زیرساخت تاسیسات برقی نطنز برای چندصد هزار سو آماده است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان انرژی اتمی از آماده بودن تاسیسات برقی نطنز به دست دانشمندان این سازمان خبر داد كه برای اهداف بلند مدت چند ساله از جمله چندصد هزار سو در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اكبر صالحی روز سه شنبه و در نشست خبری با
اشاره به فرمان روز گذشته رهبر معظم انقلاب افزود: سازمان انرژی اتمی بنا به نظر رهبر معظم انقلاب و حمایت های رئیس جمهوری از ابتدای دولت یازدهم فعالیت های زیرساختی وسیعی را در چارچوب تعهدات پادمانی خود آغاز كرد كه اگر به طور عادی می خواستیم عمل كنیم برای چند سال آینده باید محقق می شد ولی جوانان ما در این سازمان بی سروصدا، فعالیت های خود را آغاز كردند.
وی از مظلومیت دانشمندان سازمان انرژی هسته ای سخن گفت و افزود: یكی از فعالیت های جوانان ما آماده كردن زیرساخت تاسیسات برقی نطنز با هزینه های فراوان برای چند صد هزار سو است در حالی كه قبل از برجام چنین زیرساخت هایی را برای اهداف بلند مدت نداشتیم.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز (دوشنبه) در اجتماع پرشور مردم قدرشناس در بیست‌ونهمین سالگرد عروج ملكوتی امام خمینی(ره) فرمودند: مسئولان سازمان انرژی هسته ای موظف هستند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به 190 هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند و مقدمات اجرای مسائلی را كه رئیس جمهور دستور داده اند از همین فردا آغاز كنند.

** واحد اختلاطی در نطنز
رئیس سازمان انرژی اتمی یكی دیگر از اقدامات انجام شده را رونمایی و افتتاح واحد اختلاطی دانست كه در بیستم فروردین توسط رئیس جمهوری صورت گرفت كه واحدی عظیم در نطنز بود.
وی ادامه داد: كار دیگری كه در نطنز انجام شد و در چارچوب تعهدات پادمانی ما بود ولی اعلام عمومی نكردیم برای ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته بود.
صالحی افزود: برای ساخت این سانتریفیوژها باید تاسیساتی را فراهم و بهترین تجهیزات اندازه گیری و تجهیزات مختلف كنترلی و مكانی برای مونتاژ سانتریفیوژهای جدید را آماده می كردیم كه این كار را انجام دادیم و فعالیت های گسترده ای داشتیم ولی آنجا را به كار نگرفتیم .
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:ما كار را بنا به فرمان مقام معظم رهبری و دستور ریاست جمهوری برای به كارگیری این زیرساخت بسیار افتخارآفرین و بسیار مهم آغاز كردیم.

** مصاحبه بعدی در نطنز
صالحی گفت: امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیك مصاحبه ای در آن محل از طریق صدا و سیما داشته باشیم تا هم تصویری(خبر تصویری) مسائل را به آگاهی ملت ایران برسانیم و هم توضیحاتی درباره آن مركز جدید مونتاژ سانتریفیوژها بدهیم كه یك مركز بسیار پیشرفته ای است. البته اگر این مركز قرار بود طبق روال عادی پیش می رفت شاید بایستی 6 یا هفت سال آینده محقق می شد ولی این مركز را ظرف هفته ها و ماه های آینده كامل خواهیم كرد و مركز برپا خواهد بود.
وی افزود: اگر شرایط ایجاب كرد شاید فردا شب بتوانم در نطنز از طریق صدا و سیما یكی از مواردی را كه الان مدنظر داریم و یك امكانات افتخارآفرینی به عنوان مركز تولید سانتریفیوژهای جدید است بتوانیم از آنجا مصاحبه ای را ترتیب دهیم.

