سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم كند

تهران - ایرنا - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در اجتماع پرشكوه، پرشور و پرمعنای انبوهِ بی‌شمار مردم قدرشناس در بیست‌ونهمین سالگرد عروج ملكوتی امام خمینی(ره)، با تشریح خصوصیات بی‌بدیل فردی و حكومتی امیرمؤمنان(ع) و شباهت‌های افتخارآفرین امام راحل عظیم الشأن با این خصوصیات نصرت‌بخش و عزت‌آفرین، به تبیین هفت محور اصلی الگوی رفتاری و مدیریتی خمینی كبیر در مواجهه با دشمنان و پیشبرد نظام اسلامی پرداختند و تأكید كردند: بعد از امام بزرگوار، همان راه و الگو را به دقت ادامه داده و خواهیم داد و به فضل الهی و با تكیه بر ایمان، استقامت و هوشیاری ملت و مسئولان، نقشه كنونی دشمن مبنی بر «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی» را نیز ناكام خواهیم گذشت.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری؛ رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم كه رؤسای قوا، مسئولان كشور و سفرا و نمایندگان كشورهای خارجی نیز حضور داشتند، امام را «نماد انقلاب» خواندند و با اشاره به همزمانی ایام شهادت حضرت امیرالمومنین علی(ع) با سالروز رحلت رهبر كبیر انقلاب خاطرنشان كردند: شباهت های این پیرو صادق و حقیقی حضرت امیرالمومنین با آن پیشوای والا و بزرگ، مایه افتخار ملت ایران و امت اسلامی است و توجه به این شباهت ها، برای یافتن مسیر صحیح و آشنایی بیشتر با امام راحل(ره) مهم و مفید است.
ایشان مباحث مربوط به شباهتهای امام بزرگوار با حضرت علی(ع) را در قالب سه سر فصل بیان كردند و در تشریح اولین سرفصل گفتند: در حضرت امیرالمومنین علی(ع)، دو خصوصیت به‌ظاهر متضاد وجود داشت؛ از یك طرف، «صلابت و ایستادگی و شدت» در برابر هر حركت باطل و در برابر ظالمان و طغیانگران، و از طرف دیگر، «لطافت و رقت» در مواجهه با یاد الهی و همچنین در برابر مظلومان و محرومان و مستضعفان .
رهبر انقلاب اسلامی ایستادگی حضرت علی(ع) در برابر معاویه، برخی از اصحاب قدیمی و آبرومند اما دنیاطلب و خوارج را نمونه هایی از صلابت آن حضرت دانستند و افزودند: از طرف دیگر این ولیّ بزرگ خدا در مقابل ایتام یا ضعفا، آن چنان از خود رقت و لطافت نشان می داد كه انسان شگفت زده و دچار حیرت می شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید بر اینكه امام راحل نیز همین دو خصوصیت را داشتند، گفتند: امام خمینی از یك طرف در مقابل رژیم منحط و طاغوتی پهلوی، آمریكا، صدام متجاوز و حتی در برابر شاگرد و یار قدیمی خود كه دچار رفتار برخلاف حق شده بود، همچون صخره‌ای مستحكم و كوهی استوار ایستاد اما در برابر پیام ارادت و فداكاری یك مادر شهید و در دفاع از مستضعفان و پابرهنگان دچار تأثر و رقت قلب می شد.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین دومین فصل از ویژگی های شگفت‌آور امیرمؤمنان به سه خصوصیت ظاهراً ناسازگار یعنی «اقتدار، مظلومیت و پیروزی نهایی» پرداختند.
ایشان با اشاره به مدیریت مقتدر حضرت علی(ع) در حكومت بسیار گسترده آن حضرت افزودند: اراده پولادین، شجاعت، هنر نظامی‌گری، زبان قوی و منطق جذاب از جمله نشانه‌های بارز اقتدار امیرمؤمنان است.
