۱۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۱
کد خبر: 82932404
۰ نفر
آزادی مذهبی در آمریكا: از قانون تا عمل

تهران - ایرنا - نگاهی به وضعیت آزادی مذهبی در آمریكا نشان می دهد كه با وجود تاكید به این اصل در قانون اساسی این كشور، حقوق اقلیت های مذهبی از طریق تحمیل دیدگاه اكثریت، تبعیض و مانع تراشی نظام مند در این كشور نقض می شود.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه آمریكا روز سه شنبه گذشته گزارش سالانه آزادی های مذهبی در كشورهای مختلف را منتشر كرد.
«مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا، بعد از انتشار این گزارش در سخنانی مدعی شد كه این گزارش نشان دهنده نقش بین المللی آمریكا در باره آزادی مذاهب است و پایه گذاران این كشور به این موضوع واقف بودند و آن را در بند اول متمم قانون اساسی قرار داده اند.
پمپئو با ادعای این كه شواهد و گزارش هایی از 200 كشور و سرزمین درباره موارد نقض حقوق بشر توسط دولت ها، تروریسم و افراد در دست داریم، گفت: تلاش می كنیم تا آزادی مذهب را تضمین كنیم و جایی كه وجود ندارد، آن را ایجاد كنیم.
پمپئو با اشاره به میزبانی نشست وزیران در وزارتخانه متبوعش در روزهای 25 و 26 ژوئیه (3 و 4 مرداد) تصریح كرد: در این نشست فقط صحبت نمی كنیم بلكه می خواهیم راه های عملی برای جلوگیری از سركوب و ایجاد آزادی بیابیم و این نخستین نشست دراین زمینه است.آزادی مذهبی حق بین المللی انسان ها است و وزارت خارجه آمریكا آن را دنبال می كند.
در ادامه نگاهی می اندازیم به این ادعای وزیر خارجه آمریكا و وضعیت مذهب و آزادی مذهبی در آمریكا بر اساس قانون اساسی و نگرانی هایی كه درباره وضعیت كنونی و آینده وجود دارد.
آمریكا كشوری سكولار است و هیچ دینی بطور رسمی وجود ندارد، اما بر اساس متمم اول قانون اساسی این كشور، آزادی تمام ادیان تضمین می شود.
بر اساس این متمم كنگره اجازه ندارد در باره تثبیت یك مذهب یا ممنوعیت پیروی آزادانه از هر دینی قانون وضع كند.
مقامات آمریكایی می گویند آزادی مذهبی در كشورشان رواج دارد اما وقتی تارنمای «گفتمان» (Debate) كه نظرسنجی هایی را در باره مسائل مختلف انجام می دهد، از كاربرانش پرسید «آیا در آمریكا آزادی مذهبی وجود دارد؟» ، 71 درصد بیان كردند كه در آمریكا آزادی مذهبی وجود ندارد و فقط 29 درصد آن را تایید كردند.
مخالفان وجود آزادی مذهبی در آمریكا به ویژه به تبعیض علیه مسلمانان اشاره كردند. این افراد با توجه به اكثریت بودن پیروان مسیحیت در آمریكا، از تحمیل دیدگاه های این مذهب بر سایر ادیان الهی شكایت دارند.
بر اساس آمار سال 2002، تركیب مذهبی مردم آمریكا شامل 52 درصد پروتستان، 24درصد كاتولیك، 2درصد مورمون، 2درصد یهودی و 1درصد مسلمان، 10 درصد سایر و 10 درصد بی دین بودند.
پروتستان ها خود به فرقه های مختلفی تقسیم می شوند كه برخی میلیون ها نفر پیرو دارند و برخی دیگر در برخی كلیساهای كوچك فقط هزاران عضو دارند.
درباره تعداد دقیق مسلمانان در آمریكا آمار دقیقی در دست نیست. برخی منابع آن را دو تا سه میلیون نفر دانسته اند. منابع دیگری این تعداد را بین شش تا هفت میلیون نفر بر آورد كرده اند. «باراك اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریكا این تعداد را هفت میلیون نفر بر اورد كرده بود.