** هیچ فوت وقتی نداشتیم
صالحی گفت: همانگونه كه رهبر انقلاب و رئیس جمهوری و هم مصوبه هیات نظارت بود سازمان انرژی اتمی كار را آغاز كرده و نامه نگاری ها انجام شده و هیچ فوت وقتی نبوده است و سازمان خود را به مثابه یك ارتش علمی تلقی می كند كه همواره انگشتش روی ماشه است تا وقتی مسئولان ارشد نظام دستور بدهند كار را شروع كنند.
وی افزود: ما زمان را از دست نداده ایم و برای بازگشت پذیری اگر قرار باشد خدای ناكرده برجام به هم بریزد، كارهایی را كه شروع كردیم و فرمانی كه صادر شده است برای اقداماتی در چارچوب برجام است ولی اگر قرار باشد در حوزه های وسیعی قدم برداریم، شرایط به گونه ای دیگر خواهد بود كه نظر شخصی من این است كه امیدوارم هیچگاه ضرورت ایجاب نكند كه به آن شرایط برگردیم چون برجام را هم در راستای منافع كشورمان و منافع منطقه و منافع جامعه جهانی می بینیم.
وی افزود: برجام یكی از عوامل حمایتی مهم از ان پی تی است و در صورت فروریزی برجام بسیاری از چیزها تغییر خواهد كرد كه ما امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد و اینجا اعلام می كنم كه سازمان انرژی اتمی از قبل خود را برای همه سناریوها آماده كرده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: ما ظرفیت های گوناگونی ایجاد كرده ایم از جمله ظرفیت تست لوپ برای تست های سوخت های مدنظر كه بخواهد در شرایط واقعی قرار بگیرد.

** دیروز نامه ای به آژانس انرژی اتمی فرستادیم
صالحی گفت: هفته پیش هیات نظارت بر برجام جلسه ای داشت و این هیات جلساتی را برای رصد و مرور شرایط برجام برگزار می كند و توصیه هایی به نهادها و ارگان های گوناگون از جمله سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه ارائه می كند و ما سناریوهای مختلفی را در طول زمان برای شرایط مختلف همواره مدنظر قرار داده و پیشنهادهای لازم را به صورت مكتوب به مقام های ارشد كشور ارائه داده بودیم.
وی افزود: در آخرین جلسه هیات نظارت بر برجام تصمیماتی گرفته شد كه چند روز پیش توسط رئیس جمهوری به سازمان انرژی اتمی اعلام شد و ما پیشنهاداتی را در چارچوب برجام دادیم و این پیشنهادات مقبول واقع شد و رئیس جمهوری دستور فرمودند و تصمیمات هیات نظارت بر برجام به استحضار رهبر انقلاب رسید و مقام معظم رهبری نیز تایید فرمودند و بعد از تایید ایشان رئیس جمهور به ما ابلاغ كردند و ما كار را آغاز كردیم.
صالحی گفت: دیروز نامه ای را در خصوص آغاز برخی فعالیت ها تحویل آژانس انرژی اتمی دادیم و آنگونه كه سفیر ما در وین به ما اعلام كرد این نامه دیروز تحویل شد و لذا ما قدم اولیه را برداشته ایم.

** آزموده را آزمودن خطاست
وی افزود: اراده ملت ما را نیازمایند؛ آزموده را آزمودن خطاست. بارها اراده این ملت در این 40 سال آزموده شده است؛ چه در جنگ تحمیلی كه جنگ استكبار جهانی و قدرت های بزرگ علیه ایران بود و یك جنگ تحمیلی در زمانی كه ایران از امكاناتی برخوردار نبود و تازه انقلاب رخ داده بود و هنوز انسجام و بسیج داخلی فراهم نبود ولی دیدیم كه ملت با اراده توانست به خوبی در مقابل این جنگ استكباری پیروز از میدان به درآید و الان ببینید قدرت ایران در منطقه كجاست و طرف های مقابل در كجا قرار دارند.
وی ابراز امیدواری كرد كه ، آقای كمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی بتوانند اطلاع رسانی كنند و اقداماتی را كه در طول زمان پیش می بریم به استحضار ملت بزرگ ایران برسانند.