ایشان، تهمت های ناجوانمردانه دشمنان و حسودان به پیشوای متقیان و رفتار زشت خواصِ دل‌به‌دنیا سپرده را از نشانه های مظلومیت آن حضرت خواندند و افزودند: این فشارهای بی‌پایان و مظلومیت عمیق، بحدی بود كه آن امام صبورِ دریادل را به درد دل با چاه وامی‌داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: با این همه، پیروزی نهایی در این مصاف طولانی و دشوار با امیرمؤمنان بوده است چرا كه امروز نام و شخصیت و سیره و عدالت خواهی ایشان در آفاق عظیم و تاریخ بشر، برجسته و درخشان است اما یادی از دشمنان او نیست.
ایشان در تشریح شباهت‌های پیرو صدیق امیرمؤمنان یعنی رهبر كبیر انقلاب با این ویژگی های امام علی(ع) خاطرنشان كردند: امام خمینی نیز با اقتدار فوق العاده خود، یك حكومت طاغوتی و دیكتاتوری وراثتی را بعد از دو هزار سال ساقط كرد، امریكا را به شكست كشاند و هدف طراحان جنگ تحمیلی یعنی ریشه كن كردن انقلاب و نظام اسلامی را با قدرت ناكام گذاشت.
رهبر انقلاب افزودند: امام خمینی در عین حال مانند پیشوایش مظلوم بود، و تبلیغات گسترده، مستمر و اهانت بار دشمنان و رفتار برخی افراد كه از آنها توقع نمی رفت، از نشانه های مظلومیت رهبر كبیر انقلاب بود، به‌گونه‌ای كه نشانه های دلتنگی را می توان در لابلای سخنان مستحكم و پرصلابت امام مشاهده و درك كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امام راحل البته از ویژگی سوم امیرمؤمنان یعنی پیروزی نهایی نیز برخوردار بود كه این پیروزی در استحكام و بقا و رشد و توسعه و پیشرفت نظام اسلامی به خوبی خود را نشان می دهد.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: بسیاری از آرزوهای امام خمینی در زمان حیات پر بركت ایشان محقق شد و بسیاری از این اهداف بعد از عروج ایشان تحقق یافته كه خودباوری، خودكفایی، پیشرفت علمی و فناوری، پیشرفت سیاسی و توسعه نفوذ ایران در غرب آسیا و شمال افریقا از جمله آنهاست.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تأكید كردند: دیگر اهداف و آرمانهای امام عزیزمان نیز بإذن الله تحقق خواهد یافت و جمهوری اسلامی روز به روز از اعتلا و عظمت بیشتر برخوردار خواهد شد.
ایشان تحركات دشمنان را نه از سر اقتدار بلكه به علت دستپاچگی و آشفتگی دانستند و افزودند: ملت عزیز ایران بداند كه دشمن از پیشرفت و عظمت و ایستادگی او، عصبی و آشفته است و با دستپاچگی حركاتی را انجام می دهد.
حضرت آیت الله خامنه ای سخنان خود در اجتماع عظیم مردم در سالگرد ارتحال امام خمینی را با تشریح مشابهات جبهه دشمنان امیرمؤمنان با جبهه دشمنان رهبر كبیر انقلاب ادامه دادند.
ایشان افزودند: پیشوای عدالت خواهان با سه جبهه رویارو بود؛ «قاسطین» یعنی دشمنان بنیانی و مخالفان اصل حكومت او، «ناكثین» یا همان همراهان سست‌بنیاد و «مارقین» یعنی كج‌فهم‌ها و انسانهای نادانی كه سران‌شان خائن بودند اما خودشان به خیال تبعیت از قرآن در مقابل قرآن مجسم یعنی امیرمؤمنان ایستادند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: جبهه دشمنان و مخالفان امام راحل نیز تركیبی از همین سه گروه بود؛ قاسطین یعنی امریكا، رژیم صهیونیستی و وابستگان داخلی آنها كه با اصل جمهوری اسلامی دشمنی دارند، ناكثین یا عهدشكنان و همراهان سست‌كمربند كه به علت خواسته های دنیایی در مقابل امام ایستادند و مارقین كه با عدم درك موقعیت كشور و نفهمیدن جبهه بندی دشمنان، حقانیت حركت امام را تشخیص ندادند.
