۱۳ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۶
کد خبر: 82933740
۰ نفر
ماهیان خاویاری تكثیر و احیا می شوند

گرگان – ایرنا – تولید خاویار در گلستان طی سال های اخیر به دلیل صید بی رویه این گونه ماهیان كاهش چشمگیری یافته اما مسوولان شیلات استان با اجرای طرح هایی مانند افزایش مزارع تولید بچه ماهی خاویاری و پرورش در استانهای دیگر برای جلوگیری از نابودی این آبزیان ارزشمند تلاش می كنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا تولید خاویار ایران متعلق به استان گلستان است اما صید بی رویه، آلودگی رودخانه ها به عنوان محل اصلی تكثیر، تغییر اقلیم و كم توجهی به لزوم تكثیر بچه ماهیان خاویاری برای حفظ نسل این گونه های مهم آبزی، این تولیدات را كاهش داده است.
ماهیان خاویاری جزو ذخائر ژنتیكی دریای خزر و ثروت عمومی به شمار رفته و هم اینك صید تجاری آن ممنوع است.
این گونه ها از خانواده تاس ماهیان بوده كه با توجه به قدمت آنها به عنوان فسیل های زنده نیز شناخته می شوند.
این ماهیان به 27 گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می شوند كه پنج گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان شامل فیل ماهی یا بلوگا، تاس ماهی روسی یا چالباش، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، ماهی شیپ و ماهی ازون برون یا سوروگا گونه های اصلی دریای خزر هستند.
خاویار ماهیان خاویاری از گران ترین غذاهای جهان است.
براساس اعلام اداره كل شیلات گلستان در سال های اخیر میزان تولید خاویار از ماهیان خاویاری دریای خزر از 300 تن به یك تن كاهش یافته است.
مدیركل شیلات گلستان روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: یكی از برنامه های این اداره برای جلوگیری از نابودی ماهیان خاویاری ، پرورش مصنوعی این آبزی است.
سیدجواد قدس علوی افزود: هم اینك صید ماهیان خاویاری در خزر ممنوع است و توجه بیشتر به تولید و تكثیر این آبزی در مراكز پرورشی، این گونه ها را از شرایط بحرانی خارج كرده و به ثبات نسبی خواهد رساند.
وی گفت: طرح پرورش ماهیان خاویاری و بویژه فیل ماهی در مزارع منفرد و مجتمع های خاویاری، ایده های به اجرا درآمده شیلات گلستان برای جلوگیری از نابودی این آبزی و ایجاد فرصت های جدید اشتغال است.
براساس اعلام شیلات گلستان تاكنون 23 متقاضی راه اندازی مراكز پرورش ماهیان خاویاری در مزارع منفرد شده اند كه از آنان به دلیل نقش آفرینی موثر در ایجاد شغل، درآمد و رونق اقتصادی حمایت خواهد شد.
به گفته مدیركل شیلات گلستان؛ یكی از مشكلاتی در روند تولید ماهیان خاویاری در مزارع ، طولانی بودن دوره تولید و پرورش این آبزی است.
وی اضافه كرد: دوره تولید ماهیان خاویاری هشت ساله است اما در مراكز آزمایشگاهی و علمی شیلات گلستان به دنبال كاهش مدت این دوره هستیم و امیدواریم با پایان یافتن تحقیقات آزمایشی و به ثمر نشستن آن، این دوره را به 3 تا 5 سال كاهش داده و از این طریق بهره وری هر چه بیشتر را نصیب پرورش دهندگان ماهیان خاویاری استان كنیم.
قدس علوی اظهاركرد: چشم انداز شیلات استان درافق 1404 افزایش تولیدات ماهیان خاویاری در مزارع منفرد به هشت هزارتن گوشت و حدود 400 تن خاویار و در مجتمع های تولید خاویار 8هزار و 340 تن گوشت ماهی خاویاری و 400 تن خاویار با اشتغالزایی 4هزار و 800 نفر است.
علاوه بر توسعه مزارع تولید خاویار در گلستان؛ ارسال بچه ماهی به مزارع پرورش خاویار استانهای دیگر برای تكثیر و تولید فیل ماهی زمینه ساز رونق اشتغال بخش شیلات كشور بوده و تولید خاویار را از افزایش خواهد داد.
هم اینك گلستان تنها استان تولید كننده بچه فیل ماهی در كشور است كه این تولیدات با توجه به استقبال پرورش دهندگان ماهیان خاویاری به استانهای دیگر ارسال می شود.
معاون آبزی پروری اداره كل شیلات گلستان در این پیوند گفت: توزیع 24 هزار قطعه بچه فیل ماهی برای پرورش در مزارع ماهیان خاویاری كشور آغاز شده است.
محمود سقلی اظهار كرد: بخشی از این بچه ماهیان به مزارع پرورشی برای پایداری و حفظ ژنتیك این ماهی و تولید و ایجاد اشتغال ارسال می شود.
وی بیان كرد: این فیل ماهی ها با وزن متوسط 10 گرم در مركز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیكی شهید مرجانی گلستان با هدف تامین نیازهای كشور در زمینه تكثیر و برداشت ماهیان خاویاری تولید و بین دارندگان پروانه بهره برداری و پرورش این گونه ها توزیع شد.
به گفته وی؛ گلستان تنها توزیع كننده بچه ماهی فیل در كشور است و تامین بچه ماهی مورد نیاز مراكز، استمرار و افزایش صید سالانه، ارتقا سهم اشتغال زایی و حفظ و ماندگاری ذخایر ژنی آبزیان از مهمترین دغدغه های این سازمان به شمار می رود.
سقلی ادامه داد: همچنین امسال بیش از 60 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی تولیدی مراكز بازسازی ذخایر آبزیان گلستان در رودخانه های قره سو و گرگانرود رها شد.
مركز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیكی شهید مرجانی گلستان به عنوان یكی از مراكز قدیمی و ویژه تكثیر و تولید آبزیان كشور است كه در راستای تولید انواع بچه ماهیان خاویاری، حفظ و احیا ذخایر آبزیان موجود در دریای خزر تلاش می كند.
استان مرزی و شمالی گلستان با كشور تركمنستان ، دریای خزر و استانهای مازندران، سمنان وخراسان شمالی همسایه است.
3091/1648