۱۶ خرداد ۱۳۹۷، ۳:۵۲
کد خبر: 82935248
T T
۰ نفر
لیلة القدر؛ فرصتی برای زدودن گناه و زنگار از قلوب

تهران- ایرنا- دومین شب از لیالی قدر، شبی پر رمز و راز كه در آن سرنوشت ها و تقدیرها رقم می خورد، در حالی به پایان رسید كه مردم مومن ایران اسلامی بامداد چهارشنبه در مساجد، حسینیه ها و مكان های مذهبی و زیارتی با برپایی آئین های معنوی با خالق هستی راز و نیاز و مناجات كردند.

به گزارش ایرنا، شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان مصادف با شب شهادت امام علی(ع)، مراسم احیاء دومین شب قدر كه در روایات رسیده از امامان معصوم (ع) فضیلت آن از هزار ماه بیشتر است، در كشور با حضور گسترده مردم در مساجد، حسینیه ها و مكان های مذهبی و زیارتی برگزار شد.
آئین معنوی و روحانی شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان سه شنبه شب با حضور گسترده مردم تهران در مساجد، حسینیه ها، مكان های مذهبی و زیارتی برگزار و مومنان و دلباختگان حضرت امیرالمومنین (ع) با حضور خود در این مراسم ندای العفو العفو در دومین شب از لیالی قدر سر دادند.
همچنین مراسم دومین شب از لیالی قدر با حضور پرشور مردم مومن و خداجو از جمله خانواده معظم شهدا و ایثارگران و همچنین بیت امام راحل(ره) از جمله یادگار امام حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در حرم مطهر امام راحل (ره) برگزار شد.
در این مراسم كه از ساعت 22:30 دقیقه سه شنبه شب آغاز و تا ساعت 2 بامداد روز چهارشنبه ادامه داشت، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به سخنرانی پرداخت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم احیاء شب بیست و یكم ماه رمضان در حرم امام خمینی(س) گفت: عصبانیت دشمنان و استكبار، از استقلال كشور است.
وی تاكید كرد: اگر وحدت را بشكنیم سایه لطف خدا از سر ما برداشته می شود؛ خدا با كسی عقد اخوت نبسته است، این یك هشدار است.
ناطق نوری تصریح كرد: به فرموده امیرالمومنین آنچه كمر ما را می شكند؛ كینه توزی نسبت به یكدیگر است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: غرور و باندبازی انسان را كر و كور می كند؛ دل مردم را خالی می كنیم تا طرف را بكوبیم. وقتی همه به هم می گویند این دزد و آن دزد است، مردم در مورد آنها به اجماع مركّب می رسند. وقتی اینگونه شد به فرموده امیرالمومنین(ع) لباس عزت را از تن آنها درمی آورد و می گوید شما لایق نیستید.
وی تاكید كرد: امروز در شرایطی هستیم كه كشورمان با این استقلال، موفقیت ها و هوشمندی، دشمنان به فكر ضربه قطعی هستند.
او گفت: تجربه جنگ نشان داد ما باید قدرتمند باشیم و عزیزان ما در وزارت دفاع، سپاه و ارتش تلاش كردند. امروز نیروهای مسلح ما به پیشرفت های بزرگی رسیده اند و دشمنان از همین ترسیده اند.
ناطق نوری با تاكید براینكه اسراییل و آمریكا از حضور منطقه ای ایران می ترسند، افزود: امیدواریم خداوند توفیق وحدت كلمه به ما ببخشد؛ امروز بیش از هر زمان، مانند زمان جنگ به وحدت ملی نیازمندیم.
وی در پایان تاكید كرد: هر فریادی كه دل مردم را خالی كند و ایجاد تفرقه كند، ریختن آب به آسیاب دشمن است.
در شهر ری نیز احیای دومین شب از لیالی پر فضیلت قدر مصادف با شب شهادت مولای متقیان و امیرمومنان، حضرت علی علیه السلام از ساعت 21:45 روز سه شنبه تا 2:10 بامداد روز چهارشنبه با حضور جمع كثیری از زائران و ارادتمندان خاندان نبوت علیهم السلام در مصلّای بزرگ ری برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در حرم مطهر عبدالعظیم حسنی(ع) در سخنانی گفت: قلب ماه های سال 3 ماه است، ماه رجب و شعبان و سپس ماه مبارك رمضان و قلب رمضان شب های قدر است و در روایات بر 2 شب بیست و یكم و بیست و سوم توجه ویژه شده و این دو شب را هر طور كه هست؛ دریابید.
امام جمعه موقت تهران اظهاركرد: بیداری هدفمند این 2 شب مهم است وگرنه بیداران زیاد و برخی غافل از خدا هستند و این بیداران نسخه دارند و هزار بار نام خدا را بر زبان می آورند و قرآن بر سر می گیرند و هدف آن با این شب زنده داری، دل زنده شود و دلی كه از خدا جدا شده، احیا بشود.