**ایران قطعا ملتزم به تعهدات است
صالحی گفت: سازمان انرژی اتمی در یك سری زمینه ها كه در چارچوب برجام تلقی می شود و خارج از برجام هم نیست قرار است فعالیت هایی را هم آغاز كند و هم سرعت بخشد.
وی افزود:چند اصل وجود دارد كه ما بایستی آنها را مدنظر قرار دهیم كه اصل اول، التزام به تعهدات است؛ همواره رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر جمهوری اسلامی ایران تعهدی را پذیرفت، قطعاً ملتزم به آن تعهدات است.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این یك اصل اخلاقی و یك اصل دینی و سیاسی است كه ما ملتزم به تعهداتمان هستیم و لذا این اصل برای ما همواره در سازمان انرژی اتمی مدنظر بوده است.
وی با بیان اینكه ما، قبل از برجام توافقنامه پادمانی را به طور كامل مدنظر قرار دادیم به این نكته هم اشاره كرد كه بعد از برجام، هم توافقنامه پادمانی، هم پروتكل و هم ملاحظات برجامی اضافه شد.
صالحی یاد آور شد: ما، قبل از برجام به توافقنامه پادمانی متعهد بودیم و در چارچوب آن توافقنامه، عمل می كردیم اما بعد از برجام به هر سه عمل كردیم؛ یعنی هم به توافقنامه پادمانی، هم به پروتكل الحاقی و هم به ملاحظات برجامی عمل كردیم.

**فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است
رئیس سازمان انرژی اتمی به اصل دوم اشاره كرد و گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران همانطور كه همواره اعلام شده است به خصوص از طرف مقامات ارشد نظام، صلح آمیز است.
صالحی ادامه داد: مبنای این فعالیت‌های صلح‌آمیز، فتوای رهبر معظم انقلاب است كه صراحتاً فرمودند؛ تولید، انباشت و بكارگیری سلاح های هسته ای و سلاح‌های كشتار جمعی برای كشور ما حرام است و لذا ما خود را ملتزم به این اصل می‌دانیم.
وی تاكید كرد: هیچگاه منحرف از این اصل نشده ایم و نخواهیم شد و می خواهم روی این مطلب تاكید فراوان كنم.
صالحی، اصل سوم را اهمیت صنعت و فناوری هسته ای بیان كرد و گفت: سازمان انرژی اتمی در خصوص اهمیت صنعت هسته ای برای كشور همانطور كه در قانون تأسیس سازمان آمده است و به قبل از انقلاب بازمی‌گردد، دو هدف عمده یعنی تامین برق هسته ای و تامین سوخت مطمئن نیروگاه های هسته‌ای را دنبال می كند.
وی ادامه داد: این دو هدف، دو هدف اساسی به شمار می آید و صنعت هسته ای از این باب مد نظر كشور است و ایران می تواند در سبد تولید انرژی، جایگاهی قابل در خور و با توجیهات اقتصادی داشته باشد.
صالحی خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی از ابتدای آغاز فعالیت ها بعد از انقلاب همواره تأكید بر صنعت هسته ای و فناوری هسته ای داشتند كه ما در این خصوص از حمایت‌های لازم در این صنعت برخوردار بودیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاكید كرد: اما یك اصل دیگر همزمانی تحریم و برجام غیر ممكن است این را مقام معظم رهبری، صریحا دیروز فرمودند كه ما نمی‌توانیم هم برجام را داشته باشیم و هم شاهد تحریم باشیم.

** اصل بودن استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای
صالحی با اشاره به ظرفیت های دوگانه فناوری هسته ای در زمینه صلح آمیز و غیرصلح آمیز از نظر افكار عمومی گفت: بنده به عنوان اصل گفتم كه به دنبال استفاده صلح آمیز هستیم ولی همانگونه كه رهبر معظم انقلاب روز گذشته در تحلیل دقیق خود گفتند، متاسفانه غرب تلاش دارد تا این فناوری و صنعت را كه برای كشور ما از اهمیت زیادی برخوردار است تبدیل به یك نقطه ضعف كند كه نكته بسیار مهمی است.
