۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
کد خبر 82933710
۰ نفر
خیران، دانشگاه سمنان را یاری كنند

سمنان- ایرنا- دانشگاه‌ها به عنوان مراكز اصلی علم و پژوهش برای پیشبرد اهداف خود به درآمدهای پایدار نیاز دارند و خیران با ورود به این عرصه می توانند تاثیر ماندگاری در تقویت جایگاه علمی آن داشته باشند.

به گزارش ایرنا، حضور خیران در بخش های مختلف علاوه بر مشاركت، با بركت و رونق همراه است و تعهد آنان در كمك به بخش هایی مانند مسجدسازی، مدرسه سازی، حوزه سلامت و مسكن سازی سابقه تاریخی در ایران دارد.
دانشگاه ها كه در دوره كنونی باید با پژوهش محوری نقش مهمی در توسعه جامعه و رفع مشكلات بخش های تولیدی از طریق راهكارهای علمی و پژوهشی داشته باشند، امروز بیش از گذشته باید به نقش آفرینی بپردازند و رسالت بزرگی بر دوش دارند كه برای پیشبرد آن به زمینه هایی نیازمندند.
تامین زیرساخت های پژوهشی و زمینه برای فعالیت دانشمندان و دانشجویان پژوهشگر در شرایط كنونی كه دانشگاه ها همواره با مشكل تامین اعتبار و بودجه مواجه هستند بر دانشگاهیان سخت شده است و می طلبد خیران با ورود به این حوزه، یاریگر مدیران دانشگاه و پژوهشگران برای تامین مسیر پژوهش با هدف توسعه باشند.
استان سمنان بیش از 110 هزار دانشجو در بیش از 40 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد و با داشتن ضریب یك به 9، بالاترین شاخص تعداد دانشجو به كل جمعیت را در بین استانهای كشور دارد.
شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور دانشگاه سمنان در سال های اخیر به خوبی نقش خود را در استفاده از دانشمندان و مسیر پژوهش برای ایجاد فضای كسب و كار و از سویی برای تامین نیازهای علمی در مسیر رفع نیازهای جامعه نشان داده است،این واحدهای دانش بنیان دركنار حمایتهای علمی، پژوهشی و معنوی از سوی دانشگاهیان، گاهی به حمایت های مالی نیاز دارند تا برای جامعه سودبخشی چندبرابری داشته باشند و اینجاست كه خیران می توانند با ورود خود پشتیبان پژوهشگران در راه توسعه جامعه باشند.
سرپرست دانشگاه سمنان روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خیران می توانند با همكاری در طرح های علمی و یا تامین زیرساخت های لازم برای پژوهشگران در ارتقای جایگاه علمی دانشگاه نقش مهمی ایفا كنند.
مسعود نصیری زرندی با اشاره به خوشنامی خیران سمنانی در امور نیكوكارانه در طول تاریخ، گفت: خیران با مشاركت در پیشبرد اهداف و امور دانشگاه سمنان می توانند تاثیر ماندگاری در عرصه علمی این شهر داشته باشند.
وی تاكید كرد: خیران با اعتماد كامل می توانند ارتباط موثری با دانشگاه سمنان داشته باشند و در آینده ای نزدیك ثمرات همكاری خود در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی به سود جامعه مشاهده كنند.
سرپرست دانشگاه سمنان با اشاره به این كه مشاركت خیران در امور مختلف دانشگاه می تواند در اشتغالزایی برای دانشجویان و پژوهشگران تاثیر قابل توجهی داشته باشد، ادامه داد: با مشاركت خیران مراكز علمی مانند دانشگاه سمنان مسیر توسعه را زودتر طی می كنند و بهتر و موثرتر می توانند در خدمت جامعه باشند.
نصیری با اشاره به دانشگاه های هم‌تراز دانشگاه سمنان مانند دانشگاه كاشان كه با كمك خیران پله های ترقی و رشد را به سرعت طی كردند، خاطرنشان كرد: كمك به تامین تجهیزات، اهدای زمین یا همراهی مالی در تكمیل بناها، پشتیبانی مالی از طرح های پژوهشی و پژوهشگران از مسیرهای ورود خیران به حوزه دانشگاه است.
وی از خیران سمنان دعوت كرد به دانشگاه سمنان وارد شوند و با مشاهده دستاوردها، به امور علمی و پژوهشی جوانان استان كمك كنند و گفت: سمنان خیران خوشنام كشوری دارد و شایسته است این نیك اندیشان به مسایل دانشگاه این شهر توجه داشته باشند.
سرپرست دانشگاه سمنان با اشاره به كاهش درآمدهای دانشگاه از دانشجویان شبانه و پردیس در سال های اخیر به علت كاهش تعداد دانشجویان، بیان كرد: این میزان كاهش درآمدها ضرورت تامین منابع پایدار درآمدی را برای دانشگاه سمنان بیش از گذشته برجسته كرده است.
دانشگاه سمنان از نظر علمی و پژوهشی رتبه شانزدهم كشور را دارد، حدود 12 هزار دانشجو شامل پنج هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تكمیلی، هفت هزار دانشجو در مقطع كارشناسی و بقیه در مقطع كاردانی در دانشگاه سمنان تحصیل می‌كنند.
6103/6026