۱۸ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۹
کد خبر: 82936850
۰ نفر
روز جهانی قدس به روایت رسانه های عربی

تهران- ایرنا- برگزاری مراسم روز جهانی قدس و حضور گسترده مردم در حمایت از فلسطین در بیشتر كشورهای جهان در كانون توجه رسانه های عربی قرار گرفت. بسیاری این روز را فرصت وحدت بخشی مسلمانان در دفاع از مساله فلسطین و مبارزه و مقاومت دانستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، راهپیمایی روز قدس امسال نیز همچون سال های گذشته در آخرین جمعه ماه مبارك رمضان در شهرهای مختلف ایران و بسیاری دیگر از كشورهای جهان برگزار شد.
مردم ایران و بسیاری از كشورهای جهان با سر دادن شعار و حمل پلاكارد و پرچم های مقاومت فلسطین جنایات رژیم غاصب صهیونیستی علیه ملت فلسطین به ویژه در نوارغزه كه این روزها در معرض حملات وحشیانه صهیونیست ها قرار دارد، محكوم كردند.
رسانه های جهان عرب نیز از این رویداد حماسی غافل نمانده و تحلیل هایی در این زمینه منتشر كردند.
در ادامه این گزارش نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی در مورد روز جهانی قدس و دفاع مسلمانان از مساله فلسطین خواهیم داشت.

** حضور پر شور مردم در راهپیمایی روز قدس
تارنماهای «المیادین» و «العهد» لبنان و تارنمای روزنامه «الوسط» بحرین و «الدستور» مصر حضور پر شور مردم ایران و دیگر كشورها در راهپیمایی روز جهانی قدس را كانون توجه قرار دادند.
به نوشته تارنمای المیادین، راهپیمایی روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارك رمضان در ایران، عراق و دیگر كشورها آغاز شد. شركت كنندگان در راهپیمایی میلیونی ایران در 900 شهر این كشور بر ادامه حمایت از انتفاضه و مقاومت مردم فلسطین تاكید و طرح های یهودی سازی قدس را محكوم كردند.
به نوشته روزنامه الوسط، راهیپمایی روز قدس ساعت 10:30 صبح روز جمعه در تهران و دیگر استان های ایران آغاز شد. شركت كنندگان در این راهپیمایی ادامه حمایت از مردم فلسطین و مقاومت آنان در برابر رژیم اشغالگر را مورد تاكید قرار دادند. آنان همه طرح هایی را كه خواهان از بین بردن مساله فلسطین و یهودی سازی قدس است، محكوم كردند. تظاهرات كنندگان در روز جهانی قدس شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریكا» سر دادند و خواستار نابودی این غده سرطانی شدند.
به نوشته تارنمای العهد، هزاران نفر از مردم فلسطین راهی قدس اشغالی شدند تا در مسجد الاقصی نماز جمعه را اقامه كنند. این در شرایطی است كه هیات ملی عالی خواستار ادامه راهپیمایی و شكست حصار برای برپایی راهپیمایی میلیونی در قدس شد.
در این زمینه سازمان اوقاف اسلامی هم آمادگی خود را برای استقبال از 500 نمازگرار اعلام كرد و كمیته هایی هم در شهر قدس اشغالی آمادگی لازم برای تسهیل ورود نمازگزاران به مسجد الاقصی را فراهم كرده اند.
در آن سوی دیگر نیروهای رژیم اشغالگر به طور بی سابقه ای در مرزهای نوار غزه با هدف آمادگی برای رویارویی با راهپیمایی میلیونی روز قدس و سالروز نكبت در حال آماده باش به سر می برند.
تحلیلگران صهیونیست گفته اند نزدیك بودن روز نكبت (روز اعلام كشور اسرائیل) به روز جهانی قدس مردم را تحریك می كند و سبب می شود تعداد زیادی در این راهپیمایی شركت كنند.
«ماهر صافی» تحلیلگر مسائل سیاسی و یكی از رهبران جنبش فتح به روزنامه الدستور گفت: مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر كه همواره به ترور، اشغال و یهودی سازی قدس و از بین بردن تاریخ و جغرافیای فلسطین و شهرك سازی در همه سرزمین های فلسطین ادامه می دهد راهی جز مقاومت ندارند.
او گفت جمعه در همه بخش های نوار غزه روز جهانی قدس برپا می شود و تظاهراتی در این مناطق برگزار می شود تا همه بدانند كه قدس برای مردم فلسطین است و این شهر پایتخت كشور فلسطین است. مردم به تظاهرات مسالمت آمیز خود ادامه می دهد تا پیام آشكار خود را به همه كسانی كه علیه مساله فلسطین و قدس توطئه می كنند، برسانند. ما راه حل های تردید برانگیزی را كه خواهان سلب حقوق مشروع مردم فلسطین است، نمی پذیریم.