ایشان منافقین را نمونه ای از مارقین خواندند كه به علت خیانت رؤسایشان و جهل و فریب‌خوردگی بدنه، به دشمنی ناكام با امام پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیروزی امام خمینی در مقابل این سه جبهه افزودند: امروز هم همین سه گروه در مقابل میراث بزرگ امام خمینی یعنی جمهوری اسلامی صف آرایی كرده اند، این جبهه مختلط البته مشكلاتی به‌وجود می آورد و حركت كشور را دشوار یا كُند می‌كند اما در جلوگیری از پیشرفت ملت عاجز و ناتوان است.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به تبیین الگوی رفتاری امام(ره) در طول ده سال حضور در رأس نظام جمهوری اسلامی پرداختند و هفت شاخص اصلی این الگوی رفتاری را بیان كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای، از «برخورد شجاعانه و فعال با دشمنان» به عنوان نخستین شاخص یاد كردند و گفتند: امام راحل در مواجهه با دشمنان هرگز منفعل نشد و همواره فعال و قدرتمند در مقابل آنها ایستاد.
«پرهیز از هیجان زدگیِ ناشی از احساسات و خالی از عقلانیت»، دومین شاخصی بود كه رهبر انقلاب به آن اشاره كردند و افزودند: تصمیم های امام، شجاعانه و در عین حال مبتنی بر محاسبات عقلانی بود.
حضرت آیت الله خامنه ای به سومین شاخص الگوی رفتاری امام اشاره كردند و گفتند: امام خمینی چه در دوران مبارزات و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره اولویت ها را رعایت می كرد و بر موضوع اصلی متمركز می شد و هیچگاه حواشی را وارد میدان كار خود نمی كرد.
ایشان «اعتماد به توانایی های مردم و بویژه جوانان و خوش بینی به ملت ایران» و «بی اعتمادی و بدبینی به دشمن» را دو شاخص دیگر در رفتار امام برشمردند و تأكید كردند: امام بزرگوار یك لحظه به دشمن و پیشنهادهای آن اعتماد نكرد و دشمن را به معنی واقعی كلمه، دشمن می‌دانست.
رهبر انقلاب اسلامی، «اهتمام به همبستگی و اتحاد ملت و مردود دانستن هرگونه دو دستگی و دو قطبی سازی در میان مردم» را از دیگر الگوهای رفتاری امام دانستند و درخصوص هفتمین الگوی رفتاری ایشان گفتند: امام خمینی به نصرت و وعده الهی، ایمان كامل داشت و معتقد بود كه اگر كار برای رضای خدا باشد، هیچ‌گونه ضرری متوجه آن نخواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه در جمع بندی این بحث تأكید كردند: بعد از امام راحل، راه ایشان را دقیقاً دنبال كرده ایم و به لطف خداوند، از این پس نیز دنبال خواهیم كرد.
ایشان افزودند: به حول و قوه الهی، ما دچار انفعال و ضعف نمی شویم و در برابر زیاده خواهی و زورگویی دشمنان می ایستیم، هیجان زده و احساسی تصمیم نمی گیریم و به جای متن، وارد حاشیه ها نمی شویم، اولویت های خود را به توفیق الهی تشخیص خواهیم داد، به مردم و توانایی های آنها بخصوص جوانان اعتماد خواهیم كرد اما به دشمن مطلقاً اعتماد نمی‌كنیم، مردم عزیزمان را از دو دستگی و دو قطبی برحذر می داریم و به نصرت الهی اطمینان داریم و شك نداریم كه ملت ایران با این ایمان و انگیزه و با این امید، قطعاً پیروز خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به تشریح نقشه دشمن در مقطع فعلی پرداختند و با تأكید بر اینكه، این نقشه بر سه محور «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی» و با هدف سیطره بر كشور متمركز است، گفتند: در این طراحی، فشار اقتصادی از طریق تحریم ها و جلوگیری از همكاری اقتصادی كشورها با ایران اعمال خواهد شد.