وی افزود: امكان استفاده از این فناوری در حوزه های مختلف مانند سلامت، صنعت و كشاروزی وجود دارد و در بحث تولید برق هم اشاره كردم كه یك ظرفیت بسیار با ارزشی است كه اگر كشوری از این ظرفیت برخوردار باشد از یك استاندارد بالای صنعتی برخوردار خواهد شد. چون این صنعت مبتنی بر استانداردهای بسیار دقیق و سختگیرانه است و اگر این صنعت را در حد بلوغ در كشور برسانیم صنایع دیگر نیز از شرایط استانداردهای صنعتی و فناوری برخوردار خواهد بود.
صالحی تاكید كرد: طرف مقابل نمی خواهد ما برخوردار از این ظرفیت و عامل قوت باشیم و در افكار عمومی به گونه ای كار می كند كه بگوید ما یك كشور نفت خیز هستیم و چرا به دنبال نیروگاه های هسته ای هستیم در حالی كه در حوزه خلیج فارسی كشوری با دو یا سه میلیون جمعیت به اندازه ما نفت صادر می كند و اكنون مشغول ساخت چهار نیروگاه هسته ای است در حالی كه سرانه نفت آنها خیلی بیشتر از ماست و ما كه یك كشور 82 میلیونی هستیم یقینا این توجیه ناپذیر است كه چرا به دنبال نیروگاه های هسته ای هستیم.

** رسانه ها مسئولیت سنگینی دارند
وی افزود: آنها به دنبال ساختن افكار عمومی هستند كه افكار عمومی را نسبت به این صنعت و فناوری سست كنند و برخی در تحلیل های خود این مطلب را در داخل بازتاب می دهند كه من قصد ورود به این مساله را ندارم و بهتر است عزیزان به گفتمان علمی در این خصوص توجه كنند. مسائل علمی و فنی چیزی نیست كه هر كسی بتواند راحت وارد آن عرصه شود و اظهار نظر روزنامه ای كند و بعد بدون استدلال كافی بگویند صنعت هسته ای برای چیست.
صالحی تاكید كرد: ما نباید بگذاریم این دستاورد عظیم و نقطه قوت جمهوری اسلامی ایران را كه موجب افتخار و اقتدار و عزت ما شده است به نقطه ضعف در افكار عمومی تبدیل شود و به خصوص رسانه ها در این زمینه مسئولیت سنگینی دارند.

** از ابتدای دولت یازدهم آماده بودیم
صالحی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر این كه برجام معیوب شده را قبول نداریم، گفت: ما نمی پذیریم كه برجام مورد مذاكرات دوباره قرار بگیرد و این نكته مهمی است كه باید به آن توجه كرد.
وی افزود: از ابتدای دولت یازدهم زمانی كه مذاكراتی در خصوص برجام یا همان گفت و گو های هسته ای آغاز شد، سازمان انرژی اتمی با توجه به تجاربی كه از گذشته داشت، همواره این موضوع را مدنظر داشت كه امكان دارد این مذاكرات به نتیجه نرسد یا اگر به نتیجه رسید ممكن است طرف مقابل بدعهدی كند و سازمان ضرورتا باید به گونه ای عمل می كرد كه زمان را از دست ندهد.
وی افزود: به عبارت دیگر زمانی كه در طول گفت و گو بودیم رهبر معظم انقلاب بارها اشاره می فرمود كه نمی توان به طرف مقابل اعتماد كرد و ما از این توصیه رهبری استنباط كردیم كه نه تنها نباید پل های پشت سر را خراب كنیم كه باید پل های متعدد دیگری بتوانیم ایجاد كنیم كه در صورت برگشتن، ما زمان را از دست ندهیم .
وی ادامه داد: یعنی اگر قرار شد آنان بدعهدی كنند دیگر برگشتن ما به وضعیت سابق قبل از برجام نباشد بلكه وضعیت و جایگاه ما البته در چارچوب همان اصولی كه گفتم به مراتب بالاتر از قبل برجام باشد تا زمان را از دست نداده باشیم.
