خريد تضميني گندم در خراسان شمالي آغاز شد

بجنورد- ايرنا- رئيس سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: خريد تضميني گندم از چند روز گذشته در مناطق گرمسيري استان آغاز شده است و پيش بيني مي شود اين روند تا پايان نيمه اول سال ادامه داشته باشد.

عبدالله يوسفي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ظرفيت سيلوهاي ذخيره سازي گندم در استان را 350 هزار تن عنوان كرد و گفت: 24 مركز مباشر و 18 سيلو و انبار دولتي در شهرستان هاي بجنورد، شيروان و مانه و سملقان براي تسهيل و ارائه خدمات هرچه بهتر در امر خريد گندم مازاد بر نياز كشاورزان پيش بيني بيني شده است.
وي گفت: پيش بيني مي شود از سطح 139 هزار كشتزارهاي گندم، 164 هزار تن محصول خريداري شود.
وي افزود: كشاورزان امسال در 49 هزار هكتار اراضي آبي و 80 هزار هكتار اراضي ديم گندم كشت كرده اند.
وي با بيان اينكه قيمت خريد تضميني هر كيلو گرم گندم مازاد بر نياز كشاورزان در سال جاري 13 هزار ريال تعيين شده است گفت: انبارهاي مناسب از نظر فني و بهداشتي براي خريد گندم از كشاورزان در نظر گرفته شده است و براي محموله هايي كه به سيلو و انبارهاي وابسته به شركت غله حمل مي شود نيازي به صدور معرفي نامه كتبي نيست.
يوسفي افزود: مراكز صدور بارنامه در نقاط عمده توليد گندم در اين استان مستقر هستند و محموله ها بايستي با صدور بارنامه معتبر از مبدا بارگيري داشته باشند.
وي گفت: پرداخت بهاي گندم نيز به شكل 50 درصد مرحله اول و در مرحله دوم 50 درصد به شكل اتوماسيون در نظر گرفته شده تا اجحافي صورت نگيرد.
يوسفي اظهار داشت: خشكسالي باعث شده كه 15 هزار هكتار از اراضي ديم اين استان به مرحله برداشت نرسد اما با توجه به توزيع به موقع بذر، تغذيه گياهي و مكانيزاسيون توليد گندم اين استان امسال در مقايسه با سال قبل افزايش خواهد داشت.
وي افزود: سال گذشته 139 هزار تن گندم از سطح كشتزار هاي خراسان شمالي توليد شده بود.
وي گفت: امسال گندم كشاورزان تا 2 درصد سن زدگي بدون كسر قيمت از گندمكاران استان خريداري مي شود.
استان خراسان شمالي 344 هزار هكتار عرصه كشاورزي دارد كه سالانه بيش از دو ميليون و 500 هزار تن انواع محصول زراعي، باغي و دامي توليد مي شود.
7186/3007/ 6042