دعوت ائمه جمعه شیعه و سنی برای حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس

استانها - ایرنا - ائمه جمعه شیعه و اهل سنت با دعوت از اقشار مختلف مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس، دفاع از قدس شریف به عنوان قبله اول مسلمانان را یك تكلیف دینی دانستند .

به گزارش خبرنگاران ایرنا ، شماری از ائمه جمعه اهل سنت و شیعه خراسان شمالی ، گنبد كاووس ، كرمانشاه ، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی با بیان اینكه روز جهانی قدس، نماد وحدت و همدلی مردم جهان با ملت ستمدیده و مظلوم فلسطین است، گفتند: در این روز با حضور گسترده و وحدت آفرین خود ندای آزادی فلسطین را سر خواهیم داد.
ائمه جمعه گنبدكاووس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شرایط امسال منطقه ای از جمله اقدام آمریكا در انتقال سفارت به بیت المقدس و نیز اقدامات رژیم غاصب اسرائیل در به شهادت رساندن جمعی از مسلمانان فلسطین، گفتند: این حوادث اهمیت حضور گسترده تر مردم را در راهپیمایی روز قدس امسال مضاعف كرده است.
امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس معتقد است كه امسال مردم آگاه و فهیم ایران اسلامی در راهپیمایی روز قدس كه یادگار ارزشمند امام راحل در حمایت از انتفاضه ملت فلسطین و محكوم كردن جنایات رژیم غاصب اسرائیل می باشد، حضوری پرشور خواهند داشت.
آخوند عبدالباسط نوریزاد با دعوت از عموم مردم شیعه و اهل سنت منطقه گنبدكاووس برای شركت در راهپیمایی روز قدس گفت: مساله فلسطین، مساله كل امت اسلامی است زیرا آزادی سرزمین های اشغالی بویژه قدس شریف به عنوان قبله اول مسلمانان امری ضروری است.
وی با اشاره به اقدام مشترك آمریكا و رژیم غاصب اسرائیل در انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس افزود: این اقدام سبب جریحه دار شدن عقاید و احساسات مسلمانان شد و امروز چشم آمریكا و اسرائیل و كشورهای حامی آنان به ملت ایران است تا میزان حضور آنان را در راهپیمایی روز قدس مشاهده نمایند.
آخوند نوریزاد ابراز امیدواری كرد تا در روز قدس اقشار مختلف مردم ایران اسلامی و نیز مردم شیعه و اهل سنت استان گلستان و منطقه گنبدكاووس باحضور پرشور خود، پاسخ محكمی به اقدامات آمریكا و رژیم غاصب اسرائیل بدهند.
وی تصریح كرد: امت اسلامی باید با وحدت و اتحاد بیشتر از قبل، از قبله اول مسلمانان كه مورد احترام همه فرق اسلامی است و نیز آرمان ملت فلسطین در برابر زورگویی های آمریكا و جنایات رژیم غاصب اسرائیل دفاع نماید.
امام جمعه اهل سنت نگین شهر از توابع شهرستان آزادشهر درشرق استان گلستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امروز جامعه جهانی بویژه امت اسلامی می دانند كه ملت مظلوم فلسطین بیش از هر زمانی در رنج و درد ناشی از جنایات رژیم غاصب صهیونیسی به سر می برد.
آخوند ابوبكر خوجملی افزود: چندی بیش رژیم غاصب صهیونیستی در جریان انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس كه با اعتراض مردم مظلوم فلسطین همراه بود، دهها نفر از مردم این سرزمین را به شهادت رساند و چند صد نفر دیگر را نیز رخمی كرد.
وی اضافه كرد: شرایط امروز فلسطین و درد و رنج مردم آن، مشاركت پرشورتر، متحد و در صفوف به هم فشرده امت اسلامی بویژه ملت ایران و اقوام و مذاهب مختلف ساكن در آن در راهپیمایی روز قدس امسال را ضروری كرده است.
