۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
کد خبر 82938362
۰ نفر
پلنگ 2 نفر را در خراسان شمالی مجروح كرد

بجنورد- ایرنا- فرمانده انتظامی بجنورد از حمله یك قلاده پلنگ به گله گوسفندان در روستای «قلجق»این شهرستان خبر داد و گفت: بر اثر حمله این حیوان 2 نفر از اهالی روستا زخمی شدند.

سرهنگ علی پاكدل روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حمله پلنگ به گله گوسفندان، شنبه شب به پلیس گزارش شد كه بر اساس اعلام ماموران، سه راس گوسفند خك در این حادثه تلف شدند.

*پلنگ ایرانی بیمه است
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز در این باره گفت: كارشناسان ما برای بررسی بیشتر به محل اعزام شدند كه تا كنون نتایج این بررسی ها به دست ما نرسیده است.
سیداصغر مطهری اظهار داشت: پلنگ ایرانی از سال 95، زیر پوشش بیمه قرار گرفته است و خسارت های این گونه وحشی جبران می شود.
بر اساس این گزارش، پلنگ در شهریورماه سال گذشته به یك چوپان در شهرستان مرزی راز و جرگلان این استان حمله كرد و موجب زخمی شدن نامبرده از ناحیه دست ها شد.
رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره كل محیط زیست خراسان شمالی هم گفت: بیمه به ازای هر دام سبك تلف شده چهار میلیون ریال و به ازای از بین رفتن هر قلاده سگ گله پنج میلیون ریال غرامت پرداخت می كند.
بهروز جعفری اظهار داشت: دامداران و روستاییان كه در حمله پلنگ متحمل خسارت می شوند باید گزارش های این حوادث را به محیط زیست منعكس كنند تا برای دریافت غرامت های بیمه ای اقدام شود.
وی گفت: در دو سال گذشته ، 47 مورد حمله پلنگ به دام ها در استان گزارش شد كه از این تعداد خسارت های 16 مورد جبران شد و پرداخت غرامت مابقی نیز در دست پیگیری است.
گزارش های دیگر از حمله حیوان ناشناخته به گله های روستاهای این استان در سال گذشته منتشر شد اما، مشخص نشد كه این حیوان پلنگ، یا از دیگر گونه های جانوری بوده است.
پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است كه بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض آی.‌یو.سی.‌ان قرار دارد. هم اكنون ایران مهم ترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است.
از بین رفتنِ پلنگ به دنبال شكار و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاه‌های این گونه و تصادفات جاده‌ای، سازمان حفاظت محیط زیست كشور را بر آن داشته است تا برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین كند و بیمه پلنگ ایرانی یكی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است كه در در سال 1395 توسط سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شد.
در چهارم اردیبهشت ماه سال 95 ، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و شركت بیمه ' ما ' برای بیمه پلنگ ایرانی و خسارات اشخاص ثالث و دام امضا شد. این بیمه ضمن حمایت از پلنگ ایرانی ، حامی بخش آگاهی رسانی با رویكرد حفاظتی نیز هست.
هدف كلی این بیمه نامه ارتقا سطح كیفی حفاظت از زیر گونه در معرض خطر انقراض پلنگ ایرانی در گستره وسیع پراكنش آن در كشور از طریق ساماندهی و جبران خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و كنترل تعارضات و كاهش تلفات ناشی از فعالیت‌های انتقام جویانه افراد و بهبود شرایط حفاظتی در مناطق حادثه خیز همگام با اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ حفاظتی، است .
استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق كشور قراردارد و جمعیت خوبی از پلنگ را در كشور دارد.
این استان با 28 هزار و 179 كیلومتر مربع گستره در شمال شرق كشور یكی از زیستگاه های مهم گونه در معرض انقراض پلنگ و نیز یوز پلنگ ایرانی محسوب می شود.
7185 /6042