سرزمين نور طنين انداز كلام وحي در بهار قرآن

مشهد- ايرنا- مشهدالرضا (ع) هر سال در ماه مبارك رمضان به ويژه شبهاي قدر ميزبان بزرگترين محافل قرآني جهان اسلام است و نواي كلام وحي در گوشه و كنار اين سرزمين طنين انداز است.

به گزارش ايرنا ، قرآن كلام نوراني پروردگار است كه در ماه مبارك رمضان و در شبهاي قدر نازل شده و در آيات و روايات مختلف تلاوت و تدبر در اين كتاب آسماني تاكيد شده است.
در حديتي از پيامبر اكرم (ص) در اهميت تلاوت قرآن آمده است: خانه ‌اي كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خير آن بسيار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براي آسمانيان بدرخشد چنانكه ستارگان آسمان براي زمينيان مي‌درخشند.
تلاوت قرآن كريم هميشه از رئوس برنامه هاي مختلف فرهنگي و مذهبي در جوامع اسلامي است ، سرزمين امام هشتم (ع) نيز در ايام و مناسبتهاي مختلف كانون برنامه هاي فرهنگي و مذهبي بوده و حرم مطهر رضوي هميشه ميزبان بزرگترين برنامه هاي مذهبي و قرآني جهان اسلام است.

* بزرگترين محفل قرآني جهان اسلام
ﻣﻌﺎون ﺗﺒﻠﯿﻐﺎت اﺳﻼﻣﻲ آﺳﺘﺎن ﻗﺪس رﺿﻮي گفت: ﺑﺰرﮔﺘﺮﯾﻦ ﻣﺤﻔﻞ ﻗﺮآﻧﯽ جهان اﺳﻼم در ﺷﺐ 23 ﻣﺎه ﻣﺒﺎرك رﻣﻀﺎن در ﺣﺮم مطهر حضرت اﻣﺎم رﺿﺎ (ع) ﺑﺮﭘﺎ مي شود.
حجت الاسلام سيد جلال حسيني افزود: همچنين محفل انس با قرآن كريم با حضور قاريان ممتاز و بين‌ المللي در جوار بارگاه منور حضرت امام رضا (ع) در ﺷﺐ ‌هاي قدر به صورت باشكوه برگزار مي گردد.
وي اظهار كرد: قاريان بين المللي حرم مطهر رضوي در اين مراسم در ﺟﻤﻊ ﻣﯿﻠﯿﻮني زاﺋﺮان سوره هاي دﺧﺎن، روم، ﻋﻨﮑﺒﻮت و ﻗﺪر را تلاوت مي كنند.
وي با بيان اينكه 10 محفل قرآني ويژه ماه رمضان به صورت روزانه در حرم مطهر رضوي در حال برگزاري است، گفت: ترتيل ‌خواني در صحن انقلاب اسلامي، رواق امام خميني (ره) و ايوان مقصوره صحن جامع گوهرشاد از مهمترين اين محافل است.

* 232 محفل قرآني در شهر مشهد
شهرداري مشهد نيز در ماه مبارك رمضان برنامه هاي مختلف با محوريت قرآن تدارك ديده است.
معاون شهردار و رئيس سازمان فرهنگي اجتماعي شهرداري مشهد در اين باره به خبرنگار ايرنا گفت: 573 ويژه ‌برنامه فرهنگي در 22 فرهنگسرا و مركز فرهنگي شهر مشهد از ابتداي ماه مبارك رمضان در حال اجراست.
هادي بختياري با بيان اينكه عمده اين برنامه ‌ها با محوريت قرآن و با موضوع تدبر در قرآن است افزود : 232 محفل قرآني در اين شهر از ابتداي ماه مبارك رمضان در حال برگزاري است.
وي برگزاري جشن هاي ضيافت در فرهنگسراها، برپايي غرفه هاي فرهنگي، هنري و تفريحي در عرصه ميدان شهدا و برگزاري سلسله نشست هاي معرفت را از ديگر برنامه هاي فرهنگي اين ايام دانست.
معاون اجتماعي و امور مشاركتهاي سازمان اجتماعي - فرهنگي شهرداري مشهد نيز از اجراي برنامه هاي محوري ماه رمضان با رويكرد قرآني در هشت بوستان اين كلانشهر خبر داد.
رضا دانايي گفت: بوستان هاي وفا، بهار، حجاب، كوهسنگي، اقاقيا، سلام، نيلوفر آبي و بوستان چهل بازه در شبهاي ماه مبارك رمضان ميزبان برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي متنوع هستند.
وي افزود: دعا و مناجات، سخنراني مذهبي، مسابقات فرهنگي، تفسير نهج البلاغه و تلاوت قرآن كريم از جمله اين برنامه هاست و ايستگاه هاي سلامت و ايستگاه هاي كودك نيز در اين بوستانها طي اين ايام براي شهروندان فعال مي باشد.
وي اظهار كرد: همچنين با همكاري خيران در مساجد محوري اين شهر سفره هاي افطاري پهن مي شود.

* بيش از 700 جلسه قرائت قرآن خانگي در مشهد
رئيس اداره تبليغات اسلامي مشهد نيز گفت: بيش از 700 جلسه روخواني قرآن كريم در منازل مشهد از ابتداي ماه رمضان در حال برگزاري است.
حجت الاسلام علي بخشي افزود: جلسات خانگي قرائت قرآن، انسجام محلي و نوعي دلبستگي به وجود مي‌ آورد و حسي كه در اين جلسات است معنا و معنويت بيشتر دارد.
وي با تاكيد بر اينكه آموزش و يادگيري قرآن از ضروريات زندگي يك مسلمان است، اظهار كرد: از جلسات نوراني قرآن در منازل به خاطر احيا و توسعه آنها حمايت و پشتيباني مي كنيم.
7505/ 6053