آخوند خوجملی، حضور پرشور اقشار مختلف مردم در راهپیمایی روز قدس امسال را بهترین فرصت برای اعلام حمایت از انتفاضه مردم فلسطین و نیز محكومیت اقدامات و جنایات آمریكا و رژیم غاصب اسرائیل علیه مردم بی دفاع این سرزمین اسلامی دانست و گفت: ملت ایران در راستای منویات بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب، همچنان پشتیبان ملت مظلوم فلسطین است.
وی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم ایران اسلامی و منطقه گنبدكاووس در ماه مبارك رمضان از درگاه ایزد منان، تصریح كرد: كمك به نیازمندان و حمایت از مظلومان از درس های بزرگ ماه مهمانی خداوند است.
مسئول نمایندگی مركز بزرگ اسلامی شمال كشور در شرق گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: روز قدس و شركت در راهپیمایی آن در وهله نخست تكلیف دینی است زیرا یك مسلمان براساس آموزه های دینی نبایستی نسبت به مسائل و مشكلات دیگر مسلمانان بی تفاوت باشد.
حجت الاسلام و المسلمین زین العابدین ربانی افزود: بر اساس این تكلیف دینی، هر فرد مسلمان باید داوطلبانه و خودجوش در راهپیمایی روز قدس كه دفاع از ملت مظلوم فلسطین و مهمتر از آن دفاع از بیت المقدس به عنوان قبله اول مسلمانان است، شركت نماید.
وی، راهپیمایی روز قدس را نماد بیداری اسلامی دانست و اضافه كرد: حضور اقشار مختلف مردم شیعه و سنی جهان اسلام در راهپیمایی روز قدس، حاوی یك پیام مهم برای دشمنان اسلام كه سودای نابودی اسلام را در سر دارند، است تا بفهمند كه امت اسلام بیدار است و اجازه تحقق اهداف شوم شان را نمی دهد.
حجت الاسلام ربانی همچنین روز قدس را روز سرنوشت كل امت اسلام دانست و گفت: امت اسلامی بایستی با وحدت و اتحاد خود در راهپیمایی این روز كه به منزله نوعی جهاد علیه دشمن است، شركت نموده و نقشه های دشمنان را خنثی نماید.
وی با دعوت از عموم مردم شیعه و سنی منطقه گنبدكاووس برای حضور در راهپیمایی روز قدس، تصریح كرد: امت اسلامی بداند كه هرچه از عمر انقلاب اسلامی می گذرد بر بیداری اسلامی افزوده می شود و بر این اساس نیز دشمنان نقشه كشیده و علیه امت اسلامی توطئه می كند.
مسئول نمایندگی مركز بزرگ اسلامی شمال كشور در شرق گلستان ادامه داد: با حضور پرشور امت اسلامی در راهپیمایی روز قدس، دشمنان مجبور به عقب نشینی می شوند.
امام جمعه گنبدكاووس نیز در گفت و گو با ایرنا، به حوادث منطقه ای و شرایط حساس آن به واسطه خوی جهانخواری و معامله بزرگ قرن، رییس جمهوری آمریكا و همچنین بحث انتقال سفارتخانه این كشور به بیت المقدس اشاره كرد و اظهار داشت: ترامپ با این اقدامات خود می خواهد روابط برخی كشورهای عربی منطقه را با اسرائیل نزدیك كرده و به این رژیم مجعول رسمیت بدهد.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی افزود: این قبیل اقدامات دركنار معرفی گروه های مقاومت به عنوان تروریست، اگرچه ره به جایی نخواهد بود اما حساسیت حضور امت اسلام را در راهپیمایی روز قدس دو چندان كرده است.
وی با تاكید برضرورت حضور پرشور اقشار مختلف مردم در راهپیمایی روز قدس، اضافه كرد: امت اسلام باید با حضور پرشورتر از گذشته، در راهپیمایی فردا به دشمنان ثابت كند كه قدس تنها و غریب نیست و مساله اول امت اسلامی و حتی مستضعفین و آزادیخواهان جهان است.
حجت الاسلام ترابی بابیان اینكه قدس لقمه گلوگیری برای دشمنان اسلام است و آنان را خفه می كند، گفت: نشانه های ضعف و فروپاشی رژیم غاصب اسرائیل با برگزاری جلسات دولتی در زیرزمین، ایجاد سقف آهنین و فرو رفتن در لاك دفاعی درحال آشكار شدن است و مردم منطقه خاورمیانه نیز خود را برای زندگی بدون اسرائیل آماده می كند.