آمار همچنین حكایت از آن دارد كه در سال 2016 مسلمانان آمریكا بعد از یهودیان هدف حملات مخالفان مذهب در این كشور بوده اند. در این سال مسلمانان در 307مورد تحت حمله گروه های ضد مذهبی بوده اند.
ارتباط دادن سیاست به مذهب بیشترین تاثیر را در فشار بر مسلمانان در آمریكا داشته است كه به ویژه از زمان روی كار آمدن دولت ترامپ نمود بیشتری یافته است. دادگاه های فدرال آمریكا در سال 2017 دستور ترامپ درباره ممنوعیت سفر اتباع خارجی تعلیق كردند.این دستور ترامپ در واقع تبعیض نظام مند علیه شهروندان هفت كشور عمدتا مسلمان بود كه به نوعی، متمم اول قانون اساسی آمریكا را درباره «عبارت تشكیل یا عبارت دین» نقض می كرد.
عبارت تشكیل (Establishment Clause) یا عبارت دین اولین اظهاریهٔ متمم قانون اساسی آمریكا درباره همان ممنوعیت كنگره در خصوص تشكیل مذهب (به صورت ملی) یا منع پیروی آزادانه از یك مذهب است.
این عبارت را «جیمز مدیسون» نماینده كنگره در1789 میلادی نوشت. این عبارت در نهایت متمم‌های تشكیل دهنده منشور حقوق شد.
با وجودی كه درمتمم اول قانون اساسی آمریكا چنین محدودیتی برای كنگره وضع شده است و پیروان مذاهب مختلف در عمل به باورهای مذهبی خود آزاد هستند، اما تعداد فزاینده ای از مقام های سیاسی محافظه كار درآمریكا سعی می كنند این دیدگاه را ترویج دهند كه آمریكا بر اساس ارزش های مسیحی بنا گذاشته شده است. بدتر این كه، محافظه كاران در دادگاه عالی آمریكا تا بدان جا پیش رفته اند كه تاكید می كنند حقوق افراد در باورهای مذهبی شان، آزادی مذهبی مسیحیان را نقض می كند. چنین دیدگاهی نگرانی هایی را درباره آنچه كه «توماس جفرسون» رئیس جمهوری پیشین آمریكا درباره جدایی كلیسا از حكومت مطرح كرد، برانگیخته است.
با وجود جدایی دین از سیاست در آمریكا، گروه‌های مذهبی مسیحی نفوذ زیادی در تصمیم گیری های این كشور دارند.
ترامپ به تازگی و در راستای یكی از وعده های انتخاباتی اش، یك دستور اجرایی را امضا كرد كه هدف از آن آسانتر كردن مشاركت كلیساها در امور سیاسی بود.
امضای این دستور برخی از مسیحیان محافظه كار را خرسند اما بسیاری دیگر را ناامید كرد. این افراد معتقد بودند كه چنین دستوری فاقد تغییرات گسترده تری است كه آنها به عنوان بخشی از ازادی های مذهبی مطالبه می كردند.
بر اساس قانون موسوم به «متمم جانسون» در آمریكا كلیساهایی كه از پرداخت مالیات معاف هستند نباید از احزاب و نامزدهای سیاسی حمایت كنند.«لیندون جی جانسون» این متمم را در سال 1954یعنی 9 سال قبل از دستیابی به كرسی ریاست جمهوری به سنا تقدیم كرد. بر اساس قانون كنونی، كلیساها می توانند برای نامزدهای سیاسی تبلیغ كنند اما اگر به دنبال معافیت از مالیات هستند باید از این اقدام چشم پوشی كنند.
بر اساس نظرسنجی فوریه امسال (بهمن 96) انجمن ملی كلیساهای انجیلی در آمریكا، 89 درصد از رهبران این كلیساها در یك نظرسنجی عنوان كردند كه فكر نمی كنند كشیش ها باید از سیاستمداران حمایت كنند.
قانون اساسی آمریكا به علاوه عنوان می كند كه افراد صرف نظر از مذهبی كه به آن اعتقاد دارند می توانند وارد دستگاه های دولتی شوند. با این حال، اكثر رئیسان جمهور این كشور تاكنون مسیحی و پیروان كلیساهای اسقفی و فرقه های مهم پروتستان بوده اند.
