۱۴ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۱
کد خبر: 82934420
۰ نفر
مكتب امام خمینی (ره)، هادی و راهنمای بشریت

شهرری - ایرنا - امام راحل نماد بارز انسان كامل و معنوی است كه توانست با اجرای اصول مكتب اسلامی ملت ایران و جهان را بیدار كند؛ اصول مكتبی قدسی كه همچنان تداوم دارد و هادی و راهنمای بشریت است.

بسیاری از جنبش‌های دینی و انقلابی در جهان با الهام از قیام امام خمینی (ره) شكل گرفته و این گفته ارزشمند مقام معظم رهبری كه انقلاب اسلامی بی نام خمینی(ره) در هیچ كجای جهان شناخته ‌شده نیست، یك واقعیت محض است.
نه تنها امام خمینی (ره) به عنوان رهبر عالی دینی و انقلابی در سراسر جهان شناخته می‌شود بلكه قیام امام (ره) و راهی كه پیش روی بشریت گذاشت هم به عنوان امید و تكیه ‌گاه مستضعفان و گرفتاران در چنگال مستكبران كشورهای مختلف است.
15خرداد سرآغاز تقابل جهانی مستضعفان با استكبار و استعمار است، این رخداد عظیم با رهبری امام خمینی (ره) شروع شد و با خون شهیدان و ایثارگران به ثمر نشست و امروز بركات آن در قیام مردم آزاده جهان در قالب بیداری اسلامی مشاهده می ‌شود.
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی استكبار جهانی بر ایران حاكم بود و عزتمندی را در كشور شاهد نبودیم ولی به بركت مكتب و ارزش های حضرت امام (ره) اكنون شاهد عزتمندی، عدالت و استقلال در ایران سلامی هستیم.

** در هم تنیده بودن معنویت با سیاست
یكی از مهمترین اصول مكتب امام (ره) جدانبودن معنویت از سیاست است. سیاست و عرفان، سیاست و اخلاق. امام (ره) كه تجسم مكتب سیاسی خود بود، سیاست و معنویت را باهم داشت و همین را دنبال می كرد؛ حتی در مبارزات سیاسی، كانون اصلی در رفتار امام معنویت او بود. همه رفتارها و مواضع امام حول محور خدا و معنویت بود.
حركت امام برای سعادت كشور و ملت بر مبنای هدایت شریعت اسلامی بود بنابراین تكلیف الهی برای امام كلید سعادت به حساب می آمد و او را به هدف های بزرگ آرمانی خود می رساند.
حرف نو مكتب سیاسی امام بزرگوار برای دنیا این است كه در همه اركان برنامه ریزی های یك قدرت سیاسی، سیاست با معنویت و قدرت با اخلاق همراه شود و اصول اخلاقی مورد مراعات قرار گیرد.

** اعتقاد به نقش مردم
اعتقاد راسخ و صادقانه به نقش مردم از دیگر اصول مكتب امام راحل است؛ كرامت و اراده انسان در مكتب سیاسی امام (ره) دارای ارزش و قدرتمند و كارساز است.
نتیجه ارزشمندی و كرامت داشتن این است كه در اداره سرنوشت بشر و یك جامعه، آرای مردم باید نقش اساسی ایفا كند بنابراین مردم سالاری در مكتب سیاسی امام بزرگوار از متن اسلام گرفته شده نوعی مردم سالاری حقیقی است؛ مثل مردم سالاری آمریكایی و امثال آن، شعار، فریب و اغواگری ذهن های مردم نیست.
مردم با رأی، اراده و ایمان خود راه و مسئولان خود را انتخاب می كنند؛ بر این اساس دو ماه از پیروزی انقلاب نگذشته بود كه امام اصل نظام برآمده از انقلاب را به رأی مردم گذاشت.

