۱۳ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۴
کد خبر: 82933475
۰ نفر
تجارت شركت های روسی با ایران ادامه می یابد

تهران – ایرنا – پتر پوشكارو (Petr Pushkarev) تحلیلگر روس كارزار بین المللی موسوم به 'تله تِرِد' (TeleTrade) از ارتقای روابط تجاری ایران و روسیه در آینده نزدیك خبر داد و گفت: شركت های روسی فارغ از تحریم های واشنگتن به تجارت در ایران ادامه خواهند داد.

تارنمای شبكه خبری راشاتودی امروز (یكشنبه) در گزارشی با بیان اینكه شركت های روسی فعال در ایران هم اكنون نیز مشمول تحریم های آمریكا هستند و بنا بر این چیزی برای از دست دادن ندارند، افزود: پوشكارو ادامه داد 'شركت های روسی چنان كه گویی چیزی رخ نداده است، به سرمایه گذاری های خود در بخش نفت، گاز و انرژی هسته ای ایران ادامه می دهند. آنها نسبت به شركت های اروپایی چون توتال و ایرباس كه كسب و كارهای عمده ای در آمریكا داشته و در فهرست تبادلات آمریكایی قرار دارند، از مزیت قابلیت معامله با ایران برخوردارند'.
این تحلیلگر ارشد افزود: شركت های روسی می توانند به آسانی تهدیدهای واشنگتن را در مورد دریافت تاوان از شركت هایی كه با ایران تجارت كرده یا پروژه هایی را در این كشور اجرایی می كنند، نادیده بگیرند.
پوشكارو اضافه كرد: تجارت روسیه با ایران اكنون تنها دومیلیارد دلار است اما می تواند با افزایش قابل توجهی همراه باشد. با توجه به اینكه ایران و روسیه در سوریه متحدان طبیعی هستند، این امر ردخور ندارد. (شركت نفتی روسی) روس نفت (Rosneft) قراردادهایی ابتدایی به ارزش 30 میلیارد دلار با ایران دارد و حتی اگر تنها بخش كوچكی از این برنامه ها نه از طرف شركت های اروپایی بلكه به دست روسیه اجرایی شوند، دستاورد بزرگی برای مسكو خواهد بود.
وی گفت: ' دیگر بستر محتمل برای ارتقای سطح ارتباطات تجاری میان تهران و مسكو، قراردادهایی هستند كه برای تحویل هواپیماهای مسافربری منعقد شده اند. ایران در نظر داشت تا 100 هواپیما از بویینگ و 20 هواپیمای دیگر از كمپانی ای تی آر خریداری كند.
' روسیه این بخت را دارد تا در صورتی كه تهران با یك یا دو سال انتظار موافقت كند، جت های MC-21 خود را به ایران بفروشد. خط تولید این هواپیماها مرحله آزمایش های پایانی را پشت سر می گذارد'.
تله تِرِد كه یك كارگزار بین المللی با بیش از 200 شعبه در 30 كشور جهان است، در سال 1994 تاسیس شده است و خدمات مالی ارائه می دهد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا هشتم مه (هیجدهم اردیبهشت) با طرح ادعاهای واهی علیه ایران از توافق هسته ای خارج شد و تهدید كرد كه تحریم های سختگیرانه ای را علیه این كشوراعمال خواهد كرد.
پس از آن سران آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه دیگر امضاكنندگان برجام با انتقاد از این تصمیم یك جانبه، بارها بر پایبندی خود به این توافقنامه بین المللی تاكید ورزیدند و نشستهایی با ایران و یا بطور چندجانبه برای حفظ آن بدون آمریكا برگزار كردند.
اروپام**9418**1479