۱۵ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۹
کد خبر: 82935108
۰ نفر
انگلیسی ها از برگزیت پشیمان شده اند

لندن - ایرنا - نتایج تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته در انگلیس نشان می‌دهد كه آمار مخالفان خروج این كشور از اتحادیه اروپا درقیاس با حامیان برگزیت به میزان زیادی افزایش‌یافته است.

به گزارش ایرنا، نظرسنجی موسسه یوگو (YouGov) كه روز سه‌شنبه منتشر شد حاكی از آن است كه 47 درصد مردم انگلیس خروج از اتحادیه اروپا را اشتباه می‌دانند. در مقابل، 40 درصد مردم این كشور همچنان موافق برگزیت هستند.
به گفته كارشناسان، این برای اولین بار است كه اختلاف میان طرفداران و موافقان برگزیت تا این حد افزایش‌یافته است.
به‌رغم گذشت نزدیك به 2 سال از برگزاری ‌همه‌پرسی برگزیت كه در جریان آن بیشتر مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند، گروه‌های طرفدار اتحادیه اروپا همچنان هفته‌ای یك‌بار مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس تجمع كرده و خواستار توقف برگزیت می‌شوند.
«پیتر كلنر» مدیر اسبق موسسه یوگو چندی پیش با انتشار یادداشتی در نشریه پروسپكت با اشاره به تغییرات بافت جمعیتی انگلیس و پیوستن جوانان به آمار رأی‌دهندگان در این كشور، پیش‌بینی كرد كه در صورت برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت، طرفداران ماندن در اتحادیه اروپا پیروز خواهند شد.
وی اظهار داشت كه از 14 نظرسنجی صورت گرفته در یك سال گذشته نتایج 13 نظرسنجی نشان می‌دهد كه مردم انگلیس به ادامه حضور در اتحادیه اروپا گرایش پیدا كرده‌اند.
نتایج نظرسنجی امروز موسسه یوگو همچنین نشان می‌دهد كه 62 درصد مردم انگلیس از راهبرد دولت محافظه‌كار «ترزا می» درباره خروج از اتحادیه اروپا ناراضی هستند.
به عقیده كارشناسان، بخشی از این نارضایتی به شكست دولت «می» در تصویب لایحه برگزیت در پارلمان این كشور برمی‌گردد. درحالی‌كه كمتر از یك سال به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا مانده است، نمایندگان مجلس اعیان مخالفت خود را با لایحه برگزیت اعلام كرده و آن را برای شور بیشتر به مجلس عوام بازگرداندند.
این لایحه اواخر دی‌ماه سال گذشته در مجلس عوام به تصویب رسید و برای تائید نهایی به مجلس اعیان فرستاده شد. سه‌شنبه آینده نمایندگان مجلس عوام قرار است برای دومین بار درباره این لایحه رأی‌گیری كنند. مجلس اعیان پس از چند ماه بحث و بررسی، خواهان اصلاحاتی در این لایحه شده كه ازجمله آن‌ها می‌توان به تداوم حضور انگلیس در اتحادیه گمركی اروپا در دوره پسا برگزیت، حفظ قوانین استخدامی اروپا و استقرار به‌اصطلاح «مرز نرم» میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند پس از برگزیت اشاره كرد.
هم‌زمان بحث برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا بالاگرفته است.
«جورج سوروس» میلیاردر و مدیر بنیاد سوروس آمریكا به‌تازگی طی اظهاراتی در اندیشكده روابط خارجی پاریس فاش كرد كه اعتباری را معادل 700 هزار پوند برای حمایت از پویش برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت در انگلیس سرمایه‌گذاری كرده است.
سوروس اظهار داشت كه تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا پیامدهای مخربی را برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه انگلیس به‌طور قطعی تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا نگرفته است ، افزود: درنهایت این مردم انگلیس هستند كه بایستی درباره ادامه حضور در اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری كنند اما بهتر است كه این امر هرچه زودتر محقق شود.
بنا بر اعلام دولت انگلیس، این كشور رسماً در ماه مارس میلادی از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. دو طرف تلاش می‌كنند تا ماه اكتبر آینده درباره توافق برگزیت به تفاهم دست یابند تا پیش از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این توافق را به تصویب پارلمان‌های اروپا و انگلیس برسانند.
سوروس در نظر دارد تا تبلیغات خود را برای برگزاری همه‌پرسی سراسری در انگلیس از هشتم ژوئن (جمعه) آغاز كند. او می‌خواهد پذیرش توافق برگزیت با اروپا و یا ماندن در اتحادیه اروپا را در این‌همه پرسی به رأی بگذارد.
اروپام ** هـ ن **1586

سرخط اخبار جهان