صالحی اضافه كرد: به همین دلیل سازمان انرژی اتمی بنا به توصیه مقام معظم رهبری و حمایت های رییس جمهوری در طول مذاكرات از ابتدای دولت یازدهم فعالیت های زیرساختی وسیعی را درچارچوب تعهدات پادمانی آغاز كرد و هیچ چیزی خلاف تعهدات پادمانی انجام نداد.
وی افزود: البته ما زیرساخت های فراوانی را از همان زمان شروع كردیم كه اگر می خواستیم به طور عادی عمل كنیم، چه بسا این زیرساخت ها باید برای چند سال آینده محقق می شد ولی با توجه به شرایطی كه داشتیم فرزندان شما و این سربازان گمنام به صورت شبانه روز در سازمان انرژی اتمی با حمایت های دولت حركت كردند و بی سرو صدا فعالیت كردند.
صالحی افزود: این یكی از مظلومیت های سازمان انرژی اتمی است كه آن زمان بنا به دلایلی نمی توانستیم اعلام كنیم. چون ممكن بود مورد سوء استفاده قرار گیرد. هرچند در چارچوب مقررات و تعهدات عمل می كردیم.

**بازطراحی راكتور اراك از زمان بندی جلوتر است
در ادامه صالحی در پاسخ به سوالی در باره آخرین وضعیت بازطراحی راكتور اراك گفت: بازطراحی راكتور اراك از زمان بندی آن جلوتر است. ما طراحی مفهومی و طراحی پایه را به طور كامل تمام كرده ایم و طراحی های ما را طرف مقابل یعنی چینی‌ها، آمریكایی‌ها و گروه 1+5 از نظر فنی مورد تأیید قرار داده اند.
وی افزود: الان طراحی تفصیلی را داریم كه ایران كامل آن را انجام داده است البته طراحی های گذشته را هم ایران انجام داده بود آنها فقط بررسی می كردند و اگر ایراداتی را وارد می دانستند با متخصصان ما صحبت می‌كردند كه در این راستا مذاكرات علمی فراوانی داشتیم و این طراحی ها آخرین مراحل خود را طی كرده است.
صالحی ادامه داد:امروز طراحی تفصیلی به طرف چینی ارائه شده است و آنها هم در حال بررسی هستند. هیات ما هم اكنون در چین مستقر است و موضوعات را بررسی می‌كند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران یادآور شد: ما به آستانه تهیه نقشه ها و ساخت تجهیزات جدیدی مثل «كالاندریا» رسیده ایم چرا كه ابعاد همه چیز روشن است و عملا باید سفارش تجهیزات بدهیم بنابراین در بحث نوسازی و بهسازی رآكتور اراك نسبت به زمان‌بندی مدنظر جلو هستیم. صالحی در پاسخ سوالی درباره این كه كشورهای اروپایی و در رابطه با اقدامات ایران واكنش نشان خواهند داد برنامه شما در برابر آنها چیست آنها را متقاعد كنید كه برنامه های ما در چارچوب برجام است؟ گفت: قدم هایی كه بر می داریم خلاف برجام نیست چرا كه ما برجام را می‌شناسیم، این كه بخواهیم UF6 از كیك زرد تولید كنیم، كارخانه تبدیل اورانیوم را داریم اما این كارخانه سالها به خاطر این كه اورانیوم طبیعی نداشتیم ، متوقف بود.
وی افزود: بعد از برجام موفق شدیم400 تن به ذخایر اورانیوم اضافه كنیم. الان می‌توانیم ذخایر UF6 را بالا ببریم و كارخانه تبدیل به اورانیوم را كه نزدیك به 10 سال متوقف شده بود مجدد راه‌اندازی می شود ؛ ضمن اینكه معایب آن را هم برطرف می كنیم و بهسازی و نوسازی و بهنگام سازی را انجام می دهیم؛ این خلاف برجام نیست بنابراین می خواهند به چه چیز اعتراض كنند.