وی از مردم شیعه و سنی و اقوام مختلف ساكن در گنبدكاووس درخواست كرد با وحدت و انسجام همیشگی و البته پرشورتر از سال های قبل در راهپیمایی روز قدس شركت نمایند.
**شیعه و سنی روز قدس در یك صف به میدان می آیند
شماری از روحانیان اهل سنت و شیعه خراسان شمالی نیز روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از مقام معظم رهبری به خاطر حمایت از ملت مظلوم فلسطین گفتند: روز قدس بیانگر اعتقاد و پایبندی به اندیشه وحدت و انسجام اسلامی در مقابل زورگویان جهانی است
آنها اظهار داشتند: شركت در راهپیمایی روز قدس همبستگی، وحدت و انسجام مسلمانان را در حمایت از آرمان های فلسطین اشغالی به جهانیان نشان می دهد.
امام جمعه و مدیر حوزه علمیه الاظهر باغلق راز و جرگلان با محكوم كردن جنایات اسرائیل غاصب در كشتار بی رحمانه مسلمانان فلسطین افزود: استكبار جهانی و صهیونیسم بین المللی بخصوص آمریكای جنایتكار و نوكرانش باید بدانند، ما اهل قبله هستیم و هیچ گونه اختلاف بین شیعه و سنی نداریم و دوشادوش برادران شیعی خود برای آزادی قدس شریف می كوشیم.
حاج غفورآخوند یزدانی تصریح كرد: مسجد الاقصی خط قرمز مسلمانان است و هیچ زمانی مردم مسلمان از ارزش های بزرگ خود مثل مسجدالاقصی نخواهند گذشت و شركت در راهپیمایی روز قدس قوت قلبی برای مردم فلسطین است تا بتوانند با روحیه جهادی همچنان با اسرائیل مقابله و جنگ كنند و پیروز شوند.
امام جمعه باغلق شهرستان راز و جرگلان گفت: روز قدس تنها برای مردم ایران نیست بلكه ملت های مسلمان باید با همبستگی و اتحاد در راستای هدف والای خود یعنی نابودی استكبار گام بردارند و تمام سختی های این راه را نیز باید تحمل كنند.
وی با اشاره به اینكه بنا بر فرمایشات امام راحل هر مسلمان یك سطل آب بر روی اسرائیل بریزد، این رژیم غاصب نابود خواهد شد، اظهار داشت: ما از رهبری كه با جان و دل از ملت ستمدیده فلسطین حمایت همه جانبه می كنند، كمال تشكر را داریم و امروز تنها فریادرس مسلمانان در برابر ظالمان و كافران، رهبر عزیزمان، حضرت آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) است.
امام جمعه و مدیر حوزه علمیه القریشی روستای حصارچه از توابع شهرستان رازو جرگلان نیز با دعوت از آحاد مردم برای شركت در راهپیمایی روز جهانی قدس اظهار داشت: به شهادت رساندن مسلمانان ستمدیده فلسطین یكی از نشانه هایی به پایان رسیدن دولت آمریكا و رژیم غاصب صهیونیستی است.
حاج آنا آخوند پروانه تصریح كرد: بی تردید راه مقاومت و ایستادگی همچون گذشته در ملت مظلوم فلسطین ادامه خواهد داشت و این اقدام تجاوزكارانه اسرائیل به هویت قدس و ارزش های مسلمانان و جهان اسلام با محكومیت اینگونه اقدامات نخواهد توانست واقعیت های تاریخی و حقوق مردم مظلوم فلسطین را خدشه دار كند.
امام جمعه حصارچه خراسان شمالی افزود: جامعه اهل سنت خراسان شمالی نیز همچون سال های گذشته، در كنار آحاد ملت شریف ایران اسلامی ضمن بیعت با آرمان های مقدس شهدا، امام شهیدان(ره) و تبعیت از مقام معظم رهبری، در راهپیمایی عظیم روز جهانی قدس حضوری چشمگیر خواهند داشت.
