۱۳ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 82933714
۰ نفر
پاراتكواندوي 9 ساله و يك درخواست تا پارالمپيك 2020

تهران - ايرنا - رئيس انجمن پاراتكواندو از مسئولان ورزش كشور خواست تا براي حمايت و پشتيباني از ورزشكاران اين رشته 9 ساله در نخستين حضورشان در بازيهاي پارالمپيك 2020 توكيو وارد گود شوند كه تاخير؛ قوي تر شدن رقبا و كاهش رتبه ايران در رنكينگ جهاني را در پي خواهد داشت.

«مسعود لشگري» روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا با اعلام اين مطلب افزود: اين رشته نوپا به طور آزمايشي از پارالمپيك 2016 برزيل وارد بازي ها شده است كه در آن مقطع يك نماينده از ايران و يك نماينده از روسيه در اين رويداد حضور داشتند.
وي ادامه داد: در اين نبرد آزمايشي «مهدي پور رهنما» در وزن منهاي 75 كيلوگرم بر حريف روسي غلبه كرد كه از آن پس اين رشته براي نخستين بار در بازي هاي المپيك 2020 توكيو رسميت يافت.
به گفته رئيس انجمن تكواندوي معلولان، اين رشته هم مانند تكواندو داراي رده بندي است كه ورزشكاران اين رشته از سال 2009 با تركيب 2 نفر در مسابقات آسيايي و جهاني حضور يافتند و تا امروز تركيب تيم ملي مردان به 10 نفر رسيد اما فقط يك خانم به نام «مهتاب نبوي» در وزن منهاي 49 كيلوگرم در تركيب تيم ملي حضور دارد.
لشگري درباره زمان تشكيل تيم ملي زنان نيز گفت: اكنون تيمي به عنوان تيم ملي بانوان نداريم و «نبوي» اولين بانوي ملي پوش تيم پاراتكواندو است كه در رقابت هاي اخير قهرماني آسيا در ويتنام 2 نشان طلا و برنز كسب كرد. اما براي تشكيل تيم ملي زنان به هيات هاي استاني درخواست داديم تا افراد علاقه مند و استعدادهاي اين رشته را معرفي كنند.
وي در ادامه به قهرماني چهار دوره متوالي تيم پاراتكواندو در رقابت هاي آسيايي اشاره كرد و افزود: تيم در خرداد ماه امسال در رقابت هاي آسيايي ويتنام براي چهارمين بار بر سكوي قهرماني ايستاد.
رئيس انجمن پاراتكواندو درباره شيوه مسابقات اين رشته نيز توضيح داد: قانون اين رقابت ها مانند تكواندو است اما به صورت قاره اي برگزار مي شود و حضور نمايندگان ايران در رويداد آسيايي و در صورت كسب عنوان قهرماني 40 امتياز مي گيرند و اگر در قاره ديگري شركت كنند اين امتياز نصف مي شود.
لشگري كسب سهميه پارالمپيك 2020 را هم منوط به مجموع اين امتيازها در رويدادهاي مختلف دانست كه بر اين اساس بازيكنان بايد در رويدادهاي مختلف حضور يابند تا سهميه پارالمپيك 2020 را كسب كنند.
وي مهمترين دغدغه اين رشته را كمبود اعتبارات عنوان كرد و افزود: آخرين بودجه دريافتي از كميته پارالمپيك در سال 96 بوده است در حالي كه براي حضور 2 رويداد آسيايي در 2 ماه نخست امسال با حمايت مالي فدراسيون تكواندو اعزام شديم. بر اين اساس كميته پارالمپيك تاكنون بودجه اي از محل اعتبارات سال 97 به اين رشته تخصيص نداده است.
رئيس انجمن پاراتكواندو فدراسيون جانبازان متذكر شد كه تيم ملي تكواندو معلولان براي حضور در ديگر رويدادهاي قاره اي براي كسب سهميه پارالمپيك به حمايت اين كميته و فدراسيون جانبازان نياز دارد و در صورت تامين اعتبار به رقابت هاي قاره اي، اقيانوسيه و اروپا اعزام مي شويم.
لشگري گفت: اكنون پوررهنما در وزن منهاي 75 و «اصغر عزيزي» در وزن 75 كيلوگرم كه در فهرست رده بندي رتبه نخست جهان را دارند، اعزامشان به توكيو قطعي شده است و اميدواريم با فراهم شدن شرايط لازم سهميه بيشتري كسب كنيم.
وي اين را هم اضافه كرد كه كميته پارالمپيك قول داده تا حمايت هاي لازم را اعمال كند.
ورزشي**9250**1597

سرخط اخبار ورزش