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره این كه رهبری فرمودند 190 هزار سو در دستور كار قرار دهید و همچنین استفاده از سانتریفوژهای قدیمی و جدید گفت: اگر رهبر معظم انقلاب فرمودند به 190 هزار سو برسد فرمودند كه زیرساخت های لازم برای این امر آن هم در چارچوب برجام شروع كنید نفرمودند به یكباره 190 هزار سو در یك زمان كمی بسازید.
وی ادامه داد: درباره استفاده از سانتریفوژهای قدیمی و جدید ، اگر ما بخواهیم به ساخت سانتریفیوژ ورود پیدا كنیم دیگر به سانتریفوژهای جدید توجه خواهیم كرد. در صورتی برجام بهم بریزد و ما بخواهیم سانتریفوژهای جدید مونتاژ كنیم قطعا سانتریفوژهای نسل جدید را مونتاژ خواهیم كرد.
صالحی اضافه كرد: فعلا ما در چارچوب برجام عمل می كنیم و هیچ كاری خلاف برجام انجام نخواهیم داد چرا كه این دستور رهبر معظم انقلاب است. ما زیرساخت ها و آمادگی های لازم را برای این كه وارد این عرصه شویم آغاز خواهیم كرد كه آن هم با برجام مشكلی ندارد.
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به یك سوال دیگر مبنی بر اینكه دستور رییس جمهوری به این سازمان برای فراهم كردن مقدمات غنی سازی صنعتی بدون محدودیت پس از خروج آمریكا از برجام است یا این كه دستورالعمل دیگری است نیز گفت: دستورالعملی كه رییس جمهوری به سازمان اعلام كردند سه مورد مشخص تولید UF6، ساخت كارخانه تولید UF4 و ساخت و تجهیز مركز جدید مونتاژ سانتریفیوژ بود كه در حال پیگیری آن هستیم.
سوالی دیگر نیز مطرح شد و آن اینكه آیا اقدامات جدید هشداری برای اروپایی هاست و چقدر می تواند در مذاكرات تاثیر داشته باشد كه صالحی در این خصوص چنین توضیح داد: ما خلاف برجام كاری انجام نمی دهیم. ما نیامدیم بگوییم كه از الان می خواهیم سانتریفیوژ جدید مونتاز كنیم، گفتیم زیرساخت ها و الزامات لازم را برای روزی كه قرار باشد سانتریفیوژهای بیشتری را تولید كنیم، داشته باشیم چرا كه نیاز به امكانات زیادی برای تولید داریم و كسی هم نگفته است كه برای تولید منعی است.

**پل های پشت سر را خراب نكردیم
وی خاطرنشان كرد: ما پل‌های پشت سر را نه تنها خراب نكردیم كه پل‌های بسیاری را پیش روی خود ساختیم كه جبران زمان و مختصر محدودیت را پذیرفتیم آن را جبران كنیم.
صالحی در پاسخ به سوال دیگری مبنی این كه مهمترین مقدمات شما برای رسیدن به 190 هزار سو چیست و از چه زمانی این مقدمات را اجرایی می كنید و همچنین چه مدت زمان طول می كشد كه به ظرفیت غنی سازی 190 هزار سو برسیم نیز اینگونه جواب داد: یكی از مقدمات بزرگ ما تجهیز و ساخت سالن مونتاژ است كه خیلی از كارهای آن را انجام دادیم و امیدواریم ظرف چند ماه آینده این سالن از همه نظر آماده باشد.
وی یادآور شد: البته این به مفهوم شروع تولید سانتریفیوژهای جدید در سطح انبوه نیست ولی در چارچوب برجام كه می توانیم یك سری سانتریفیوژها را بسازیم ولو پیشرفته می توان از این امكانات برخوردار بود.
رییس سازمان انرژی اتمی اضافه كرد: این امكانات بالقوه را داریم كه اگر برجام خدای نكرده فرو ریخت كه امیدوارم این اتفاق نیفتد ما دیگر دنبال امكانات نباشیم.
صالحی تاكید كرد: ظرفیت این سالن مونتاژ آنقدر بالاست كه در صورت نیاز در ظرف كوتاهی ما می توانیم به ظرفیت بالایی برای تولید و مونتاژ برسیم.