امام جمعه و مدیر حوزه علمیه ربانیه تازه یاب شهرستان مانه و سملقان اظهارداشت: روز جهانی قدس روز بیداری، انسجام و آگاهی بخشی مسلمین جهان در مقابله با توطئه ها و تفرقه افكنی های دشمنان دین اسلام و بخصوص صهیونیسم جهانی است.
حاج عبدالله آخوند خوش نظر به نامگذاری روز قدس از سوی امام خمینی اشاره كرد و تصریح كرد: امام خمینی(ره) آخرین جمعه از ماه رمضان را به خاطر اینكه مسئله قدس و اقدامات جنایت‌كارانه اشغالگران فلسطین به دست فراموشی سپرده نشود به نام روز قدس نامگذاری كردند.
وی افزود: در این روز بزرگ، تمام مسلمانان جهان نسبت به آزادی نخستین قبله گاه مسلمین احساس مسئولیت و دین كرده و احساسات پاك خود را نسبت به رهایی قدس شریف ابراز می دارند.
امام جمعه تازه یاب اضافه كرد: یكی از اهداف مهم غربی ها بخصوص آمریكای جنایتكار و اسرائیل غاصب ایجاد تفرقه و درگیری بین مسلمانان جهان است، لذا باید برای نابودی دشمنان اسلام و از بین بردن اهداف شیطانی این ظالمان باید حضور منسجم وبا شكوه در راهپیمایی روز جهانی قدس داشته باشیم.
آخوند خوش نظر با دعوت از ملت ایران بخصوص جامعه اهل سنت خراسان شمالی برای شركت در راهپیمایی روز قدس، گفت: ما از اهل سنت خراسان شمالی خواستاریم، درراهپیمایی روز قدس امسال نیز همچون سال های گذشته حضوری دشمن شكن و منسجم داشته باشند كه چرا امام راحل زحمات فراوانی را برای مسلمانان و مظلومان جهان اسلام كشیدند و امروز وظیفه شرعی و قانونی ما ایجاب می كند كه برای قدردانی از این زحمات، حضوری دشمن شكن در راهپیمایی روزقدس داشته باشیم.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: روز قدس یادگاری ارزشمند و ماندگار از بنیانگذار كبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است كه امروز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خلف صالح آن عزیز سفركرده، مردم جهان را با استفاده از ظرفیت عظیم و پایان ناپذیر مسلمانان به هم صدایی با ملت فلسطین برای دستیابی به حق مشروع شان فرا خوانده است.
حجت الاسلام محمدعلی سالاری اظهار داشت: حمایت از قدس، لبنان، عراق و سوریه دفاع از امنیت ملی كشور است و به همین دلیل باید در روز جهانی قدس حضور گسترده در راهپیمایی داشته باشیم.
وی گفت: حمایت از قدس در حقیقت دور كردن خط نبرد از كشور است.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان شمالی افزود: وقتی اسرائیل غاصب به طور علنی عنوان می كند كه هدفش ایستادگی در برابر نظام جمهوری اسلامی و ساقط كردن آن است، بنابراین حمایت از قدس ضروری است.
وی اظهارداشت: اگر نظام جمهوری اسلامی در عراق و سوریه ورود پیدا نمی كرد و داعش در این كشورها زمین گیر نمی شد، امروز این اراذل و اوباش خط مقدم نبرد را به مرزهای جمهوری اسلامی می آوردند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با تاكید بر حمایت از مردم فلسطین در روز جهانی قدس و اهمیت جان انسان ها گفت: وظیفه اسلامی و دینی ما دفاع از مردم ستمدیده جهان بویژه مسلمانان است.
مدیركل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی نیز گفت: بنا به فرموده امام علی(ع) همواره باید یار مظلوم و خصم ظالم باشیم بنا براین در هر كجای عالم زمانی كه ظالمی به مظلوم ستم روا می دارد و ما توانایی یاری رساندن به مظلوم را داریم، موظف هستیم كه آنها را نجات دهیم.