ترامپ خود مسیحی و از پیروان كلیسای پرسبترین (Presbyterian) است. پرسبیترینیسم ( Presbyterianism) فرقه ای در پروتستان است كه در قرن هفتم میلادی در اسكاتلند شكل گرفت.
وی از همان روزهای روی كار آمدنش نگرانی هایی را برای بسیاری از آمریكایی های مسلمان برانگیخت. موسسه نظرسنجی پیو در همان روزهای آغاز بكار ترامپ نتایج یك نظرسنجی را منتشر كرد كه نشان می داد مسلمانان ازجایگاه خود در جامعه آمریكا نگران هستند. 63 درصد آنها گفتند كه از برخورد دولت ترامپ با آنها نگران هستند، 50 درصد گفتند كه مسلمان بودن در آمریكا دشوار شده است، 75 درصد از وجود تبعیض شكایت كردند.
ترامپ در دوران نامزدی ریاست جمهوری اغلب اظهاراتی را علیه مسلمانان مطرح می كرد. او می گفت: من فكر می كنم كه اسلام از ما متنفر است. وی همچنین بعد ازبه قدرت رسیدن كابینه ای از افرادی را تشكیل داد كه دیدگاههایی علیه مسلمانان داشتند و حتی ویدئویی را علیه مسلمانان در توئیترش بازمنتشر كرد.
انتخاب «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا نیز زنگ هشدار را برای مسلمانان آمریكا به صدا در آورد.
پمپئو درسال 2014 در شهر زادگاهش ویچیاتا Wichita در جمع اعضای یك كلیسا گفته بود: تهدید آمریكا از طرف افرادی است كه بر این باورند كه اسلام تنها راه، نور و تنها راه حل است. آنها از مسیحیان متنفر هستند و همچنان بر ما فشار وارد می كنند.
كاخ سفید به تازگی رئیس ستاد كاركنان شورای امنیت ملی را معرفی كرد كه گفته می شود به گروهی تعلق دارد كه به تبلیغات در باره تئوری توطئه می پردازد و مدعی است اسلام گرایان با نفوذ بر دولت نقشه سلطه بر آن را دارند.
در جامعه ای مثل آمریكا كه مدعی است به موجب قانون، آزادی مذهبی دارد، اكثریت اجازه ندارند ارزش های مذهبی خود را بر اقلیت تحمیل كنند. این حقیقت كه اكثریت آمریكایی ها در باورهای اقلیت شریك نیستند نباید به كاهش حمایت دولت از باورهای اقلیت منجر شود.
به عبارت دیگر با كاهش فاصله بین سیاست و مذهب، آزادی مذهبی در آمریكا اساسا مفهوم آزادی مذهبی فقط برای مسیحیان را دارد. آزادی مذهبی وجود دارد اما باورهای مسیحیان آشكارا و پنهانی از سوی دولت حمایت می شود.
«جف سشنز» دادستان آمریكا به تازگی اذعان كرد كه آزادی مذهبی در آمریكا شامل آزادی بیان است كه در معرض حمله قرار دارد. وی گفت پیروان ادیان نباید مجبور شوند خدماتی ارائه دهند كه با باورهای مذهبی شان مغایرت دارد.
از سوی دیگر رهبران مذهبی آمریكا با زیر سوال بردن وضعیت آن دراین كشور، ترامپ را متهم كرده اند كه با سیاست هایش در ممنوعیت ورود مسلمانان، انتصاب مقامات ضد اسلامی تندرو در كابینه اش سعی در ایجاد اختلافات مذهبی در آمریكا دارد. به گفته آنها یهودیان، مسیحیان و مسلمانان تلاش می كنند با تقویت انسجام خود آزادی مذهبی را برای آمریكایی ها حفظ كنند. اما ترامپ با اقداماتش نشان داده كه «آزادی مذهبی» به همه ادیان در این كشور تعلق ندارد و فقط در خصوص مذاهبی اجرا می شود كه از نظر ترامپ ارجحیت دارد. آنها درباره آینده آمریكا به ویژه در دولت ترامپ در خصوص تعهد به عدالت و آزادی مذهبی برای همه آمریكایی ها هشدار داده اند.
اروپام**9158**1590