۱۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۸
کد خبر: 82932728
۰ نفر
فدراسیون فوتبال یا كی روش؛ كدام مقصرند

تهران - ایرنا - 12 روز دیگر تا آغاز جام جهانی فوتبال در كشور روسیه زمان باقی است و ملی پوشان ایران همچنان بدون حریف تداركاتی در شهر استانبول تمرینات درون گروهی خود را سپری می كنند تا مشخص نشود عامل لغو دیدارهای دوستانه مقابل یونان و كوزوو آیا فدراسیون فوتبال است یا «كی روش».

به گزارش ایرنا، قرار بود طبق برنامه ریزی از پیش تعیین شده فیفا روزهای 7 و 12 خرداد ماه جاری تیم ملی فوتبال كشورمان دیدارهای تداركاتی مقابل تركیه و یونان داشته باشد كه مصاف با تیم یونان با توجیهات فدراسیون فوتبال این كشور لغو شده ولی بازی برابر تركیه انجام شد و تیم ایران با نتیجه 2 بر یك شكست خورد.
فدراسیون فوتبال یونان دلیل لغو این دیدار را حبس 2 سرباز این كشور توسط دولت تركیه عنوان كرده و همین موضوع را دلیل سفر نكردن به استانبول دانست. با این حال طرف یونانی با قبول تمام هزینه ها، از طرف ایرانی می خواهد بازی در آتن برگزار شود. با این حال فدراسیون ایران برای پذیرش این شرایط خواهان دریافت حق پخش تلویزیونی این دیدار شد كه فدراسیون فوتبال یونان نیز پاسخ داد این امكان وجود ندارد.
این در حالی است كه فدراسیون فوتبال كشورمان همچنین اعلام كرده، لغو بازی دوستانه شاگردان كی‌روش مقابل یونان هنوز به صورت رسمی به آنها اعلام نشده است و در صورت بروز این اتفاق به مراجع ذیصلاح شكایت خواهد كرد.
فدراسیون فوتبال ایران پس از لغو این دیدار بیانیه ای منتشر و در آن از تعلیق روابط خود با فدراسیون فوتبال یونان خبر داد.
فدراسیون فوتبال كشورمان در بیانیه خود اعلام كرده بود: تصمیم یونان آسیبی جدی به برنامه تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی اردوی آماده سازی جهت حضور در جام جهانی 2018 روسیه وارد كرده است.
فدراسیون فوتبال یونان نیز در مقابل بیانیه ای منتشر و اعلام می كند كه هرگز علاوه بر مذاكره صحیح و قانونی طرفین جهت پذیرش بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال یونان و ایران برای روز دوم ماه ژوئن (12 خرداد) در شهر استانبول (تركیه) توافق نامه‌ای از سوی طرف یونانی امضا نشده است.
در متن بیانه فدراسیون یونان آمده است: مسائل حساس‌برانگیز ملی و وابستگی‌های دینی به مراتب اولویت بر هر رویداد ورزشی دارند. این در حالی است كه از امكان لغو بازی دوستانه تیم‌های ملی یونان و ایران در شهر استانبول از ماه گذشته میلادی شروع شده بود و فدراسیون فوتبال ایران در زمان كافی از دلایل لغو آن با خبر بود.
در ادامه این بیانیه آمده است: از آن زمانی كه فدراسیون فوتبال یونان پذیرفت تا ایران جایگزینی را برای برگزاری بازی دوستانه با هدف دفاع از منافع خود انتخاب كند؛ چنانچه خسارتی ناشی از عدم برگزاری بازی دوستانه پیش آمده باشد در وهله نخست این فدراسیون فوتبال یونان است كه متحمل آن شد. زیرا شرایط اقتصادی مورد نظر با توجه به فعالیت‌های صورت‌ گرفته محقق نشدند. مسئله مهمتر این است كه آماده‌سازی تیم ملی فوتبال یونان برای لیگ ملت‌های اروپا را با آسیب مواجه كرد.
پس از این اتفاق بود كه در محافل خبری اعلام شد فدراسیون فوتبال ایران در دقایق پایانی بازی با تیم ملی فوتبال كوزوو در ورزشگاه باشاك شهیر فاتح تریم استانبول را در دستور كار قرار داده است مشروط بر آنكه این بازی بنا بر خواست «كارلوس كی روش» باید پشت درهای بسته و به دور از چشم خبرنگاران برگزار شود.
اعلام این شرط كافی بود تا فدراسیون فوتبال كوزوو اعلام كند با این خواسته سرمربی ایران موافق نیست.
دلایلی كه مسوولان فوتبال كوزوو اعلام می كنند این است كه تیم ملی این كشور بعد از لغو شدن بازی‌های دوستانه خود برابر مولداوی، كنگو و ساحل عاج؛ نمی‌توانند شرایطی كه فدراسیون فوتبال ایران برای آنها در نظر گرفته است بپذیرند.
حالا در صورتی كه فدراسیون فوتبال ایران نتواند حریف جدیدی را جایگزین یونان و كوزوو كند، تیم ملی تا قبل از شروع جام جهانی فقط یك مسابقه تداركاتی در روز جمعه، هجدهم خرداد ماه برابر لیتوانی خواهد داشت.
وقوع این اتفاقات باعث شده تا «كی روش» امروز (شنبه) و در جریان تمرینات تیم ایران در تركیه در جمع خبرنگاران لب به شكایت بگشاید و بگوید: «برنامه هایی كه تهیه و تدوین كرده بودیم، انجام نشد. البته اتفاقات دیگر پشت سر ما بود، با این حال بسیار خوب است كه به صورت مداوم یادآوری كنیم كه آماده سازی تیم ملی، برنامه ای نبود كه انتظارش را داشته باشیم.»
لغو بازیهای تداركاتی تیم ملی فوتبال كشورمان در حالی صورت می گیرد سایر نمایندگان قاره آسیا برای حضور قدرتمندانه تر در جام جهانی روسیه برنامه های گسترده ای را در طول ماههای گذشته تدارك دیده اند.
كیفیت بازی‌های اخیر تیم‌هایی مانند استرالیا، عربستان، ژاپن و كره جنوبی گویای این است كه این كشورها بازی‌های تداركاتی بهتری برای تیم‌های خود در نظر گرفته‌اند و با حداكثر آمادگی به جام جهانی می‌روند. در واقع این كشورها از تمام ظرفیت ها برای آماده‌سازی تیم ملی فوتبال كشور خود استفاده می‌كنند اما برخی مسائل كه در نهایت شفاف نشده، مشخص نكرد دلیل بروز خلل در برگزاری دیدارهای تداركاتی ملی پوشان كشورمان، فدراسیون فوتبال ایران است یا «كی روش»؟.
رقابت های جام جهانی 2018 از 24 خرداد با رویایی تیم میزبان مقابل عربستان در دیدار افتتاحیه آغاز می شود و 25 خرداد ماه نیز تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار و در ورزشگاه شهر «سن پترزبورگ» مقابل مراكش قرار می گیرد.
30 خرداد ماه مصاف با تیم ملی فوتبال اسپانیا در شهر «كازان» و چهارم تیر ماه نیز دیدار با تیم فوتبال پرتغال در شهر «سارانسك»، بازی های تیم ایران در مرحله گروهی است.
ورزشی**9029**1597