بیماری های قلبی و عروقی عامل 48 درصدی مرگ در كشور است

تهران- ایرنا- معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، گفت: بیماری های قلبی و عروقی عامل 48 درصد از مرگ و میر مردم كشور است و بیشترین سهم را در مرگ و میر ایرانیان دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سید محمدهادی ایازی با بیان اینكه بیماری های غیرواگیر شامل بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و حوادث ترافیكی، عامل اصلی مرگ و میر مردم كشور است بر ضرورت آگاهی رسانی به مردم و استفاده از ظرفیت های مردمی، نهادهای عمومی و دولتی در جهت پیشگیری از این بیماری ها تاكید كرد.
وی افزود: اصناف كشور می توانند كمك بسیار زیادی به كاهش بیماری های غیرواگیر و تامین سلامت مردم كنند و خوشبختانه در یكی دو سال اخیر، جلسات مختلف و موثری را با اصناف از جمله نانوایان و شیرینی پزها داشته ایم تا میزان شكر، جوش شیرین و نمك موجود در محصولات آنها كاهش پیدا كند.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت از اعلام آمادگی اصناف برای تشكیل كارگروه های تخصصی به منظور كاهش میزان چربی، نمك و شكر موجود در مواد غذایی خبر داد و افزود: اصناف در قالب این گروه ها و برنامه هایی كه تدوین خواهد شد، محصولاتی را تولید می كنند كه به تامین سلامت جامعه كمك كند.
وی با اشاره به انتقال الگوهای بیماریها از واگیر به غیر واگیر، گفت: خوشبختانه در چهار دهه اخیر با اقدامات ارزشمند انجام شده در نظام جمهوری اسلامی ایران، امید به زندگی در بین مردم ایران حدود 23 سال افزایش پیدا كرده است.
وی با اشاره به تصویب سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در كشور، یادآور شد: تكالیف و وظایف دستگاه های اجرایی مختلف در این سند مشخص شده كه طبق این سند، هم بخش دولتی به عنوان یك بخش بسیار مهم و اثرگذار و هم مردم و صنوف مختلف باید نقش خود را به خوبی ایفا كنند.
اجتمام**1193**1055