2هزارمیلیارد ریال تسهیلات اشتغال در چهارمحال وبختیاری جذب شد

شهركرد- ایرنا- مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: 2 هزار و 380 میلیارد ریال از تسهیلات اشتغالزایی استان در حوزه های مختلف جذب شد.

حفیظ الله فاضلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حوزه اشتغال فراگیر از 801 طرح متقاضی، 43 طرح در دست بررسی در بانك های عامل است و 19 طرح موفق به دریافت تسهیلات شده است.
وی، میزان اعتبار تخصیصی به استان در حوزه اشتغال فراگیر را 4 هزار میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: از این میزان 754 میلیارد ریال جذب شده و برای یك هزار و 277 نفر اشتغالزایی كرده است.
فاضلی همچنین از جذب 86 درصدی اعتبارات حوزه مشاغل خانگی در استان خبر داد و گفت: در حوزه مشاغل خانگی 225 میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص داده شد كه از این میزان 135 میلیارد ریال جذب شده است.
وی با اشاره به تایید 262 طرح در حوزه اشتغال روستایی و عشایری در استان، اظهار كرد: در این حوزه 3 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده كه از این میزان یك هزار میلیارد ریال جذب شده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان كرد: در حوزه خود اشتغالی نیز 190 طرح با مبلغ 30 میلیارد ریال در زمینه صنایع دستی و فرش و 18 طرح صنعتی و صنفی به مبلغ 60 میلیارد ریال به تصویب رسید و در حال دریافت تسهیلات است.
فاضلی افزود: دستگاه های اجرایی استان متعهد هستند تا در پایان امسال 13 هزار شغل ایجاد كنند كه بیشترین میزان تعهد بر عهده اداره كل صنعت، معدن، تجارت، جهاد كشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
به گزارش ایرنا، تعداد بیكاران چهارمحال و بختیاری 63 هزار نفر اعلام شده است.
چهارمحال و بختیاری طی سالهای اخیر با دارا بودن بالاترین نرخ بیكاری در رتبه های نخست تا سوم بیكاری در كشور جای گرفته است.
طبق گزارش مركز آمار ایران، چهارمحال و بختیاری در پاییز 96 با 21 درصد نرخ بیكاری پس از استان كرمانشاه بالاترین جمعیت بیكار را در كشور به خود اختصاص داده است.
كارشناسان نبود زیرساخت های توسعه از قبیل فقدان واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ و طرح های كشاورزی پربازده، ضعف مدیریت در بهره گیری از ظرفیت های نسبی این استان از جمله در حوزه گردشگری و ناتوانی در جذب اعتبارات را از عوامل مهم افزایش نرخ بیكاری و عدم توسعه یافتگی این استان عنوان می كنند.
7363/2097

سرخط اخبار استان‌ها