** نگاه بین المللی
بشریت، مخاطب امام در سخن و ایده سیاسی است و نسخه سیاسی او برای تمام ملت جهان است. ملت ایران این پیام را به گوش جان شنید، پایش ایستاد و برایش مبارزه كرد و توانست عزت و استقلال خود را به دست آورد اما مخاطب این پیام، همه بشریت است.
مكتب سیاسی امام (ره) استقلال، عزت و ایمان را برای همه امت اسلامی و همه بشریت می خواهد؛ این رسالتی است بر دوش یك انسان مسلمان.
البته تفاوت امام راحل با كسانی كه برای خود رسالت جهانی قائل هستند این است كه مكتب سیاسی امام با توپ، تانك، اسلحه و شكنجه نمی خواهد ملتی را به فكر و به راه خود معتقد كند.
امروزه مسلمانان و نخبگان فتوحات فكری خود در میدان های سیاسی را برآمده از مكتب فكری امام می دانند، توده های امت اسلامی با نام اسلام احساس عزت می كنند، این همان نگاه بین المللی مكتب امام به مسائل بشر است و مخصوص دنیای اسلام هم نیست.
بنابراین امروز مسأله فلسطین برای ما مهم و مصائب امت اسلامی برای ما دردناك است. آنچه در دنیای اسلام اتفاق می افتد، برای ملت ایران و كسانی كه به نام و یاد امام بزرگوار دلبسته و دلخوش هستند، مسائل اساسی است و نمی توانند نسبت به این مسائل بی تفاوت باشند.
برای همین است كه دنیای استكبار می خواهد بزرگترین جنایت ها را نسبت به ملت های مسلمان انجام دهد درحالیكه دیگر ملت های مسلمان نبینند، نفهمند و تصمیم نگیرند و حتی اعتراض هم نكنند ولی به بركت ارزش های مكتب امام (ره)، ملت ایران می بیند، می فهمد، اعتراض می كند، موضع می گیرد و نسبت به مسائل دنیای اسلام بی تفاوت نمی ماند.

** پاسداری از ارزش ها
شاخص مهم دیگر مكتب سیاسی امام بزرگوار، پاسداری از ارزش هاست، مهمترین رویدادی كه در سال های اخیر تمام برنامه ریزی های غرب را به هم ریخت، وقوع انقلاب اسلامی ایران بود كه تأثیر آن در روابط بین المللی در سطح جهان نمایان است.
علت اهمیت ایران در دنیای غرب به جهت منابع زیرزمینی نفت و گاز یا موقعیت جغرافیایی آن نیست بلكه به واسطه ارزش های اسلامی است كه ایران را به بركت انقلاب از دیگر كشورها مجزا می كند كه نقش رهبری امام خمینی در آن بركسی پوشیده نیست.
ما باید خود را باور كنیم و اعتماد به نفس داشته باشیم تا به واسطه این ارزش ها، نقش ایران را در نظام بین الملل تثبیت كنیم.

** عدالت اجتماعی
عدالت اجتماعی یكی از مهمترین و اصلی ترین خطوط در مكتب سیاسی امام بزرگوار است. در همه برنامه های حكومت در قانونگذاری، اجرا و قضا نقشی اساسی دارد و شكاف های طبقاتی مورد نظر و هدف را پر می كند.
همه برنامه ریزان، قانونگذاران، مجریان و همه كسانی كه در دستگاه های گوناگون مشغول كار هستند، باید این را مورد توجه قرار دهند و یكی از مهمترین شاخص های حركت خود به حساب آورند.

** تداوم مكتب امام(ره)
امام راحل مكتب نظام اسلامی را بنیانگذاری كرد. 29 سال از آن زمان می گذرد. بیشترین حملات هم در طول این مدت به كشور، ملت و این مكتب سیاسی شده اما ملت ما روز به روز پیشرفت كرده است.
ملت ما در زمینه علم، عمران، سیاست بین الملل، ارتقای آگاهی های گوناگون، ساخت زیربناهای عظیم كشور، كسب قدرت فناوری و احیای استعدادهای مردمی و در بسیاری از زمینه های دیگر پیشرفت هایی داشته است كه در گذشته حتی تصور آن هم نمی شد.
امروز پرچم اسلام، دینداری، شجاعت و نوآوری در زمینه سیاست در دست ملت ماست. دشمنان در تبلیغات خود سعی می كنند این دستاوردها را كوچك نشان دهند و آنچه را كه این ملت به دست آورده از قلم بیندازند، اما نمی توانند.
در مسائل گوناگون جهانی و بین المللی، مواضع ما مستقل است. ما تحت تأثیر سیاست كسی قرار نمی گیریم و به سراغ جنجال و تنش آفرینی نمی رویم اما ظلم را محكوم می كنیم، با ظالم اعلام مخالفت و از مظلوم اعلام حمایت می كنیم.
با وجود همه مشكلات، مردم ما همچنان پایبند ارزش های مكتب امام خمینی (ره) هستند و این راه تداوم دارد.
6003/ 1008
نویسنده: روح الله صائب