ایشان خاطرنشان كردند: آنها بر خلاف تبلیغات دروغین خود كه می گویند هدف تحریم ها، حكومت ایران است، ملت را هدف گرفته اند تا با فشار به مردم، نظام اسلامی را به تسلیم در مقابل زورگویی ها وادار كنند اما دشمنان، نه ملت ایران را شناخته اند و نه نظام اسلامی را زیرا به فضل الهی و با تلاش مسئولان و همت مردم، آنها در این بخش از طراحی خود، بكلی ناكام خواهند ماند.
رهبر انقلاب به محور دوم نقشه دشمن یعنی فشار روانی اشاره كردند و با مهم دانستن این محور، افزودند: دشمن در این بخش از طراحی خود درصدد است نقاط قوت نظام اسلامی و عناصر اقتدار ملی را به نقاط ضعف و چالش برانگیز تبدیل كند تا ملت ایران نسبت به این نقاط قوت بدبین و دلسرد شوند.
رهبر انقلاب اسلامی به عنوان نمونه، «پیشرفت های هسته ای» را یكی از نقاط قوت و افتخار فناوری و دانش كشور دانستند و گفتند: توانایی دانشمندان و متخصصان جوان كشور در تولید اورانیوم غنی‌شده‌ی بیست‌درصد، در شرایطی كه طرف مقابل انواع شروط و مشكلات را برای تأمین اورانیوم بیست‌درصد جهت مصارف پزشكی مطرح كرده بود، نماد قدرت علمی و فناوری و یك نقطه قوت بزرگ ملی است كه برای كشور مایه آبرو شد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اكنون دشمن تلاش دارد تا با كار روانی و ریشه ای، این نقطه قوت ملی را به مسئله ای چالش برانگیز تبدیل و ملت را نسبت به آن بدبین كند.
ایشان «توانایی موشكی» را یكی دیگر از نقاط قوت و زمینه ساز «امنیت» كشور دانستند و افزودند: در دوران جنگ تحمیلی به‌دلیل آنكه ما سلاح دفاعی و توان موشكی نداشتیم، از شهرهای مرزی تا تهران شبانه روز، زیر آتش موشكی بودند اما اكنون با همت متخصصان جوان، ما به قدرت اول موشكی منطقه تبدیل شده ایم و دشمن می داند كه اگر یك موشك بزند، با ده موشك پاسخ خواهد گرفت.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: دشمن با یك عملیات روانی بر روی این نقطه قوت متمركز شده است و متأسفانه عده ای هم در داخل، با او همصدا شده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای، «عدالت خواهی بین المللی» و حمایت از ملتهای مظلوم را یكی دیگر از نقاط قوت جمهوری اسلامی خواندند و گفتند: در حالی‌كه حمایت از فلسطین و نیروی مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و دفاع از استقلال و تمامیت ارضی كشورهای منطقه، مایه آبرو برای جمهوری اسلامی است، دشمن تلاش دارد تا آن را تحت عنوان «دخالت ایران در منطقه» به یك مسئله چالش آفرین تبدیل كند.
ایشان با اشاره به همنوایی برخی عوامل داخلی با دشمن در این خصوص، افزودند: همین عوامل كه چند سال پیش در تهران و در راهپیمایی روز قدس، شعار «نه غزه نه لبنان» سردادند، موجوداتی حقیر و كمك كنندگان به جنگ روانی دشمن هستند و این مایه سرافكندگی آنهاست.
