۱۲ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۶:۱۷
کد خبر: 82932123
۰ نفر
فعاليت 24 مركز كانون پرورش فكري سمنان آغاز شد

سمنان- ايرنا- فصل تابستان براي نونهالان و نوجوانان فرصت مناسب دريافت آموزه هاي هنري، فرهنگي و سرگرم‌كننده است كه مراكز 24 گانه كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در استان سمنان بستر مناسبي براي اين فعاليت است.

به گزارش ايرنا، تعطيلات مدارس از اواخر فصل بهار براي دانش آموزان آغاز مي شود و نونهالان پيش از دبستان در تابستان فرصت مناسبي دارند تا در قالب آموزش هاي تخصصي مراكز كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، رنگي تازه به دنياي كودكي خود بزنند.
استان سمنان بيش از 110 هزار دانش آموز دارد و با اضافه شدن جمعيت نونهالان پيش از دبستان، برنامه ريزي مناسب فرهنگي براي اين جمعيت مساله اي است كه بايد با رويكرد آينده نگري و غني سازي اوقات فراغت مدنظر قرار گيرد.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان سمنان روز جمعه در گفت و گو با ايرنا افزود: 24 مركز فرهنگي‌ و هنري كانون پرورش فكري در استان از ابتداي خرداد فعاليت‌هاي تابستاني خود را آغاز كرده‌اند.
مهدي جمال افزود: به‌ دليل استقبال خانواده‌ها و حضور پرشور كودكان و نوجوانان در كارگاه‌ هاي فرهنگي، هنري، ادبي، اسلامي و علمي مراكز فرهنگي ‌هنري كانون پرورش فكري، مربيان در اين مدت علاوه بر نام‌نويسي اعضا در كارگاه‌ ها، فعاليت‌هاي تابستاني خود را آغاز كردند.
وي با اشاره به كتابخانه‌ هاي كانون پرورش فكري به‌عنوان عاملي موثر در افزايش خلاقيت كودكان و نوجوانان، بيان كرد: كانون پرورش فكري استان به ‌منظور غني‌سازي اوقات فراغت كودكان و نوجوانان 6 تا 17 ساله در 16 مركز فرهنگي ‌هنري ثابت به برگزاري انواع كارگاه هاي مناسب با اين گروه سني با حضور مربيان متخصص اقدام كرده است.
به گفته وي، اين كارگاه ها شامل نقاشي، طراحي، سفال‌گري، نوشتن خلاق، خو‌شنويسي، چرتكه، پويانمايي، عكاسي، موسيقي، رباتيك، كامپيوتر مقدماتي تا پيشرفته، رياضي(آي‌مَث)، ظريف‌بُري با چوب، تئاتر ايده‌پرداز، قصه‌گويي، شعرخواني، نمايش عروسكي، نمايش‌نامه‌نويسي، موسيقي، روخواني كتاب، بازي و سرگرمي، تحقيق و پژوهش، گام به گام تا انديشه، قرآن و احكام، آشنايي با حديث، نجوم و كاردستي مي شود.
مديركل كانون پرورش فكري سمنان خاطرنشان كرد: كارگاه‌هاي دوره‌اي در برخي از مراكز فرهنگي‌هنري كانون پرورش فكري استان براساس طرح درس ارايه‌ شده توسط مربيان هر كارگاه، در 12 جلسه برنامه‌ريزي شده و علاقه‌مندان درصورت تمايل مي‌توانند در فصل‌هاي بعدي در كارگاه‌ها شركت كنند.
جمال تصريح كرد: براي كودكان و نوجوانان مناطق محروم و روستاهاي زير پوشش برنامه‌ها و كارگاه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي در نظر گرفته شده و مربيان با حضور در روستاها با هدف ايجاد نشاط اجتماعي و جذب و پايدارسازي اعضا به اجراي فعاليت خواهند پرداخت.
وي يادآور شد: مربي كتابخانه سيار شهري كانون پرورش فكري سمنان روزهاي يكشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه هر هفته در مناطق كم‌برخوردار حضور يافته و براي مخاطبان كودك و نوجوان آن منطقه به اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري مي‌پردازد.‌
مديركل كانون پرورش فكري استان سمنان ، از اجراي فعاليت‌هاي ديني و اسلامي در ماه مبارك رمضان خبر داد و گفت: مربيان مراكز فرهنگي‌هنري با اجراي فعاليت‌هاي متنوع در قالب قصه‌گويي، شعرخواني، نمايش خلاق، معرفي كتاب، معرفي شخصيت و مسابقه اعضاي كودك و نوجوان را با احكام نماز و روزه، آيات قرآني، احاديث و زندگي امامان معصوم(ع) آشنا مي‌كنند.
وي ادامه داد : فضاسازي ساده و هنرمندانه متناسب با حال و هواي ماه مبارك رمضان، برگزاري جشن تكليف براي روزه‌اولي‌ها، خاطره‌نويسي، معرفي كتاب، قصه‌گويي، معرفي شخصيت، معرفي و آشنايي با عظمت شب قدر و اهميت روزه و روزه‌داري، برپايي سفره‌هاي افطاري با مشاركت اعضا و والدين‌، برگزاري كارگاه‌هاي ادبي و هنري با موضوع رمضان، ترتيل‌خواني قرآن و شركت در نماز جماعت مسجد محله، از برنامه‌هايي است كه با تكيه بر مفاهيم ديني و قرآني و به ‌منظور تقويت روحيه خداجويي و پرسش ‌گري در اعضا، آشنايي بيشتر آنها با قرآن كريم، تقويت روحيه ‌بندگي و ارتباط با خدا و شناخت نعمت‌هاي الهي با مطالعه كتاب‌هاي ديني در مراكز فرهنگي‌هنري ثابت و سيار كانون پرورش فكري انجام مي‌شود.
مديركل كانون پرورش فكري استان سمنان خاطرنشان كرد: مراكز فرهنگي‌هنري كانون پرورش فكري سرخه، ميامي، شهميرزاد و مهدي‌شهر ميزبان اعضاي كودك و نوجوان خود بر سفره افطار بودند.
42 هزار و 851 كودك و نوجوان در مراكز 24 گانه فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان سمنان عضويت دارند كه از اين تعداد 13 هزار و 870 نفر ساكن روستاها هستند، موجودي كتاب مراكز اين كانون در استان اكنون 267 هزار جلد است كه بر اساس برنامه ريزي تا پايان سال 97 به 400 هزار جلد مي‌رسد.
6103/6026