حجت الاسلام علی خادمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه صهیونست ها یك تفكر تحقیر آمیز و نژاد پرستانه و بی رحمانه به مردم فلسطین دارند اظهارداشت: قریب 70 سال است كه نظام سلطه بر آنها ظلم روا كرده و در این مدت با شیوه های مختلف مانند آتش زدن، آواره كردن و تخریب كردن بر آنها ستم كردند.
وی با بیان اینكه فلسطین نخستین قبله گاه مسلمانان است گفت: ما به عنوان مسلمان موظف به حمایت و پشتیبانی از این افراد مظلوم و ستمدیده هستیم.
حجت الاسلام خادمی افزود: تمام مردم شریف خراسان شمالی و همه مردمی كه دل در گروه مكتب امام علی(ع) دارند، این مردم مظلوم را در روز قدس با تمام قوا حمایت و همراهی كنند.
وی ادامه داد: حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس ناامیدی و یاس هرچه بیشتر دشمنان از جمله رژیم غاصب صهیونیستی را در پی خواهد داشت.
حجت الاسلام خادمی گفت: شركت مسلمانان جهان در این راهپیمایی به عنوان اعلام حمایت از مقاومت اسلامی و پشتیبانی از ایستادگی مردم مظلوم فلسطین در مقابل رژیم غاصب اسرائیل است.
وی اظهارداشت: با توجه به حوادث منطقه ای و جهانی، حضور منسجم و پرشكوه مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس لرزه بر پیكر استكبار جهانی خواهد انداخت.
وی افزود: در این سال ها كه استكبار جهانی برای به چالش كشیدن شیعه و سنی، در منطقه جنگ های نیابتی به راه انداخته، لازم است امت اسلام با اتحاد و همدلی علیه دشمنان قسم خورده اسلام بپاخیزند و نفرت و انزجار خود را از جنایت های صورت گرفته در كشورهای اسلامی از جمله فلسطین، یمن، عراق، سوریه اعلام نمایند كه این تنها راه نجات جهان اسلام است .
مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی نیز در این باره گفت: اهمیت روز قدس از حضور مردم جهان در راهپیمایی مشاهده می شود.
حجت الاسلام محمد جواد رئوف سید نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در كشورهای آمریكا و اروپا نیز در روز جهانی قدس بسیاری از مردم علیه صهیونیست غاصب راهپیمایی كرده و از مردم ستمدیده فلسطین دفاع می كنند.
وی ادامه داد: هدف نامگذاری جمعه آخر ماه مبارك رمضان به نام روز جهانی قدس، دفاع از مظلومان در مقابل ظالمان است.
حجت الاسلام رئوف سیدنژاد با بیان اینكه با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، همه ساله مردم كشور و این استان با تمام شور در راهپیمایی روز قدس شركت كردند اظهارامیدواری كرد كه در سال جاری نیز مردم با حضور باشكوه خود در راهپیمایی از مردم مظلوم فلسطین دفاع و حمایت كنند.
وی گفت: برخی از افراد نادان عنوان می كنند كه مردم فلسطین اهل سنت و ما شیعه هستیم، اما همه انسان و مسلمان و در قبال انسانیت خود مسئول هستیم، روز قدس و دفاع از مردم مظلوم فلسطین نشانه اتحاد میان مسلمانان است.
حجت الاسلام رئوف سیدنژاد اضافه كرد: امیداست كه با پیروزی مردم فلسطین و غلبه بر رژیم اسرائیل بتوانیم به زودی در مسجد الاقصی نماز جماعت اقامه كنیم.
وی حضور گسترده مردم در روز قدس را لبیك به فرمان تاریخی امام راحل (ره) و تجدید میثاق با مقام معظم رهبری دانست و تصریح كرد: حضور در راهپیمایی روز قدس به معنای محكوم كردن جنایت های اسراییل غاصب و حامیان این رژیم جعلی است.
مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: روز جهانی قدس، سبب بیداری و وحدت جهان اسلام و افشای نقشه های پیدا و پنهان غرب و هم پیمانان مدعی اسلام آنان شد و با وحدت و همبستگی مسلمانان زمینه نابودی رژیم اشغالگر قدس این غده سرطانی، فراهم می شود.