رهبر انقلاب اسلامی به یك نمونه دیگر از عملیات روانی دشمن اشاره كردند و گفتند: بیگانگان و عده ای در داخل در تبلیغات خود اینگونه وانمود می كنند كه اگر ایران، شكل معیوبی از برجام را كه درصدد تحمیل آن هستند، نپذیرد، جنگ خواهد شد، خیر این حرف دروغ است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به برخی حرفهای بعضی مسئولان اروپایی گفتند: به نظر می آید این دولتها توقع دارند ملت ایران هم تحریم ها را تحمل كند، هم از فعالیتهای هسته ای كه نیاز قطعی آینده ایران است دست بردارد و هم محدودیتهای تحمیل شده بر ایران را ادامه دهد اما آنها بدانند كه این خواب آشفته تعبیر نخواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: ملت و دولت ایران این را تحمل نخواهد كرد كه هم تحریم باشد هم در محدودیت و حبس هسته ای.
ایشان مسئولان سازمان انرژی هسته ای را موظف كردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به ۱۹۰ هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند و مقدمات اجرای مسائلی را كه رئیس جمهور دستور داده اند از همین فردا آغاز كنند.
رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی مطالب مربوط به محور عملیات روانی دشمن خاطرنشان كردند: آنها تلاش دارند تا با جنگ روانی، ما از نقاط قوت و عناصر اقتدار ملی خود دست برداریم تا بیگانگان راحت تر بر كشور و ملت و سرنوشت آینده ما مسلط شوند اما ملت ایران، در مقابل این حركت ایستاده است.
حضرت آیت الله خامنه ای فشار عملی را سومین محور نقشه جاری دشمن در مقابله با ملت بزرگ ایران برشمردند و افزودند: برنامه قطعی دشمن این است كه با سوء استفاده از مطالبات مردمی، در كشور آشوب ایجاد كند اما سر آنها قطعاً به سنگ خواهد خورد.
رهبر انقلاب در تشریح بیشتر این نقشه مزورانه افزودند: ممكن است در نقطه ای یا شهری، كارگران یا كسان دیگری از مردم مطالباتی داشته باشند، دشمن در این موارد با تعداد معدودی نفوذی و افراد خبیث و اشرار، سعی می كند اجتماع آرام مردم را به حركت ضدامنیتی و آشوبگرانه تبدیل و نظام و ملت را بدنام كند.
حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه مؤكد به مردم برای هوشیاری كامل در مقابل این نقشه دشمن تأكید كردند: اعتقاد راسخ دارم دشمنان این بار هم كور خوانده اند و مردم عزیز با قدرت، شهامت و هوشمندی در مقابل این طرح و توطئه می ایستند.
ایشان حضور مردم در صحنه را بسیار مهم خواندند و با اشاره به برگزاری مراسم روز جهانی قدس در جمعه همین هفته افزودند: به فضل الهی، و به بركت حضور پرشور مردم روز قدس امسال از سالهای گذشته، قوی تر و پرشورتر برگزار خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در پایان سخنانشان به زبان عربی و خطاب به جوانان غیور عرب منطقه گفتند: امروز روز عمل و اقدام شما است و باید خود را برای پیشرفت و استقلال و آزادی كشورهایتان آماده كنید.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به خضوع و ذلت برخی دولتهای عربی در مقابل امریكا و عدم اتخاذ موضع قوی برابر دشمن صهیونیستی، افزودند: برخی دولتهای عربی، اكنون دشمن ملتهای خود شده اند و در چنین شرایطی مسئولیت جوانان غیور عرب، بر هم زدن این معادله باطل است.
ایشان با تأكید بر اینكه آینده متعلق به جوانان است و آنان باید با عمل و ابتكار، خود را برای آینده آماده كنند گفتند: اگر آینده به درستی ساخته شود، قطعاً همه ملتهای مسلمان و عرب بخصوص جوانان این كشورها، از آن بهره مند خواهند شد.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان كشورهای اسلامی گفتند: از هیمنه جبهه كفر نهراسید و به وعده نصرت الهی ایمان راسخ داشته باشید.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس تأكید كردند: حضور در این راهپیمایی و دفاع از مردم مقاوم و مجاهد و مظلوم فلسطین، در واقع گامی مهم در مسیر ساختن آینده بهتر است.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان برای توفیق جوانان كشورهای اسلامی و ادامه مسیر مقاومت دعا كردند.
سیام *1336