برخی بازی های رایانه ای حافظه را تقویت می كند

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران و فوق تخصص روانپزشكی كودك و نوجوان، گفت: برخی برنامه‌های نرم‌افزاری همچون بازی‌های رایانه ای می‌تواند روی حافظه اثر بگذارد و توجه، تمركز و ادراكات فرد را تقویت كند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دبیرخانه همایش بازتوانی شناختی، مهدی تهرانی دوست با بیان اینكه برخی نرم افزارها مانند بازی‌های رایانه ای می‌تواند تاثیرات مطلوبی روی بازتوانی و كاركردهای مغزی داشته باشند، افزود: برخی از این نرم افزارها در كشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و در ایران نیز برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه در حال انجام است.
وی ادامه داد: بیماران مبتلا به سكته مغزی، پاركینسون، آلزایمر و ام اس می توانند از این بازتوانی شناختی بهره‌مند شوند. همچنین می توان به برخی بیماران روانپزشكی مانند مبتلایان به اختلالات بیش فعالی و كم توجهی، اوتیسم، اسكیزوفرنی، سوءمصرف مواد مخدر و افسردگی نیز با استفاده از این نوع بازتوانی های شناختی كمك كرد.
به گفته فوق تخصص روانپزشكی كودك و نوجوان، كلینیكی در تهران تحت عنوان «كلینیك مغز و شناخت» به همت دانشگاه علوم پزشكی ایران و پژوهشكده علوم شناختی راه اندازی شده است كه انجام تحقیقات و برنامه های درمانی به صورت همزمان در این مكان انجام می شود و بسیاری از بیماران می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.
تهرانی دوست خاطرنشان كرد: برخی اختلالات حوزه مغز، اعصاب و روان می‌تواند روی حیطه شناختی افراد ازجمله توجه، تمركز، حافظه و ادراكات تاثیر گذارد؛ بنابراین توجه به این مساله حائز اهمیت است.
وی با بیان اینكه ممكن است درمان‌های اولیه این اختلالات، بهبودی در كاركردهای مغزی ایجاد نكند، گفت: طی سال‌های اخیر روش‌هایی معرفی شده است كه ضعف كاركرد شناختی بیماران را جبران می كند.
دبیر علمی همایش بازتوانی شناختی در مورد تعریف بازتوانی شناختی گفت: بازتوانی شناختی شامل روش‌هایی است كه ضعف كاركرد شناختی بیماران را جبران می‌كند و شامل برخی درمان‌های دارویی و غیردارویی است؛ روش‌های غیردارویی شامل تمرین افراد، بهره‌مندی از برنامه‌های رایانه ای و استفاده از وسایل خاص است.
همایش دو روزه بازتوانی شناختی روز 31 خرداد و اول تیرماه سال ‌جاری به همت پژوهشكده علوم شناختی دانشگاه علوم پزشكی تهران و با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته این حوزه در دانشكده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
اجتمام **9022**1834