به گزارش ایرنا سوالی نیز مطرح شد و آن اینكه آیا اعلام شروع این فعالیت‌ها از سوی ایران به معنای شكست مذاكرات سیاسی با اروپایی‌هاست كه در این خصوص رییس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: ما باید منتظر واكنش‌های طرف مقابل باشیم و این بستگی به آنها دارد.
وی ادامه داد: همان‌طور كه رهبر معظم انقلاب گفتند ما نمی توانیم همزمان شاهد التزام به تعهدات برجامی و تحریم‌ها باشیم یعنی نمی توانیم هم برجام را اجرا كنیم و هم تحریم را تحمل كنیم این همزمانی قابل جمع نیست.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: همكاران ما در وزارت امور خارجه این واكنش‌ها و رفتارها را رصد می‌كنند و هر طور كه شرایط و تحولات درمذاكرات ایجاب كرد به موازات آن ما آمادگی برای اقدامات متناسب با آن را داریم.
وی خاطرنشان كرد: ما برای هر سناریویی آماده هستیم چه برای سناریوی با برجام، چه بی‌برجام و چه شرایط مرضی‌الطرفین كه هم ایران و هم طرف مقابل راضی باشد، البته ما خیلی از اقدامات را نمی توانیم اعلام كنیم و شاهد خیلی از بداخلاقی ها هستیم.
وی یادآور شد: البته این اقدامات از سوی ایران به مفهوم شكست مذاكرات نیست، مذاكرات در حال پیشرفت است، آنگونه كه بنده اطلاع یافتم از طریق وزارت خارجه به طور نسبی رضایت‌مندی وجود دارد.
صالحی تاكید كرد: اما برای اینكه طرف‌های مقابل احساس نكنند ایران در شرایطی است كه هم برجام را بپذیرد و هم تحریم ها را ، مسئولان این تصمیم را گرفتند. پیش از این‌ها خانم نیكی هیلی نماینده آمریكا در سازمان ملل گفته بود كه ایران تحت هیچ شرایطی از برجام خارج نمی‌شود و ما این پاسخ را به آنها می‌دهیم كه شما نباید اراده ملت ایران را مجددا بیازمایید. ملت ایران در شرایط گوناگون نشان داده است كه اگر بحث حق و باطل باشد روی حق ایستادگی می‌ كند و مشكلی دراین خصوص ندارد.
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اخبار مبنی بر اخراج نخبه‌های هسته‌ای از سازمان انرژی هسته‌ای گفت: ما هیچ نخبه هسته‌ای را كنار نگذاشتیم. در ضمن شما باید برای دانشمند تعریفی داشته باشید آیا هركسی كه وارد حیطه سازمان انرژی اتمی شد عنوان دانشمند می گیرد؛ اگر كسی دانشمند و نخبه هسته‌ای است كارنامه علمی و تحصیلی‌اش را ارائه كند تا ما ببینیم معیار این نخبه بودن چیست.
صالحی ادامه داد: اگر كسی استخدام رسمی ما باشد و اخراج شده باشد می‌تواند به دیوان عدالت اداری شكایت كند چرا كه اصلا ما نمی توانیم نیروی رسمی را اخراج كنیم و اگر در شركت‌های وابسته به ما كار می‌كند مبتنی بر قانون تجارت باید شرایط را بپذیرند؛ در آنجا قراردادها یك ساله است و ما 10 هزار نیروی قراردادی داریم و برخی شركت‌ها هم فصلی كار می‌كنند. ما حتی افزایش نیروی جوان بسیار داشته‌ایم و بنده اخراج نخبه هسته‌ای را كاملا رد می‌كنم.