خاتمی در ادامه به موضوع گناه اشاره كرد و افزود: در رابطه با گناه 5 حالت است و جز معصومین هیچ كس دیگری بی گناه نیست.
او گفت: برخورد اول در رابطه با گناه این است كه انسان گناه خود را توجیه كند و به دنبال استغفار نرود و مجاز نیستیم با پوشش تحلیل سیاسی غیبت كنیم و دروغ گفتن از نوع مصلحتی فقط بین زن و شوهر است برای زمان آشتی كردن؛ اما اگر پیاپی دروغ بگوییم توجیه گناه محسوب می شود.
وی دومین برخورد با گناه را سنجیدن گناه خود با گناه دیگران دانست و افزود: كسانی هستند كه گناه می كنند و توجیه نمی كنند اما گناه خود را با گناه دیگران می سنجند و در این زمینه باید خطوط قرمز خداوند را دید و گناه خود را كوچك نشمارید.
خاتمی در ادامه با اشاره به برخورد سوم با گناه كه نا امیدی است، گفت: اگر كسی به درجه ناامیدی رسید در شیب افتادن در دره گناه رسیده و این وسوسه شیطان است و لذا هیچكس نباید در هیچ شرایطی از فضل خداوند ناامید باشد.
وی تاكید كرد: همانطور كه حضرت علی (ع) فرموده است؛ خدا همه گناهان را می آمرزد و باید گناهان حق الناس پرداخته شود و در مورد حق الله اگر خاضعانه به سوی خدا بیایید توبه را می پذیرد همانطور كه تا شب عاشورا «حر» از یاران یزید بود و گناهی از این بالاتر نبود و روز عاشورا كه حر صادقانه پشیمان شد توبه اش پذیرفته شد لذا هیچ گاه نباید لطف خدا را پیش روی خود بسته دید و ركن اول توبه پشیمانی و ركن دوم تصمیم است.
امام جمعه موقت تهران در ادامه افزود: حالت چهارم برخورد با گناه؛ عقب انداختن توبه و توهم وقت زیاد داشتن است، لذا نباید فكر كنیم وقت بسیار زیادی داریم و نكته ای كه قابل توجه است اینكه یك مرتبه خداوند هر آنچه را كه دارید می گیرد.
خاتمی حالت پنجم را از آن كسانی دانست كه گناه را توجیه نمی كنند و آن را كوچك نمی شمارند و از نعمت و رحمت الهی نیز مایوس نمی شوند و توبه را نیز به تعویق نمی اندازند.
وی تاكید كرد: به كسانی كه این 5 ویژگی را دارند بشارت می دهیم كه از سوی خداوند دعوت شده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا از مشهد، همزمان با شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان، طنین «الغوث، الغوث» هزاران زائر و مجاور حرم مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) در پر ارج ترین و زیباترین شبهای سال به آسمان برخاست.
در این ﻣﺮاﺳﻢ كه از ﺳﺎﻋﺖ 21 ﺑﺎ قرائت قرآن توسط حامد علیزاده قاری بین المللی حرم رضوی آغاز شد، در ادامه امیر عارف به قرائت دعای جوشن كبیر پرداخت و زائران حرم امام رضا(ع) نیز با او هم‏نوا شدند.
همه صحن ها، رواق ها و خیابان های مشرف به حرم مطهر رضوی در دومین شب قدر مملو از مومنان و ارادتمندان به عالم آل محمد (ع) بود، آنان كه قدر شب قدر را می دانند، شبی كه قلمها در وصفش می شكنند، زبانها از توصیفش قاصرند و عاقلان در فهم عظمت این شب مبهوت و متحیرند.
در چنین شب بزرگی چه مكانی بهتر و پربركت تر از حرم امام رضا (ع) كه میلیون ها مسلمان در سراسر دنیا آرزوی همجواری با این حرم مقدس را دارند و در شب قدر كه همتراز با هزار ماه است، در حسرت استشمام عطر رضوی و چشم دوختن به گنبد طلایش، بغض در گلویشان می شكند و اشك از چشمانشان سرازیر می شود.
این شب بزرگ متعلق به امیرمومنان علی (ع) و سالروز شهادت آن حضرت به دست دشمنان دین خداست و به همین مناسبت پس از قرائت دعای جوشن كبیر، ذاكران و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مرثیه سرایی و عزاداری پرداخته و زائران و مجاوران همنوا با آنان سوگواری كرده و اشك ماتم ریختند.
همزمان با سالگرد شهادت امیرمومنان حضرت علی(ع) و دومین شب قدر، با حضور پرشور زائران و مجاوران مراسم وداع با شهید مدافع حرم «گل آقا مرادی» در بارگاه منور رضوی برگزار شد.
با تشییع این شهید عزیز حال و هوای خاصی در حرم مطهر رضوی حاكم شد و كلیه زائران یك صدا گلبانگ لبیك یا حسین(ع) و لبیك یا زینب(س) سردادند.
