۱۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۱۵
کد خبر: 82935749
۰ نفر
كشف راهی برای نابودی باكتری ها بدون استفاده از آنتی بیوتیك

تهران- ایرنا- محققان دانشگاه «پارك» در پنسیلوانیای آمریكا، راهكار جدیدی را برای نابود كردن باكتری «كلستریدیوم دیفیسیل» پیدا كردند كه در آن به جای استفاده از آنتی بیوتیك های متداول، ژن های كلیدی باكتری غیرفعال می شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریكا، آنتی بیوتیك های متداول موجب مرگ باكتری های خوب و بد موجود در روده شده و می تواند به بروز انتروكولیت با غشای كاذب منجر شود كه یك عارضه شدید و نادر در روده محسوب می شود.
اكنون محققان توانستند سه نوع آنتی بیوتیك جدید را در آزمایشگاه تولید كنند كه با جلوگیری از توصیف ژن های حیاتی باكتری كلستریدیوم دیفیسیل فقط این نوع باكتری را از بین ببرد و بر خلاف آنتی بیوتیك های متداول، موجب مرگ سایر باكتری ها نشود.
این داروها دربرگیرنده مواد ژنتیكی مشابه موادژنتیكی باكتری است و به گونه ای طراحی شده كه ژن های خاصی از باكتری را هدف قرار دهند. زمانی كه این مواد ژنتیكی با باكتری ادغام می شود، از توصیف ژنتیكی باكتری جلوگیری كرده و آن را می كشد.
در آزمایش های اولیه، این داروها همه باكتری های كلستریدیوم دیفیسیل مورد آزمایش را نابود كرد اما سایر باكتری های موجود در محیط را از بین نبرد.
اكنون محققان در تلاشند با آزمایش های بالینی، كارآیی این داروها را بهبود بخشند و امیدوارند در پایان كار بتوانند دارویی بسازند كه فقط باكتری هدف را نابود كند و هیچ گونه تاثیری بر سایر باكتری ها و سلول های بدن نداشته باشد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Journal of Antibiotics منتشر شده است.

علمی (6)**9259*1961*