**تولید 10 تن اورانیوم طی 10 سال
وی در پاسخ به یك سوال دیگردر این خصوص كه بعد از چه مدت زمانی به میزان ذخیره اورانیوم غنی شده‌ قبل از برجام می رسیم، گفت: اورانیومی كه قبلا داشتیم نزدیك به 10 سال آن را به دست آوردیم چرا كه ما ابتدا چند هزار سانتریفیوژ نداشتیم و سانتریفیوژهای ما از چندصدتا برای غنی سازی شروع شد و در عرض 10 سال توانستیم 10 تن اورانیوم تولید كنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: الان ظرفیت غنی سازی ما حدود هفت هزار سو است كه اگر همه آن را به كار بگیریم سالی دو تن می‌توانیم تولید كنیم كه برای رسیدن به آن میزان پنج سال زمان نیاز است اما اگر از برجام خارج شویم به فوریت می توانیم به سانتریفیوژهایمان اضافه كنیم و ظرفیت غنی‌سازی را بالا ببریم و این زمان مورد نیاز را حداكثر به دو سال برسانیم.
صالحی درپاسخ به یكی دیگر از خبرنگاران در رابطه با خروج احتمالی ایران از ان‌پی‌تی و پروتكل در صورت بهم خوردن برجام گفت: بنده اصلا در این موضوع صحبت نكردم چرا كه این یك بحث سیاسی است و تصمیمات آن به نظر مسولان ارشد نظام بر می گردد.
وی افزود: تا آنجایی كه بنده استنباط دارم، ایران توجه ویژه ای دارد كه ان پی تی، مستحكم سرجای خود باشد. چرا كه در جهت منافع بین المللی است. ان پی تی اگر بهم بریزد یك ناهماهنگی در دنیا به راه می افتد. این كه ما بمانیم یا نمانیم منوط به نظر مقامات ارشد نظام است بنده هیچ وقت در این مساله ورود نكردم و ورود هم نخواهم كرد.
رییس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: برجامی كه فعلا پابرجاست یك عامل اعتمادسازی در جامعه جهانی ایجاد كرده و نشان داده است كه با مذاكره می‌توان موضوعات حساس و چند وجهی، اعم از سیاسی و حقوقی و فنی را حل و فصل كرد و یك پارادیم جدید تعاملات بین المللی سیاسی مطرح شده از طریق برجام در سطح بین المللی را ارایه كرد و از طرف دیگر این برجام می تواند در جهت تقویت ان‌پی‌تی مفید و موثر باشد.
وی اضافه كرد: اما اگر این توافق به هم بخورد اعتماد جهانی نسبت به یكدیگر فرو می ریزد، كسی به كسی دیگر اعتماد نمی كند و این باعث می شود خود ان‌پی‌تی، مبانی‌ اصلی خود را از دست بدهد. معتقدم برجام عامل مهمی برای استحكام بخشیدن به ان‌پی‌تی است كه امیدوارم این عامل مهم همچنان پابرجام بماند.
صالحی در پاسخ به سوالی درباره اینكه با این اقدامات جدید ایران، تعهدات و نظارت‌های آژانس در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای ایران چه خواهد بود نیز اظهارداشت:هیچ اتفاقی در خصوص تعهداتی كه تاكنون به آن پایبند بودیم نمی‌افتد. ما همچنان به تعهدات‌مان طبق پادمان جامع پروتكل الحاقی و تعهدات برجامی عمل می‌كنیم یعنی بازرسی ها در چارچوب انجام خواهد شد و خدشه‌ای نسبت به تعهدات ما وارد نمی‌شود.
از رییس سازمان انرژی اتمی یك سوال دیگر نیز پرسیده شد مبنی بر این كه در رسانه‌ها مطرح شده مدیركل آژانس بین‌المللی اتمی گفته است بررسی اسناد مورد ادعای رژیم صهیونیستی درباره ایران را آغاز كرده است.
صالحی در خصوص این سوال گفت: تا الان نتوانسته ایم در رسانه ها چنین عبارتی كه شما از قول آقای آمانو گفته شده باشد را پیدا كنیم فعلا ما خبری در رسانه ها ندیده ایم شاید در رسانه‌های داخلی چنین چیزی مطرح شده باشد اما از خود آمانو چنین مطلبی نشنیده‌ایم.
سیام**1003** 1058** 9314**1776