حاج احمد واعظی در مراسم وداع شهید مدافع حرم مرادی به قرائت زیارت امام حسین(ع) پرداخت و در مدح شهدای مدافع حرم و حضرت زینب(س) به مدیحه سرایی و روضه خوانی پرداخت.
قرار است تا پیكر شهید مرادی در سالروز شهادت حضرت علی(ع) پس از طواف در بارگاه ملكوتی حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) برای خاكسپاری به بهشت رضا(ع) منتقل شود تا در جوار همرزمان شهیدش آرام گیرد.
یادآور می شود شهید مدافع حرم فاطمیون مرادی در سال ١٣٧٧ در مشهد چشم به جهان گشود، وی كه یكی از كم سن ترین شهدای مدافع حرم است در 2 خرداد سال جاری در سن 19 سالگی در كشور سوریه، بدست نیروهای تكفیری به شهادت رسید.
در ادامه این مراسم و پس از سخنرانی حجت‌الاسلام ناصر رفیعی، زائران و مجاوران قرآن ها را بر سر گذاشته و خدا را به پیامبر بزرگوارش و 13 معصوم (ع) قسم دادند تا از سر تقصیرات آنان گذشته و حاجات آنان را برآورده سازد.
همچنین همزمان با سراسر كشور، خداجویان و عاشقان امامت و ولایت در شهر مقدس قم نیز در شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) فریاد الغوث الغوث سر دادند.
به گزارش خبرنگار ایرنا از قم، مردم مومن و خداجوی شهر مقدس قم نیز در دومین شب قدر در حرم مطهر دخت موسی بن جعفر (ع) حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد مقدس جمكران و دیگر مساجد، تكایا، حسینیه ها و بقاع متبركه امامزادگان گرد هم آمده و تا هنگام سحر با قرائت قرآن و دعای جوشن كبیر، اسماء اعظم الهی را زمزمه كردند.
بارگاه ملكوتی مطهر كریمه اهل‌بیت(س) در تمامی صحن ها و شبستان ها مملو از زائران و مجاورانی بود كه خود را از دور و نزدیك به حرم مطهر ایشان رسانده بودند و با سر گرفتن قرآن و مناجات با پروردگار متعال، حال و هوای خاص معنوی را به مراسم احیای شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان بخشیده بودند.
در مراسم دومین شب قدر در حرم مطهر كریمه اهل بیت(س) كه از ساعت 22 روز سه شنبه آغاز و تا ساعت 2:15 بامداد روز چهارشنبه ادامه داشت برنامه هایی از جمله اقامه نماز جماعت، بیان احكام، قرائت فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی، برگزاری محفل قرآنی، قرائت دعای جوشن كبیر و سخنرانی و احیاء از سوی آستان مقدس حضرت معصومه(س) تدارك دیده‌ شده بود.
در این مراسم دعای جوشن كبیر توسط حاج حسن شالبافان قرائت و پس از آن مراسم سخنرانی و احیاء توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی انجام شد.
در این مراسم معنوی و باشكوه، مردم مومن و ولایتمدار شهر مقدس قم با توسل به انوار الهی ائمه اطهار(ع) از درگاه خداوند متعال بخشش و توفیق بندگی را طلب كردند و در دعاهای خود، عزت و سربلندی نظام اسلامی و نابودی دشمنان اسلام و انقلاب را خواستار شدند.
همچنین مردم شهر شیراز؛ سومین حرم اهل بیت (ع) در ایران اسلامی همچون دیگر مردم استان و شیعیان و آزادیخواهان جهان شامگاه سه شنبه به سوگواری در عزا و رثای شهادت امام متقیان پرداختند.
حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و دیگر امامزادگان والامقام همچون حضرت سید میرمحمد (ع)، سید علاء الدین حسین بن موسی الكاظم (ع)، علی بن حمزه بن موسی الكاظم (ع) نیز در سوگ شهادت نخستین امام شیعیان جهان سیاه پوش و میزبان شمار زیادی از دوستداران خاندان عصمت و طهارت بود.
در این شب كه بنا بر روایات یكی از شب های قدر است، همچنین محافل دعا و نیایش در مساجد، حسینیه ها، تكایا، برخی پارك ها و ... میعادگاه عاشقان درگاه الهی است كه تا به امروز؛ 20 روز را در حال عبادت و روزه داری بوده اند.
آیت الله لطف الله دژكام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز شامگاه سه شنبه و همزمان با دومین شب از شب های قدر در حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) به ایراد سخنرانی پرداختند.
همچنین مراسم احیا دومین شب قدر در جوار حرم مطهر شهدای گمنام در مركز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان فارس در شیراز هم برپا شد.
شب های نوزدهم، بیست و یكم و بیست و سوم ماه مبارك رمضان، به عنوان لیالی پرفیض و بركت قدر در نزد شیعیان و بسیاری از مسلمانان جهان دارای جایگاه با عظمتی است كه در این شب ها به قرائت ادعیه، اقامه نماز و انجام مستحبات و شب زنده داری مشغول می شوند.
شبد**1953**9122
۰ نفر