**روز قدس روز اتحاد و همبستگی مسلمانان است
جمعی از ائمه جمعه اهل تسنن استان كرمانشاه نیز روز قدس را نماد اتحاد و همبستگی مسلمانان دانستند و بر حضور گسترده و پرشور تمامی اقشار مردم در راهپیمایی این روز تاكید كردند.
این افراد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاكید كردند كه حضور در راهپیمایی روز قدس یك وظیفه همگانی است.
آنان اتحاد و همبستگی بین مسلمانان را واجب دینی دانستند و حمایت از برادران دینی فلسطینی را یكی از راه های ایجاد اقتدار در جامعه اسلامی برشمردند.
امام جمعه اهل تسنن كرمانشاه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: روزهای روزه داری، مراقبت از گفتار و رفتار، شب های نماز و عبادت و اذكار سحری، مومنان روزه دار را در مرتبه والای انسانی و عبودیت آفریدگاری قرار می دهد كه اجر آن نزد خداوند تضمین شده است.
ماموستا ملا محمد محمدی افزود: مسلمانان علاوه بر خیرات و مبرات ماه رمضان در جمعه پایانی این ماه شریف به منظور همدردی با مسلمانان تحت ستم غاصبان نژادپرست صهیونیست، خود را به صفوف راهپیمایی كنندگان روز جهانی قدس می رسانند، تا بیداری آزادگان و آزادی اولین قبله مومنان را فریاد بزنند.
وی تاكید كرد: مردم متدین اهل سنت استان كرمانشاه نیز در این روز بزرگ، دوشادوش سایر روزه داران یك صدا ندای وحدت را سر می دهند چرا كه این كلمه كلید پیروزی و رمز سرافرازی است.
امام جمعه جوانرود نیز بر لزوم حضور تمامی مسلمانان در راهپیمایی روز جهانی قدس تاكید كرد و گفت: مسلمان از نظر دینی برادر یكدیگر هستند و باید در كنار هم باشند.
ماموستا ملا احمد فخری با تاكید بر ادامه راه امام راحل اظهارداشت: مسلمانان ایران اسلامی همچون سال های گذشته در روز جهانی قدس متحد به میدان خواهند آمد و یكصدا انزجار خود را از رژیم اشغالگر قدس اعلام خواهند كرد.
وی با تاكید بر اینكه باید اتحاد مردم مسلمان جهان را در این روز به جهانیان نشان داد، گفت: مردم اهل تسنن منطقه اورامانات نیز امسال همچون سایر نقاط ایران به میدان خواهند آمد تا با برادران خود در فلسطین هم پیمان شوند.
امام جمعه پاوه هم شركت گسترده اقشار مختلف مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس را زكات امنیت موجود در كشور دانست و گفت: قدس متعلق به همه مسلمانان است و شركت در راهپیمایی این روز برای ما یك وظیفه ملی و تكلیف شرعی است.
ماموستا ملا قادر قادری افزود: راهپیمایی در آخرین جمعه ماه مبارك رمضان هر سال، یادگار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) است كه در ایران و بیشتر كشورهای جهان این روز با حضور مردم در خیابان ها و تجمع در اماكن مختلف در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و تنفر و انزجار از رژیم صهیونیستی برگزار می شود.
وی از تمام اقشار جامعه و مردم روزه دار منطقه پاوه و اورامانات و استان كرمانشاه برای حضور پرشور و گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت كرد.
امام جمعه پاوه اظهار داشت: انتظار داریم مردم همیشه در صحنه این شهرستان در روز جمعه با حضور گسترده خود بار دیگر نشان دهند كه قدس مال ما و متعلق به مسلمانان است و ملت ایران هیچ گاه دست از حمایت از قدس بر نخواهد داشت اگر چه فتنه داعش توانسته مقداری فاصله ایجاد كند ولی به امید خدا این فاصله از بین خواهد رفت و ما در حمایت از قدس بیش از گذشته ایستادگی خواهیم كرد.
ماموستا قادری افزود: رمضان در حال تمام شدن است ولی خداپرستی و تبعیت از رسول گرامی اسلام (ص) همچنان ادامه دارد و تمام شدنی نیست و امیدواریم كه ما همیشه رمضانی و قدسی باشیم.
