۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۱
کد خبر 82935190
۰ نفر
قاسمي درگذشت باستان‌شناس پيشكسوت را تسليت گفت

تهران- ايرنا- رئيس مركز ديپلماسي عمومي وزارت امور خارجه در پيامي درگذشت محمديوسف كياني باستان‌شناس پيشكسوت را تسليت گفت.

به گزارش سه شنبه شب ايرنا، بهرام قاسمي در پيام خود درگذشت اين پژوهشگر، مدرس باستان شناسي و يكي از پايه گذاران مطالعات معماري در تاريخ معاصر را به بازماندگان، شاگردان و جامعه علمي و فرهنگي كشور تسليت و براي وي رحمت و غفران واسعه الهي مسالت كرد.
به گزارش ايرنا، كياني متولد سال ١٣١٧ در شهر بابل بود كه سال 1342 در مقطع كارشناسي باستان‌شناسي و تاريخ هنر از دانشگاه تهران و سال 1343 نيز در رشته تاريخ دانش آموخته شد و مقطع كارشناسي ارشد باستان‌شناسي را سال 1344 به پايان رساند.
او براي ادامه تحصيل به لندن رفت و سال 1349 با مدرك دكتراي باستان‌شناسي و تاريخ هنر اسلامي از دانشگاه لندن دانش آموخته شد.
كارشناسي امور باستان‌شناسي، رياست موزه هنرهاي ايران، رياست موزه ملي ايران، مديريت هيات بررسي و تحقيقات باستان‌شناسي دشت گرگان و عضويت در هيات علمي گروه باستان‌شناسي و تاريخ هنر دانشگاه تهران در كارنامه فعاليتهاي اجرايي كياني به چشم مي خورد.
كياني بيش از ٤٠ سال فعاليت حرفه اي در عرصه‌هاي باستان‌شناسي و تاريخ هنر داشت كه از جمله ثمرات آن مي توان به انتشار كتاب‌هاي متعددي از جمله پايتخت‌هاي ايران، تاريخ هنر معماري در دوره اسلامي، تزئينات وابسته به معماري ايران، شهرهاي ايران، كاروانسراهاي ايران، مقدمه‌اي بر هنر كاشي كاري ايران و همچنين نظر اجمالي بر شهرنشيني و شهرسازي در ايران اشاره كرد.
كياني روز يكشنبه 13 خرداد در سن هشتاد سالگي درگذشت.
پيكر آن مرحوم امروز سه شنبه 15 خرداد ماه از مقابل موزه ايران باستان تشييع و براي خاكسپاري به شهرستان شهميرزاد استان سمنان بدرقه و در گلزار شهداي شهميرزاد به خاك سپرده شد.
مراسم گراميداشت سومين روز درگذشت اين باستان‌شناس فردا چهارشنبه از ساعت 17 و 30 دقيقه تا 19 در مسجد اعظم دروازه شهميرزاد برگزار مي شود و مراسم يادبودي نيز دوشنبه هفته آينده 21 خرداد ماه از ساعت 16 تا 17 و 30 دقيقه در مسجد نور واقع در ميدان فاطمي تهران برگزار خواهد شد.
شبد**1953**1010