۱۹ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۹
کد خبر: 82937430
۰ نفر
گروه طالبان آتش بس تعطیلات عید فطر را پذیرفت

كابل - ایرنا - پس از اعلام آتش بس یك طرفه از سوی دولت وحدت ملی افغانستان ، گروه طالبان نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد كه بر اساس دستور رهبر این گروه نیروهایشان در سه روز تعطیلات عید فطر تمام حملات خود را متوقف خواهند كرد و آتش بس اعمال می شود.

به گزارش ایرنا، «ذبیح الله مجاهد» یكی از سخنگویان گروه طالبان صبح شنبه با انتشار اطلاعیه ای در صفحه اجتماعی اعلام كرد كه این دستور به تمام جنگجویان این گروه ابلاغ شده و در 3 روز عید تمام حملات آنها متوقف خواهد شد.
گروه طالبان در این فرمان نظامیان خارجی را از این آتش بس استثنا كرده و افزوده است كه حملات علیه آنها با تمام قدرت ادامه خواهد یافت.
در این اطلاعیه همچنین اشاره شده است كه مقامات ارشد گروه طالبان در باره زندانیانی كه در اختیار دارند خواستار گزارش شده اند تا اگر زندانیان ضمانت دهند كه در آینده دیگر علیه طالبان فعالیت نكنند در باره آزادی آنها تصمیم گیری شود.
در پی فتوای جمعی بیش از دو هزار تن از عالمان دینی افغانستان كه در گردهمایی دوشنبه 14 خرداد ماه جاری در كابل صادر شد و در آن تداوم جنگ و خونریزی در افغانستان و حملات انتحاری و انفجار میان مردم بی دفاع حرام خوانده و به طرف های درگیر پیشنهاد داده شد تا به حرمت ماه مبارك رمضان به آتش بس تن دهند، دولت افغانستان در لبیك به این پیشنهاد آتش بس یك جانبه ای را با طالبان اعلام كرد.
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه گذشته در پیام كوتاه تصویری كه در صفحه اجتماعی خود منتشر كرد، زمان اجرای این آتش ‌بس موقت را از روز 27 ماه مبارك رمضان تا پنج روز بعد از عید فطر اعلام كرد.
وی در این پیام گفت كه به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دستور داده می‌ شود كه هرگونه حملات تهاجمی خود را علیه طالبان مسلح افغان متوقف كنند.
وی در عین حال به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داد كه علیه تروریست های داعشی، القاعده و دیگر شبكه‌های تروریستی خارجی حملات ‌شان را ادامه دهند.
این اقدام دولت افغانستان برای آتش بس از سوی اتحادیه اروپا، نیروهای ناتو ، ایران و روسیه مورد استقبال قرار گرفت.
در بیانیه ای كه روز جمعه سفارت ایران در كابل در همین ارتباط منتشر كرد، آمده است : جمهوری اسلامی ایران به صورت اصولی از اعلام آتش ‌‌بس توسط رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان، به عنوان اقدامی سازنده و گامی مهم در مسیر دستیابی به صلح حمایت می كند.
نماینده اتحادیه اروپا و نماینده روسیه در امور افغانستان و فرمانده آمریكایی نظامیان ناتو در افغانستان هم از دیگر مراجع بین المللی هستند كه حمایت خود را از آتش بس موقت دولت افغانستان در برابر طالبان اعلام كرده و از آن به عنوان نقطه آغازی برای شروع مذاكرات صلح نام برده اند.
دولت افغانستان در 9 اسفند ماه سال 1396 نیز بسته پیشنهادی جامعی را برای ترغیب گروههای طالبان به پیوستن به روند مذاكرات صلح ارائه كرد كه تاكنون پاسخ مثبتی دریافت نكرده است و به جای آن طالبان اواخر فروردین ماه سال جاری از شروع عملیات های بهاری خود در سراسر این كشور خبر داد.
آساق*291*1104**1337

سرخط اخبار جهان