امام جمعه روانسر نیز حضور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس را نماد و تجلی وحدت و همبستگی امت اسلامی دانست و افزود: با توجه به فتنه گری ها و آشوب گری هایی كه استكبار جهانی و در راس همه آنها آمریكا و اسراییل در منطقه به راه انداخته اند حضور گسترده و دشمن شكن اقشار مختلف مردم در این راهپیمایی ضروری است.
ماموستا ملا عبدالله عفوری تصریح كرد: قدس قبله اول مسلمین است و یكی از سه حرم مقدس الهی است كه در چند دهه گذشته مورد ظلم ظالمان و ستم ستمكاران واقع شده و مردم مظلوم و صاحب حق فلسطین را سركوب می كنند.
وی اظهار داشت: در نظام مقدس جمهوری اسلامی چون نظام ارزشهاست امام راحل (ره) با حكمت، روشن بینی و دوراندیشی حكیمانه ای كه داشتند جمعه آخر ماه مبارك رمضان را به عنوان روز جهانی قدس نامگذاری كردند و روز قدس روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اظهار تنفر از اسراییل غاصب است.
امام جمعه روانسر روز قدس را یادگار ارزشمند رهبر كبیر انقلاب دانست و اظهار داشت: همه مسلمانان باید با حفظ وحدت و برادری با حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس، جنایات اسراییل غاصب را محكوم كنند.
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان نیز گفت: حضور باشكوه شیعه و سنی در راهپیمایی روز جهانی قدس، تجلی وحدت، اقتدار و عظمت مسلمانان در برابر استكبار جهانی است.
مولوی عبدالصمد كریم زایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن دعوت آحاد مردم برای حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس اظهار داشت: قدس متعلق به مسلمانان است و بزرگداشت این روز جهانی تلاش درجهت دفاع از ارزش ها و آرمان های اسلامی محسوب می شود.
وی ادامه داد: لازم است برای دفاع از حقوق اعتقادی و ارزشی مردم فلسطین در آخرین جمعه از ماه مبارك رمضان به ندای امام راحل(ره) لبیك گفته و در راهپیمایی روز قدس شركت كنیم.
وی افزود: نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به نام روز جهانی قدس از سوی امام راحل (ره) اقدامی ماندگار در تاریخ بشریت برای دفاع از مردم فلسطین است.
وی تصریح كرد: مسلمانان وظیفه دارند با شركت در راهپیمایی روز قدس؛ ابراز خشم و انزجار از رژیم صهیونیستی، پشتیبانی و حمایت خود از مردم فلسطین را اعلام كنند.
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفت: با توجه به انتقال سفارت آمریكا به قدس شریف ملت ایران دوشادوش مسلمانان جهان در آخرین جمعه ماه مبارك رمضان بار دیگر انسجام ملی خود را به رخ جهانیان خواهند كشاند.
مولوی كریم زایی تاكید كرد: حضور در راهپیمایی روز قدس بیانگر تاكید مجدد امت اسلامی بر مبارزه با ظلم و جور است.
وی ادامه داد: حضور با شكوه مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس موجب دلگرمی مردم مظلوم فلسطین برای ادامه مبارزات علیه رژیم اشغالگر قدس است.
علمای اهل سنت آذربایجان غربی نیز همچون بسیاری دیگر از روحانیان شیعه و سنی جهان اسلام، حضور در راهپیمایی روز قدس را وظیفه همگانی و عامل دلگرمی مردم مظلوم فلسطین می دانند و بر حضور تاریخی مردم آزادی خواه از هر قوم و نژادی در راهپیمایی امسال تاكید می كنند.
امام راحل در 13 رمضان سال 1399 هجری قمری برابر با 16 مرداد سال 1358 شمسی در پیامی آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را روز جهانی قدس نامیدند و از آن زمان تاكنون بسیاری از مسلمانان و حتی پیروان سایر ادیان الهی جهان با حضور در راهپیمایی روز قدس، انزجار خود را از رژیم جعلی صهیونیستی و جنایت های آن اعلام می كنند.