** عامل وحدت بخش مسلمانان
نشریه «المنار» فلسطین ، روزنامه «الثوره» یمن و تارنمای «الثبات» لبنان روز جهانی قدس را وحدت بخش مسلمانان در دفاع از مساله فلسطین به شمار آوردند.
نشریه المنار نوشت: امام خمینی (ره) با این عبارات كه «من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم كه برای كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می كنیم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است و می تواند تعیین كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند» ابتكار عمل بزرگداشت روز جهانی قدس را آغاز كرد.
این موضوع در مراحل بعد به یك گزینه راهبردی تبدیل شد كه می تواند امت اسلامی و مقدسات مردم را حفظ كند. این گزینه راهبردی در آن زمان در سایه تنش های سیاسی و نظامی برای از بین بردن واقعیت ها از نظر بیشتر مردم قابل درك نبود، اما اكنون امت اسلامی اهمیت این روز را درك می كند و آن را نقطه عطفی برای مشخص كردن گزینه های آینده برای وحدت اسلام می داند.
با مطالعه اهمیت این ابتكار عمل بزرگ می توان مسائل زیر را مشاهد كرد. نخست اینكه اعلام روز جهانی قدس نویدبخش حركتی متفاوت برای تصحیح روند مساله فلسطین و دادن اولویت به حقوق و مبارزه مردم فلسطین در سطح منطقه ای و جهانی است. دوم اینكه می توان این گزینه را كه امام خمینی آن را بخشی از اندیشه سیاسی خود قرار داد یك گزینه راهبردی درباره مسائل منطقه به شمار آورد. او این مساله را مناسبتی جهانی قرار داد. زیرا كه جلوه ها و چارچوب آن با مفهوم آزادی متناسب است. سوم اینكه چارچوبی كه ایشان برای مساله فلسطین وضع كرده است این مناسبت را فرصتی برای تقویت وحدت در داخل امت و جامعه اسلامی قرار داده است تا یكی از خطرناك ترین نكاتی كه دشمن برای سو استفاده از آن تلاش می كند از بین برود.
ابتكار عمل امام خمینی در اعلام روز جهانی قدس و ضرورت احیای آن سبب شده است كه رژیم صهیونیستی به دشمن مشترك همه مردم منطقه تبدیل شود. می توان روز جهانی قدس را بخشی از جنگ روانی معكوس امت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی به شمار آورد.
امت اسلامی با بزرگداشت این روز بر نامشروع بودن رژیم صهیونیستی و مشروع بودن مساله فلسطین تاكید می كند و تل آویو در نتیجه احیای این مناسبت بار دیگر وارد بحران وجودی می شود. احیای روز جهانی قدس در امتداد جغرافیای سیاسی جهان سبب شده است قضیه فلسطین به یك موضوع جهانی تبدیل شود و از مرزهای فلسطین فراتر رود. این موضوع سبب شده است رژیم صهیونیستی نقطه قوت خود را كه برپایه سیاست های فتنه، تفرقه و تجزیه استوار بود از دست بدهد.
به نوشته روزنامه الثوره، هدف از احیای روز جهانی قدس ارسال این پیام به دشمن و جهان است كه فلسطین تنها برای برای مردم فلسطین است و این بزرگترین قضیه است. نمادین بودن روز قدس یعنی اینكه مسلمانان در شب قدر برای رهایی از بندگی غیر خدا تلاش می كنند. روز قدس یعنی رهایی از بندهای بندگی آمریكا، رژیم اسرائیل و استكبار است.
به نوشته تارنمای الثبات، احیای روز جهانی قدس امسال به دلیل تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریكا به آن دارای اهمیت بی نظیری است. این تصمیم جنگ آشكاری را كه رهبران رژیم صهیونیستی با هدف از بین بردن هویت فرهنگی، دینی، تاریخی و ... انجام می دهند به اوج خود رسانده است.
انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس بیهوده نبوده است. این انتخاب ارزشمند می تواند جهادگران و مقاومت كنندگان را در برابر اشغالگران سرزمین فلسطین و مقدسات آن گردهم آورد. در این روز مستضعفان در برابر استكبارگران متحد می شود و مردم مظلوم برای مقاومت در برابر ظلم و طمع استكبار آمریكا، رژیم صهیونیستی و قدرت های واپسگرا تشویق می شوند. روز قدس منشا الهام و ایمان برای ادامه مسیر مبارزه و مقاومت مردم فلسطین است.
پژوهش **9278**1601**