟
518