امام جمعه اهل سنت نقده معتقد است كه حضور باشكوه در راهپیمایی روز قدس وظیفه شرعی و ملی ملت مسلمان ایران است و این مردم در سال جاری باشكوه تر از سال های گذشته فریاد مرگ بر رژیم صهیونیستی سر می دهند.
ماموستا ابراهیم سرخابی افزود: انتقال سفارت آمریكا به فلسطین اهانت به مسلمانان است و ملت ایران در پاسخ به این حركت با حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس، انزجار خود را از رژیم صهیونیستی و آمریكا نشان می دهند.
امام جمعه اهل سنت نقده با تاكید بر اینكه هیچ مسلمان با وجدانی در این روز ساكت نمی نشیند، ادامه داد: حضور تك تك مسلمانان موجب یاس و ناامیدی ظالمان می شود.
امام جمعه اهل سنت نقده با بیان اینكه روز قدس، روز اسلام است و به فرموده امام راحل این روز متعلق به گروه، قوم و نژاد خاصی نیست، ادامه داد: این روز به تمام مظلومان جهان تعلق دارد.
وی افزود: ایستادگی در برابر ظلم و مقابله با استبداد تاكید موكد قرآن بوده و حمایت از مظلوم وظیفه شرعی، اخلاقی، عرفی و انسانی است.
امام جمعه اهل سنت ارومیه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس، رژیم صهیونیستی را وحشت زده می كند و جواب دندان شكنی به زیاده گویی های برخی از سردمداران غرب است.
ملا عبدالقادر بیضاوی افزود: ملت مسلمان ایران و به ویژه آذربایجان غربی با شركت گسترده در این راهپیمایی، نقشه های شوم اسراییل را خنثی می كنند و امید دوباره ای به ملت مظلوم فلسطین می دهند.
وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی با حمایت و پشتیبانی آمریكا، مردم مظلوم فلسطین را قتل عام می كند و بر مسلمانان جهان واجب است تا با حضور پرشور خود در راهپیمایی روز قدس، نسبت به جنایت های این رژیم جعلی اعلام انزجار كنند.
ملا بیضاوی با بیان اینكه روز قدس میراث ماندگار امام راحل است، گفت: معمار كبیر انقلاب برای اینكه مساله فلسطین به فراموشی سپرده نشود با نامگذاری این روز باعث شد تا هر ساله مسلمانان جهان در حمایت از فلسطینیان بپا خیزند و یادآوری كنند كه سرزمین فلسطین متعلق به جهان اسلام است.
امام جمعه اهل سنت ارومیه نامگذاری روزی بنام روز قدس توسط امام راحل را نشانه آینده نگری ایشان دانست و گفت: سفارش های امام راحل باید به بهترین شكل ممكن به مرحله اجرا گذاشته شود.
امام جمعه بوكان نیز در گفت و گو خبرنگار ایرنا گفت: امسال ملت ایران و به ویژه آذربایجان غربی با حضور تاریخی در راهپیمایی روز قدس، غیرت خود را به نمایش می گذارند تا دنیا بداند كه ملت های مسلمان پشتیبان مردم فلسطین و بیت المقدس هستند.
ماموستا عبد الرحمن خلیفه زاده افزود: استكبار جهانی در اتاق های فكر خود نقشه نابودی فلسطین و حاكمیت بر تمام كشورهای اسلامی را ترسیم می كند و به همین دلیل ملت های مسلمان باشكوه تر از همیشه این روز را برگزار می كنند.
امام جمعه پیرانشهر نیز گفت: امسال مسلمانان باید بلندتر از سال های قبل فریاد مرگ بر اسراییل سر دهند و لرزه بر اندام صهیونیست ها بیاندازند.
ماموستا مصطفی محمودی ادامه داد: فلسطین متعلق به جهان اسلام است و برگزاری باشكوه راهپیمایی روز قدس، ناكامی و ناامیدی را بر رژیم صهیونیستی و حامیانش حاكم می كند.
به گزارش ایرنا طی روزهای اخیر بسیاری از مسوولان نظام با تاكید بر اینكه ' مسأله قدس مسأله اسلام و انسانیت است' از اقشار مختلف مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی روز قدس امسال دعوت كرده اند.
تهرام/1484